Tarvitsen tulostimessani Epsonin musteita T0801-T0806.Olen niitä hankkinut Suomesta ja Englannista. Hintaerot on tähtitieteellisiä. Epsonin omassa kasetissa on mustetta 7,4 ml ja hinta halvimmillaan n. 12 e/kpl ( tarvitaan 6 kasettia). Tarvikekasetteja (11ml) löytyy n. 7,50 eurolla. Huutonetistä jopa hieman halvemmalla. Ja postikulut päälle. Englannista saa kasetteja (13,5 ml) noin 1 eurolla kappale postikuluineen. Millilitra Epsonin mustetta Suomesta maksaa 22 kertaa enempi kuin tarvikemuste Englannista! Oma kokemukseni on, että mitään ongelmia ei ole ilmennyt ja valokuvista tulee erinomaisen hyviä.
Täytynee olla upporikas tai jotenkin vinksahtanut, jos ostaa musteita Suomesta! Milloin todellinen kilpailu rantautuu tänne?
Hurjat hintaerot musteissa
4
369
Vastaukset 4
- kestävä kehitys
Aivan sairastahan tämä on että Suomessa tulostin maksaa 30€ ja musteet siihen 60€. Ei ole kestävää kehitystä, ei ei ei.
- 11+15
laita linkki siihen englantilaiseen kauppaan josta saa musteita eurolla postikuluineen.
luultavasti puhut paskaa.- on se halpaa
Meneppä sivuille ebay.fi. Pistä hakusanaksi tulostimesi nimi ja mallimerkintä. tulee kymmeniä myyjiä, jotka myy musteita pienemmissä ja isommisssa erissä. Hintaeroja tietysti on, mutta lienee viisautta ostaa halvimpaan hintaan. Näkyy nykyisin olevan myös systeemejä, joissa muste tulee letkuja pitkin tulostimen mustesäiliöihin suuremmista 1 desin pulloista. Se vastaa halpaa olisi. En ole vielä kokeillut. Onko joku muu kokeillut?
- Anonyymi
Epson XP-3100 tulostimeen on etsitty mustekasetteja ainakin 4:stä eri
liikkeestä ja setti maksaa 105-110 €, mikä on järjetön RYÖSTÖhinta.
Mutta kun katselee samaa settiä TEMUsta, niin hinta on 7 € !!!!!!!!!
Nyt on eka ostos kokeiltu ja tulostin vaan kyselee, että jatketaanko
tulostusta vaikka väri ei ole alkuperäinen, (jatketaan vaan )
Tulostusjälki on kuitenkin yhtä hyvä kuin satasen kalliimmalla kasetilla.
Suomalaiset jälleenmyyjät ja maahantuojat siis ryöstävät meitä !!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251168
- 691071
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93838- 77761
- 45741
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38694- 67633
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka25618Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?38518Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44487