Miten pesette jne? Millä? Vinkkejä kaivataan. Käytän puupellettejä, mutta välillä pissit menee vessan ohi.
Miten helpoiten Yksin puhdistaa 120x60cm häkin pohja?
Häkki
6130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
moi. itsellä on 3 kania, kaikilla oma 120cm häkki, käytän mattoja jokaisella ja pohjalla siis maton alla sanomalehtiä (joskus), eli jos pissa menee huti niin ei tule läikkää häkkiin. pesen 1-2 kertaa kuussa jokaisen pupuni häkin, koska he ovat oppineet käyttämään vessoja niin siivous on vähentynyt.. Pesen häkin pohjat yleispesuaineella (sitruunantuoksuisella) ja yleens' vielä huuhdon pohjat etikalla, ja JOS on pissaläikkiä jotka eivät saippualla lähde, hinkkaan etikkaa sokeripaloilla ja kaikki pissiläikät lähtevät 99.99%` . pesen matot 1-2 kertaa kuussa, riippuu missä kunnosssa mutta imuroin matot 3-4 kertaa viikossa ja siivoan päivittäin huti menneet papanat häkistä.. Kun sain ensimmäisen pupuni, käytin puruja, jotka olivat ihan helvatin ärsyttäviä, tarttui pitkään turkkiin ja pupu potki puruja häkistä, eli totesin häkinpohjatuotteiden huonoimmaksi . sitten toisen pupuni kanssa kokeilin puupellettejä, mutta hyvin hankala huti menneitä papanoita putsata, ja pelletistä kuului kova meteli joten sekään ei meillä toiminut, mutta matto on meillä parhain vaihtoehto, ja helpoin ja nopein putsattava. NIM.kokemusta isoista häkeistä. :) toivottavasti tämä auttoi jotain ::):):)
Eli toi edellinen ohje oli todella hyvä mutta pullakaniini rupesin miettimään että käytitkö pellettejä koko häkissä. Koska pelletithän ovat hyviä vessan pohjalla kanille, silloin vessaa ei tarvitse siivota joka päivä. Ja mullakin on matto muuten siellä pohjalla, eli räsymatto. Itse käytän pelkkää etikkaa koska tuosta sitruunan hajuisesta pesuaineesta en tiedä se saattaa ärsyttää kania ja aiheuttaa sille päänsärkyä samalla tavalla kuin ihmiselle.
Nooh itsellä on isompi häkki mutta kauhalla minä ne sieltä tongin. Kanillani on myös vessanurkkaus, mutta harvoin se sinne asioitansa tekee :DD
Pesetkö joka siivouskerralla pohjan?
moi, käytin koko häkissä puupellettejä mutta lopulta kokeilin niitä vessassa, mutttei toiminut joten sileää kissanhiekkaa käytän nykyään vessassa.. laitan sitruunapesuainetta 1rkl 10l ämpäriin, meillä kanit menevt sekaisin etikan hajusta,
Minkä merkkiset pelletit toimii parhaiten?