En ole aivan varma onko tämä palsta oikea, mutta parempaakaan en löytänyt. Olemme puolisoni kanssa avioliitossa ja meillä on avioehto joka sulkee pois kaiken, mm. omistamamme asunto-osakkeet.
Olemme ostamassa uutta asuntoa. Minulla on varallisuuttaa laittaa siihen enemmän kuin hänellä. Pystyisin suoraan rahalla ostamaan asunnosta yli puolet, ja loppuosa rahoitettaisiin molemmin puolin omilla tai yhteisellä lainalla siten, että omistussuhteeksi tulisi n. 30/70.
Avioerotilanteessa saan luonnollisesti omat pois, tai voin ostaa häneltä osuutensa tai hän minulta. Asia siis selkeä. Samaten, jos minä kuolen, hänellä on leskenä oikeus asua asunnossa kuolemaansa asti, jonka jälkeen tuo 70% menisi sitten minun perillisilleni (meillä ei yhteisiä lapsia).
Mutta mitkä ovat tällaisen ratkaisun edut ja haitat, molempien kannalta? Minä saan rahat asuntoon kiinni ja hyödyn arvonnoususta. Samaten säästämme molemmat korkokuluissa, kun ei tarvitse ottaa koko asunnon arvosta velkaa.
Mistä löytyisi tietoa tällaisen tilanteen eduista ja haitoista, verrattuna normaalitilanteeseen, jossa omistus on 50/50. Onko tässä esim minun tai puolisoni kannatal jotakin riskiä johonkin suuntaan?
Asunnon osto ja omistussuhde.
14+3
0
238
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424300
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344067- 643716
- 873551
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333537Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643341- 842916
- 542835
- 252626
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142334