Kertokaapas peleistä tietävät millainen peli tuo skyrim on, kuulostaa suositulta nuorten keskuudessa, mutta ikärajana 18. Mitä sellaista peli sisältää että ikäraja on noin korkea? Lähinnä mietin ettei peliä saisi luovuttaa edes alle 18 vuotiaalle.
skyrim
16
1697
Vastaukset
- No siinä on
Väkivaltaa, veri lentää, hidastuksissa pää lähtee irti. Siinäpä se lähinnä oli. Siitä saa peli sen K18 leiman. Mutta en usko että mitään papereita kysyttäisiin jos alaikäisen näköinen ostaa peliä.
"ESRB Rating: Rated Mature for
Blood and Gore, Intense Violence,
Sexual Themes and Use of Alcohol"- Elder troll
No pää lähtee hidastuksissa irti jos on ottanut semmoisen ´´perkin´´ että se pelihahmo oppii sellasia liikkeitä....
- .....
Oblivioniinkin ikäraja tuli modien takia. Sama homma skyrimissäkin, siihen saa k-18 modeja, mutta peruspeli on k-0 jos vertaa vaikka witcher2:een.
- Mika++
Hyvällä maulla tehty. Pelien kuningas. Sopii aikuiseen makuun. Hieno grafiikka. On jopa liikkuvat revontulet. Pelin alkuvaiheessa yötaivaalla lentävät ja dinosaurus-huutoja päästelevät lohikäärmeet pelottavat lähes oikeasti. Muutama realistinen teloituskohtaus. Surmatöissä väkevä loppuanimaatio. Esim jos tapat jonkut kahden käden miekalla, niin ihmisvastustaja seivästetään vatsan kohdalta, nostetaan ilmaan ja paiskataan maahan.
Valtava pelialue. Voit pelata maagina, soturina, hämäräveikkona, tai näiden yhdistelmillä. Eli voit tehdä pelikokemuksesta aina erilaisen. Pelaamista riittää vuosiksi. Edellistä Oblivionia tuli pelattua Skyrimin ilmestymiseen asti eli viitisen vuotta. Toissapänä täyttyi 200 tuntia.- pikkuruinen peli
"Pelaamista riittää vuosiksi."
Ei skyrimissä pelaamista riittänyt kuin pariksi kuukaudeksi. Koko pelissä oli vain yksi maagikilta, yksi taistelijakilta, yksi thief-kilta ja lisäksi pari muuta kiltaa. Mitä sen jälkeen tekisi kun kaikkien kiltojen tehtävät on tehty muutkin satunnaiset sivutehtävät pääjuonen lisäksi?
Morrowindissa sentään oli joka kaupungissa omat kiltansa (thief, mage, warrior, morag tong ym. killat joka kaupungissa) ja tekemistä 20x enemmän kuin Skyrimissä. Esim. maagikiltoja parikymmentä eikä haittaa jos yhdessä kaupungissa tekee jo kaikki maagikillan tehtävät, voi tehdä seuraavan kaupungin maagikillan tehtäviä jos haluaa. - Mika++
pikkuruinen peli kirjoitti:
"Pelaamista riittää vuosiksi."
Ei skyrimissä pelaamista riittänyt kuin pariksi kuukaudeksi. Koko pelissä oli vain yksi maagikilta, yksi taistelijakilta, yksi thief-kilta ja lisäksi pari muuta kiltaa. Mitä sen jälkeen tekisi kun kaikkien kiltojen tehtävät on tehty muutkin satunnaiset sivutehtävät pääjuonen lisäksi?
Morrowindissa sentään oli joka kaupungissa omat kiltansa (thief, mage, warrior, morag tong ym. killat joka kaupungissa) ja tekemistä 20x enemmän kuin Skyrimissä. Esim. maagikiltoja parikymmentä eikä haittaa jos yhdessä kaupungissa tekee jo kaikki maagikillan tehtävät, voi tehdä seuraavan kaupungin maagikillan tehtäviä jos haluaa.Pelasin Oblivioniakin monta vuotta. Tehtävät tehtyäni aloitin uudestaan erilaisella hahmolla.
- jokutin111
minun mielestäni ikäraja skyrimissä hiukan liian korkea. Se saisi olla K. 15-16 mutta pegi laittaa peleihin aivan liian korkeat ikärajat. Skyrimin pitäisi siis olla K. 16 Max.
- Pegi on...
Pegi on ainoa luokittaja joka luokittelee pelin ikärajaksi 18v. esim. Briteissä käytettävä ikäluokitus on arvioinut pelin K15 kamaksi...
- täätietäähuonoo
No kyllä se peli aika raaka on.
- ttygj
Muutei niin raaka, että K18 leiman ansaitsisi - ainakaan mielestäni.
- vuuuuuu!,,,,
Nynny
- khajiitthief
Koska Skooma on vaarallinen huume.
- Pegi haisee
pegi on ihan perseestä en saa mitää hyvää peliä nykyään kun skyrim 18 ja briteissä BBCF k15 :/ P A S K A pegi BBCF on paras
- qkdh
Skyrimistä pitävät melkein kaikki roolipelien ystävät ja jos pidit oblivionista niin tykkäät melko varmasti skyrimistäkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114389
- 803564
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223441Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843425Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273316- 903034
- 762984
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672875"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452820Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852599