Beatan pikkusisko

Heippa! Beata Iris Elina (3,5v) sai pikkuisen siskon. Olemme pohtineen pikkuisen nimeksi Isabella Siri Alisaa sekä Rebekka Siri Alisaa. Kumpi noista kuulostaa kivemmalta? Olisi kiva kuulla ulkopuolistenkin mielipiteitä, kun täällä kotipuolessa äänet menee aika tasan 1-1 ;)
11435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Beata ja Rebekka (tästä pidän enemmän eli Rebekka Siri Alisa)
Beata ja Isabella (Bella)

Äänestä

Ääni Rebekalle.

Äänestä

Mun ääneni menee Isabellalle! Ja niin kuin jo aiemmin ehdoettiin, siitä voisi käyttää vaikka lempinimeä Bella :) Muita Beatan siskolle sopivia nimiä olisi:

Frida
Fanni
Betina
Sofie
Cecilia
Ebba
Saaga

Löytyykös noista mitään kivaa?

Äänestä

Isabella
Alisa Siri Isabella

Pidän hitusen enemmän Isabellasta nimen pehmeämmän äänneasun takia. Kaikkein mieluiten muuttaisin kuitenkin nimet järjestykseen Alisa Siri Isabella, sillä Alisa on kutsumanimenä lyhyempi ja jotenkin helpompi.

Äänestä

Isabella on pehmeämpi nimi, ja sopii paremmin Beatan sisarelle.
Minusta FIONA olis hyvä nimi Beatan siskolle. Mitäs pidät siitä?

Fiona Siri Alisa :)

Äänestä

Isabella Siri Alisaa on mileuisampi nimiyhdistelmä Beatan siskolle.

Äänestä

Niinkuin täällä on jo ehdotettu niin Isabella on pehmeämpänä nimenä kauniimpi kuin Rebecca, mutta Alisa Siri Isabella sopis paremmin Beatan siskolle.

Kaikkein parhaiten sopisi tuo Tätin ehdottama Fiona! Fionassa ja Beatassa on samalainen rytmi,molemmat pehmeitä ja hieman erikoisia nimiä.

Ehdotan vielä
Adela
Alissa
Jasmia
Minea
Helmia
Joana
Liana
Marbella
Ofelia
Rosita
Serafia
Viola

Äänestä
  • Olen aivan samaa mieltä. Ja suosittelen useita samoja kuin sä ja muutaman vähän erilaisen kirjoitusasun. Isabella muuttuu Bellaksi, siksi laittaisin suosiolla Bella ja sama Rebekan kans. Mutta siis Rebekan kirjoittaisin Rebeca.
    Adele
    Alice
    Agata
    Angela
    Minea
    Liana
    Fiona
    Viola
    Frida
    Greta
    Lydia
    Sabina
    Ulrika
    Kiana
    Tiana
    Jasna
    Carita
    Denise
    Tindra
    Vendla

    Äänestä

Ehdotukseni

Frida Siri Isabella

Äänestä

Fiona Siri Alisa - ihanat nimet.

Laittaisin ehdottomasti tämän nimeksi oman pikku-Beatani (nyt 8,5 kk) siskolle, jos meille vielä joskus syntyy toinen tyttö.

Äänestä
  • Itse tykkään mm. nimestä Birgitta. Beata ja Birgitta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nihkis kirjoitti:

Heippa! Beata Iris Elina (3,5v) sai pikkuisen siskon. Olemme pohtineen pikkuisen nimeksi Isabella Siri Alisaa sekä Rebekka Siri Alisaa. Kumpi noista kuulostaa kivemmalta? Olisi kiva kuulla ulkopuolistenkin mielipiteitä, kun täällä kotipuolessa äänet menee aika tasan 1-1 ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu