äääätsistä kun harmittaa...

"Nuorilla tietysti on aina elämä edessä, ja aina mahdollisuus, niin halutessaan, myös työllistyä. Nuorille on myös koulutusmahdollisuuksia, mutta minä kannan tällä hetkellä jopa syvempää ja suurempaa huolta tästä vanhemmasta ikäluokasta, joka jää työttömäksi."

Niin. Minäkin yritin jotain euroa raapia kokoon....menin ja olin "työhaastattelussa" joka oli vertaansa vailla.
Lupasi vastata sähkiksellä.....ei mitään.
Ärsyttävää kun lukee laupiaita tarinoita ja kuitenkin totuus on erilaista.
Naamassani oli vikaa??
2162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

" aina mahdollisuus "

et taida olla vielä kaikilta osin 55-v, kun ajattelet että aina on mahdollisuus,
ei aina ole käytännössä mahdollisuutta, kun on kodista saadut eväät on jo syöty eikä korvien välissä ole enää "varavoimaa".

ei se niin helppoa ole laihduttaa, opiskella, olla onnellinen, terve, yms.
Melko vaikeita asioita nuo ovat ja jos on kova jätkä ja tekee minkä aikoo,
kärsii siinä yleensä läheiset ja varsinkin lapset,
eikä heistä tule edes "ankaran isän" veroisia yhteiskuntaan,
vaikka aina uuden sukupolven pitäisi olla paljon koulutetumpi jotta pärjäisi.

Äänestä

Minäkin väitän että nuoren on helpompi työllistyä kuin vuosikaudet samassa firmassa olleen, työttömäksi jääneen keski-iän ylittäneen duunarin.

Forssassa ja Forssan seudulla oli suuria työllistäjiä, johon mentiin heti kun kynnelle kyettiin. Juuri kyseiseen työpaikkaan kasvettiin, sieltä saatiin oppi..sinut koulittiin juuri sen firman tarpeita vastaaviksi. Kun vuosikymmenten jälkeen tulikin muutos, ja isot tehtaat ajettiin ulkomaille, jäivät nämä "yhden työpaikan"- miehet ja naiset työttömiksi.

Ymmärrän huolesi. Vaikea on työllistyä uudelleen toisaalle kun koulutetut, uutta tietoa omaavat ja fyysisesti paremmassa kunnossa olevat nuoret ovat samoissa haastatteluissa. Työvuosia kuitenkin olisi vielä edessä.


Tsemppiä kuitenkin haastatteluihin ja toivotaan että tärppää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


55v valittaa kirjoitti:

"Nuorilla tietysti on aina elämä edessä, ja aina mahdollisuus, niin halutessaan, myös työllistyä. Nuorille on myös koulutusmahdollisuuksia, mutta minä kannan tällä hetkellä jopa syvempää ja suurempaa huolta tästä vanhemmasta ikäluokasta, joka jää työttömäksi."

Niin. Minäkin yritin jotain euroa raapia kokoon....menin ja olin "työhaastattelussa" joka oli vertaansa vailla.
Lupasi vastata sähkiksellä.....ei mitään.
Ärsyttävää kun lukee laupiaita tarinoita ja kuitenkin totuus on erilaista.
Naamassani oli vikaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu