Tarkoitus tosiaan mennä Funchaliin 2012 kesäkuussa, mutta mistään en oikein ole löytänyt suoria lentoja? En AirFinlandilta, enkä esim. Aurinkomatkoilta, en edes pakettimatkoja tuolle ajalle.
Ensisijainen toive olisi ostaa vain lennot, ja itse varata hotelli, jotta saa paremmin valikoitua esim. matkapäivät.
Lasten takia välilaskuja ei oikein viitsisi ottaa, siksi vain suoria lentoja olen etsinyt.
Onko Cliff Bay -hotellista kokemuksia, hyviä tai huonoja?
Funchalissa olemme aikaisemmin kerran käynyyt, mutta helmikuussa pakettimatkalla.
Mikä lentää Madeiralle kesäkuussa?
9
580
Vastaukset
- obrigado1
Aurinkomatkoilla on kesäkuussa lähtöjä maanantaisin pelkät lennot 540€/henk.
- Huhtikuussa jälleen
Matkanjärjestäjien Madeiran lomakausi on kesällä "ohi", suoria lentoja ei tästä syystä järjestetä.
Vähintaa yhden välilaskun joudut tekemään ja helpoin se on tehdä Lissabonissa.
Funchaliin lentää esim. TAP, Helsinki - Lissabon ja Lissabon- Funchal.Olkoon suomalaisten sesonki Madeiran osalta mikä hyvänsä, kerrottakoon, että Madeiran matkailusesonki on ympärivuotinen. Parhaillaan on menossa matalasesonki (1.11.-31.3.). Huippukautta ovat heinä-, elo- ja syyskuu.
- Huhtikuussa jälleen
Pahoitteluni väärästä infosta. Tosiaan Aurinkomatkat näkyy tekevän kerran viikkoon charterlennon Helsinki - Funchal, lähtöpäivä maanantai.
Välilaskullinen lento Lissabonin kautta kesäkuun alussa oli supersaverin kautta n. 500€, talvikaudella tämän saa n. 300€. Eli ei maksa vaivaa tai säästä rahoja mutta säästää hermoja. - Fun Chal
Cliff Baysta on ihan tuore kokemus parin viikon takaa.
Hotelli sijaitsee erinomaisella paikalla noin puolen tunnin kävelymatkan päästä keskustasta. Varaamalla merinäköala huoneen saa upean merimaiseman. Hotellin aamiainen on ylellisen runsas. Hotellin Michelin tähden ravintola on erikoinen kokemus. Annokseen sisältyy useita erittäin pieniä herkkuja. Uima-altaita on muutamia. Cliff Bay on eräs Funchalin parhaista hotelleista tällä hetkellä. Iltaisin baarissa on musiikkiesityksiä. Iltaisin kerroshoitaja käy vetämässä verhot ikkunoiden eteen ja avaa sängyn peiton kulman. Parvekkeella on pöytä ja pari tuolia. Huoneessa on dvd-soitin ja minibaari, sekä teenkeitto varustus. Lukittava tallelokero on huoneessa maksuton. - me_ja_koira
Tukholmasta lentää Sata Airlines suoraan Funchaliin joka perjantai, lentoaika 5 h 15 min. Jostain syystä netti näyttää tällä hetkellä lähtöjä vaan toukokulle asti, liekkö aikataulut vielä avoinna vai minkä tähden ei sen myöhemmille ajankohdille. Tämä vinkkinä koska lapsiperheen saattaa olla miellyttävämpi tehdä siirtymä laivalla kuin ehkä tuntien pituinen välilasku lentokoneella. Norwegian tiettävästi suunnittelee reittiä Funchaliin lähitulevaisuudessa, koska mistä ja mihin ei tiedossa.
- ET
Norwegian lentää Oslosta suoraan, kotisivut pari lentoa keväälle, yksi maaliskuussa ja huhtikuussa mutta paluulentoja näytä heillä olevan lainkaan, ilmeisesti pitkäaikamatkalaisia norjalaisia saarella..
Cliff Baysta hyvä kokemus. Viimeksi kävimme ainoastaan syömässä kerran siellä ilalla. Huhtikuussa oli ihan muutama lapsiperhe paikalla, mutta uuten hiukan iäkkäämpiä matkustavaisia. Enimmäkseen ilmeisesti englantilaisia ja saksalaisia. Kokemus oli tosi positiivinen.
Tjäreborgin äkkilähdöt tarjoavat jossain 360-500 e suoria lentoja/henki (http://www.rantapallo.fi/akkilahdot/matkavahti). Nyt ei ole näkyvissä vielä kuin huhtikuuhun, mutta sieltä ei vielä löydy halpoja lentoja. Jos päädytte välilaskuun Lissabonissa, tulee matkasta lasten kanssa melko uuvuttava. Takaisin aamuksi klo 5 Helsinkiin. Ja myöhäisin lähtö Funchalista n. klo 15. Elikkäs odotuksineen Lissabonissa noin 12 h.TAPin välilaskullinen lento kesäkuussa 520e / aikuinen. Takaisinpäin klo 18.30 Funchalista. Perillä Helsingissä 04.50, joten jos laskin oikein, niin 8,5 h paluu. Meno klo 5.35 Helsingistä ja perillä klo 11 paikallista aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928573Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205862Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2794849Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723778- 901718
- 991282
- 47889