Tuhoutunut WC-tietokanta

Sehän on löytynyt

Eikös joku tuhonnut koko WC:n tietokannan ja kaikki tiedot, kuitenkin oikeudenpäätöksessä sanotaan:

Neutech oli luovuttanut poliisille sen pyynnöstä klubin ticket-järjestelmän,
tietokannan ja sivustot.

4

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shahov

      Miksi Kailajärvi halusi vaihtaa palveluntarjoajaa, päättele itse.

      "Todistaja Tomi Siivonen on kertonut, että hänellä on Neutech -niminen
      yritys, joka tarjoaa internet-taustapalveluita."

      - Sivustoja oli hallinnut Hannu Kailajärvi.

      - Klubin sivustoilla oli aika ajoin tietoturvaongelmia.

      - Klubi ei ollut noudattanut Neutechin tietoturvasta antamia ohjeita.

      - Klubin tietoturvasta vastannut henkilö oli joko osaamattomuuttaan tai laiskuuttaan jättänyt klubin sivustot suojaamattomiksi.

      -Se, sisältääkö palvelu varmuuskopioinnin, riippuu asiakkaan kanssa
      tehdystä sopimuksesta.

      - Neutechillä varmuuskopiot otetaan web-hotellipalvelussa yleensä kerran vuorokaudessa ja koko palvelinta koskevat
      kopiot kerran kuukaudessa.

      - Valtaosa Neutechin asiakkaista haluaa varmuuskopiot.

      - Jos joku asiakas haluaa välttämättä varmuuskopioinnin pois palvelupaketista, tämä
      herättää Neutechissä epäilyksiä.

      - Osa muista web-hotellipalvelun tarjoajista ei välttämättä sisällytä palveluun varmuuskopiointia, eikä tästä
      aina edes tiedoteta asiakkaalle.

      Ja sitten tärkeää asiaa rebootista....

      - Jos sivuston toiminnassa on ongelmia, asiakkaalla ja palvelimen pitäjällä on useita keinoja korjata ongelma.

      - .Neutech ei koskaan suorita reboot-käskyä vain sen
      vuoksi, että asiakas sitä pyytää.

      - Neutechin tarjoamassa web-hotellipalvelussa asiakas ei kykene täysin tuhoamaan tietokantojaan, koska heillä on aina varmuuskopiot.

      - WinClub oli päättänyt asiakassuhteensa Neutechin kanssa marraskuussa 2007.

      Jos saan arvata, Kailajärvellä oli motiivi hävittää kiusalliset tiedot serveriltä. Se ei olisi onnistunut suomalaisella Neutechilla, vaan hän siirsi toiminnan ulkomaille joka ei ollut niin tarkka varmuuskopioista. Neutechin tiedot säilyivät, mutta viimeisten aikojen virtuaalimiljoonat ja sijoitukset katosivat kummallisesti.

    • 18+10

      Eli tiivistetysti:

      Syksyllä 2007 sivusto oli Neutechin palvelimella ja tästä sivustosta ja sen tietokannasta Neutechilla on varmuuskopiot.

      Talvella sivusto siirrettiin Luxemburgiin root esolutions -yrityksen palvelimelle.
      Hannu otti miljoonabisneksen käyttöön käytännössä halvimman mahdollisen palvelinpaketin, johon ei sisältynyt varmuuskopioiden ottamista. Eli kevään 2008 osalta ei ole jäsenrekisteriä.

      • Saastunut acer

        Hannulla oli koko tietokanta poltettuna CDlle kun kaikille jäsenille wissiin lähetettiin viesti uudesta kus etuksesta


      • Saastunut acer

        Hannulla oli koko tietokanta poltettuna CDlle kun kaikille jäsenille wissiin lähetettiin viesti uudesta kus etuksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe