iivarille

sinä joka runoilet miksi tulit sieltä jostain tänne mikä ei kuulu sinulle pätkääkään.
21285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

nii, ei me tajuta tollasta. sitte antaa parkkisakkoja, kun siihen on aina saanu olla kaks autoo koko illan salkkareiden aikaan. Ja siinä on aina ollu kaks kaistaa siinä kasarmikadulla. Ei reskalla saa ajaa pyörällä. Mikä ihme runo lehdessä. ei ollu runo ees. Jotain ihme hokemia. Mee turkuun ne tajuu paremmin tollasta yksinkertasta.

Äänestä
  • Olen jostain kuullut että esim, kasarminkadun ja lukiokadun kulmaan jos sopii kaksi autoa rinnan, tultaessa linnan suunnalta, niin siinä on kaksi kaistaa mihin kaksiautoa sopii.

    Äänestä

Luulo ei ole tiedon väärti. Onko siihen mielestäsi jollain tapaa merkitty 2 kaistaa. Vastaan sun puolesta. Ei ole. Kaistoja on vain yksi.

Äänestä

Kaistat on merkitty Hämeenlinnalaisten päihin, älä ajele vieraassa kaupungissa, josset osaa sääntöjä. Kai sitten tiedät, minkä suojatien eteen kuuluu pysähtyä ja minkä ei, ettet aiheuta kolaria? Täällä jo autokoulussa se opetetaan.

Äänestä

Ei se iso virhe ole, jos vasemmalle kääntyvä ryhmittyy viereen, silloin, kun suoraan menevä on oikeassa reunassa, kuten kuuluu olla. Mutta jos vasemmalta kaistalta jatkaa suoraan ja siinä tulee kolhu, on maksaja valmiina. Oikeaa reunaa mennään suoraan.

Äänestä
  • Kun on vain yksi kaista, kuten tässäkin tapauksessa, niin ajoi sitten suoraan, vasemmalle tai oikealle, niin pysyy aivan keskellä ajokaistaa, kuten liikennesäännötkin sanovat. Silloin on aina oikeassa.

    Äänestä

  • OTA JÄRKI KÄTEHEN ! kirjoitti:

    Kun on vain yksi kaista, kuten tässäkin tapauksessa, niin ajoi sitten suoraan, vasemmalle tai oikealle, niin pysyy aivan keskellä ajokaistaa, kuten liikennesäännötkin sanovat. Silloin on aina oikeassa.

    ..ajoneuvoa on kuljetettava niin lähellä oikeaa reunaa, kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista...sääntö nro 1. Ei keskellä tollo :)

    Äänestä

Niin minun viereeni ei mahdu toista autoa ja juuri siksi, kun niitäkin tolloja on jotka ajavat keskiviivantuntumasta suoraan, jos ollaan rinnakkain. Siis nodatan liikenne sääntöäa = yksi kaista vain. Ei tarvi mennä selvitteleen sitten, kumman vika oli, kun kolhittiin. Se on helppoa, kun osaa.

Äänestä

Älä aja ollenkaan, niin ei tarvi selvitellä kuin päätään, helppoa kun osaa.

Äänestä

Kaistakalle, jos sinulla on normaalin levyinen henkilöauto, niin kyllä siihen sitten mahtuu, et pysty yhdellä autolla peittämään kolmen auton levyistä tilaa mukaan luettuna tarvittaessa jalkakäytävä, vaikka kuinka osaisit ajaa. Ellet vedä jotenkin huolella poikittain. sitä paitsi, jos reagoin valoihin ajoissa, sinun yrittäessä kiilata osutkin perääni, ja silloinhan oma rikkeeni on jo vanhentunut, sinä maksat. Tilataanko Iivari paikalle?

Äänestä
  • Vasemmalle kääntyvän on ryhmityttävä aivan keskiviivan tuntumaan, sitä sanottiin ennen autokoulussa ryhmittymiseksi, samoin oikelle kääntyvän ryhmityttävä aivan oikeaan reunaan , eikä keskelle väylää, urpo,,,,ja siihen viereen mahtuu pakettiautokin, näin olen pärjännyt päivittäin kaupunkiliikenteessä olleena ammatikseni ajaneena vuosikymmeniä.

    Asenteella on pärjätty ja hyvin mahduttu, kun ei ole "urpoa" sattunut vierelle, asenteella että kun" minä tässä",

    Liikenteessä juuri tarvitaan asennetta tulisi vähemmän onnettomuuksia, vaikka naapuri tulisi kolmiontakaa niin kantsii itse varoa.

    Muuten em, risteyksessä pärjää oikealla asenteella, vaikka molemmat menisi suoraan keskustaan,, kun keskikaistalla ajava hiukan lähdön jälkeen siirtää autoaan vasemmalle, kasarminkadun vasenta reunaa kohden, mahtuu se oikealla oleva mainiosti menemään,, asenteella on merkitystä.

    Helesinkissä on monta risteystä jossa kaistaa vaihdetaan risteysalueella, tosin ne on merkattu, mutta eihän täällä ole liikennesuunnittelu ollut vieläkään sillä tasolla, kuten valojenajoituksestakin huomataan, kun että saataisiin esim risteysajo jonoja vetäväksi.

    Siinä voisi olla kaksi suoraan meneville merkki pienellä mutkalla.niinpäinhän se mene yleensä että mikäli olisi niin iso auto ettei kahta mahdu niin ok, eikä toisinpäin.

    Äänestä

Keskikaistakallet on semmosia tukkoja "periaatteineen", että alta pois. Jos peltiä menee, uutta tilalle, mitä väliä.

Eikummää ajan keskellä, ettei mitään satu...anna mun kaikki kestää.

Äänestä

Tänäänkin on pelti kolissut. On ollut kiire. Lopettakaa laiton kiireenpito ja ajakaa niinkuin oikein ajetaan. Silloin ohitetaan, kun vastakkaisella kaistalla on tilaa riittävästi. Ja puhutulla tieosuudellahan vastaan tuleekin suoraan mennessä yksisuuntaisuus. Eihän siihen risteykseen tullakaan kahta rinnan, mikä kiire siinä on risteyksessä, odota vuoroasi. Kyllä se loppu tulee jokatapauksessa.
Aikaisemmin, kun tieosuus oli kaksisuuntainen, ei siinä nähty neljää autoa rinnan. Eikä nytkään käännytä Lukiokadulta kummaltakin suunnalta yhtäaikaa Kasarminkadulle, vaan Kaurialan suunnasta tulevat odottavat vuoroaan, väistäen oikealtaan tulevaa.Ei sielläkään puolella ole kahta kaistaa ja tie on pantu aikanaan puoliksi. Siinäpä se outous onkin, me teemme itse niitä sääntöjä, joita ei lakiin ole kirjattu.

Äänestä
  • Siltä näyttää,että ihan omilla säännöilläsi ajelet, sillä, jos Kaurialasta päin kääntyy samaan aikaan, kuin kirjastolta päin, Lukiokadulle kohti keskustaa, niin mistä ihmeestä tulee se oikealta tuleva??

    Äänestä

  • huhhei? kirjoitti:

    Siltä näyttää,että ihan omilla säännöilläsi ajelet, sillä, jos Kaurialasta päin kääntyy samaan aikaan, kuin kirjastolta päin, Lukiokadulle kohti keskustaa, niin mistä ihmeestä tulee se oikealta tuleva??

    ..kasarmikadulle siis toki.

    Äänestä

  • huhhei? kirjoitti:

    Siltä näyttää,että ihan omilla säännöilläsi ajelet, sillä, jos Kaurialasta päin kääntyy samaan aikaan, kuin kirjastolta päin, Lukiokadulle kohti keskustaa, niin mistä ihmeestä tulee se oikealta tuleva??

    Missä siinä sanotaan kaupunkiin päin?? Ajattele ensteks ! Kaupunkiinpäin tie jatkuu yksisuuntaisena koko leveydeltään. Toiseen suuntaan tie on puolitettu.
    Kun käännyt Kasrminkadulle kohti Puistonmäkeä, silloin vastakkaisesta suunasta tuleva, Puistonmäkeen päin kääntyvä on sinun väistettävä häntä, eikö ? (oikealtasi tulevaa)
    Tästähän puolesta kai aloituskeskustelukin on .

    Äänestä

  • Rautalangastako? kirjoitti:

    Missä siinä sanotaan kaupunkiin päin?? Ajattele ensteks ! Kaupunkiinpäin tie jatkuu yksisuuntaisena koko leveydeltään. Toiseen suuntaan tie on puolitettu.
    Kun käännyt Kasrminkadulle kohti Puistonmäkeä, silloin vastakkaisesta suunasta tuleva, Puistonmäkeen päin kääntyvä on sinun väistettävä häntä, eikö ? (oikealtasi tulevaa)
    Tästähän puolesta kai aloituskeskustelukin on .

    he..se on kyllä alhaalta Vekan baarin suunnasta tulevista, tottakai vasemmalle kääntyvä suoraan ajavaa väistää..uuttako??

    Äänestä

vankkaa tietoa :D

Äänestä

yksisuuntaisuus kyllä "tulee vastaan" , mutta menosuunnassa ja Lukiokadultakin hyvin mahtuu kahta rinnan, kun ryhmitytään OIKEIN!

Äänestä

ASIASTA OIKEEN TÄMÄ OLOITUS ,. ON MYÖS LOPETUS KOSKA JONON PERÄLLÄ MENNÄÄN YLI.minä aloitin saan kait myös.

Äänestä

juu..olis vaikka voinut aloittamattaki jättää.stop.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mene pois . kirjoitti:

sinä joka runoilet miksi tulit sieltä jostain tänne mikä ei kuulu sinulle pätkääkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu