Omistan kanariapariskunnan. Linnut ovat olleet minulla muutaman kuukauden. Ovat hankittu eri paikoista, joten eivät ole sukua keskenään, ovat aivan eri värisiäkin.
Aluksi linnut olivat jonkin verran vihamielisiä toisilleen. Nyt viime aikoina tilanne on muuttunut siten, että koiras on alkanut visertää naaralle yhä voimallisemmin eikä naaras ajele enää sitä pois. Olen nähnyt useamman kerran myös, kuinka etenkin naaras tutkii pesäkoria (jossa on sopivat pehmusteet) ja koiras myös syöttää naarasta orrella tai pesäkorin reunalla. Eli käytös viittaisi siihen, että pesintää voisi tulevaisuudessa tapahtua!
Häkki on melko suuri ja siellä asustaa myös yksinäinen seeprapeipponaaras kanarioiden kanssa.
Aika ajoin koiras-kanaria ajelee ja häätää tätä yksinäistä seeprapeippo-naarasta, mutta ei koko ajan. Tämä seeprapeippo on myös vilkas ja osaa pitää puolensa sekä on aina myös ensimmäisenä lentelemässä häkin ulkopuolella.
Kysymys kuuluukin nyt, että voiko tuo samassa häkissä asustava yksinäinen seeprapeippo-naaras häiritä tai estää kanarioiden pesintää?
Voin kyllä siirtää peipon toiseen häkkiinkin.
Kanarianhempon pesimärauha
Poikasia odotellaan!
1
129
Vastaukset
- -aloittaja-
Seeprapeippo-naaras on löytänyt uuden kodin, joten nyt kanariat ovat kahdestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422532Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423022172- 241920
- 241635
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471556Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251499- 441386
- 1001359
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391315- 361096