Ollaan perheen voimin lähdössä helmikuussa reissuun.Matkassa mukana minä,avomies ja kuusi vuotias lapsukainen. Kyselisinkin retkistä,onnistuuko ns. omatoimimatkailulla vai olisko parempi mennä näihin valmiisiin retkipaketteihin mukaan?Ajatuksena on mennä ainakin delfiiniriutalle ja kiertoreissulle joka menee öljymäelle,itkumuurille,kuolleelle merelle jne. Oli aika kovan hintainen(aikuinen 70e), jonka vuoksi mietin että onnistuisiko se omatoimisena...kokemuksia eilatista olisi muutenkin kiva kuulla :)
Vastaukset 3
- #reissulainen#
Yleisesti kokemuksia ja mielipiteitä Eilatista kannattaa lukea noista alemmista ketjuista. Siellä on kuulumista ja monennlaista tietoa jo valmiina.
Delfiiniriutta on tosi ihana paikka. Omatoimisesti taksilla muutamalla eurolla paras ja helpoin tapa.
Matka Jerusalemiin on aika hintava, matkan pituus suuntaansa reilu 300km. Aika rankka lapsen kanssa yhden päivän reissuksi. Kuollutmeri kokemisen arvoinen, mutta taas sen erityisominaisuuksien vuoksi lapselle haasteellinen paikka. Ei voi uida kunnolla, vettä ei saa päästä kasvoille, jos haavoja kirvelee. Aikuiselle vaivattomia asioita.
Jos vielä järjestetään retki Timnaan niin se oi ainakin omien poikieni mieleen.
Tuolta linkistä voit saada lisätietoja. Kysele jos jotain erityistä haluat tietää. Muuten tosiaa suosittelen lukuhetkeä alempien kommenttien parissa :)
Muuten mukavaa matkasuunnittelua!
http://www.otisrael.com/Tourism_Fin/HomePage.htm - Lomalainen
Kiitos suuuuuri :) Eilat ilmeisesti on paikka joka jakaa mielipiteet kahteen osioon.Mutta toivottavasti meidän matka on mukava ja onnistunut :)
- #reissulainen#
Toivottavasti matkanne on onnistunut! Itselleni kaupunki on lempparikohde. Syynä esim. rauhallisuus, turvallisuus, puhtaus (esim. juomaveden voi ottaa kraanasta) ja muutenkin hygíenia, voi syödä mitä vain. Moni asia paremmin kuin esim Aqabassa tai Egyptin, Turkin tai muiden arabimaiden lomakohteissa. Lasten kanssa turvallista.
Helmikuussa jo pitäisi viileänpuoleiset kelitkin jo ohi. Kannattaa seurata säätietoja ennekkoon., Aamut ja illat saattaa olla viileitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1331725Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois228875Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144861Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!36792- 73757
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47737- 54722
- 83632
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä64623Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29561