Kumpi on pahempaa; psyykkinen vai fyysinen väkivalta?
H/F ?
Sekunda (2.)
41203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
psyykkinen on pahempaa se tekee ihmisen hulluksi.
Kesto nyt on aika olennainen juttu. Jos jonkun vierellä roikut kadulla ja käytät psyykkistä väkivaltaa häntä kohtaan puoli tuntia ja se jää siihen niin tuosta luonnollisesti jää hiukkasen vähemmän jälki"vammoja" kuin siitä että saman ajan jotain kohtaan käyttäisit fyysistä väkivaltaa.
Sitten tietty jos joku kokee psyykkistä väkivaltaa vuositolkulla niin tuo puolen puolen tunnin fyysinen väkivalta saattaa jättää huomattavasi vähemmän jälkipuintia ja arpia.
Eli kaikki on tapauskohtaista. Joku tappelee ja saa itsekin turpaansa harva se viikonloppu eikä välitä mitään ja toinen taas on niin kerkkähipiäinen että saa (tai on puheiden mukaan saavinaan) jo pienestä nimittelystä niin pahat traumat että niitä pitää mennä oikeuteen asti puimaan ja selvittämään miten syvästi nyt on vääryyttä kokenut.
Meitä nyt on niin moneen junaan että kaikki ottavat asiat eri tavalla. Itse nyt sanoisin että nämä ova sellaisia maalaisjärjellä ajateltavia asioita.
Psyykkinen väkivalta vie voimat pitkällä aikavälillä ja tekee hallaa mielenterveydelle.
Jos itseäni olisi vain läsäytetty turpiin kerran, niin se olisi paljon parempi kuin kuukausien kyttääminen, vainoaminen ja pienet vahingonteot.
Siitä jää helposti ikuiset traumat, kuten itsetunnon lasku jne.