Nastolaan muuttamassa....

Olis kiva jos joku vois kertoa millainen paikka Nastola on??
Suunnitelmissa muuttaa sinne, vaihtaa nykyistä maisemaa kokonaan.
Ja hakea mahdollisesti Parmalle töihin, koska siltä alalta kokemusta.. Jos hyvä tsägä kävis et joku siellä töissä oleva lukis tämän... Onko millaista porukkaa töissä Kivikkeellä??

Ja kaikki muu tieto Nastolasta tervetullutta, hyviä baareja/ ruokapaikkoja? ym...
3192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nastola on nauhataajama. Toki pohjoispuolella on pari hiljaista kylää (Mäkelä ja Ruuhijärvi). Nauha alkaa Erstaalta ja jatkuu Uudenkylän Arolan alueelle asti. Selvää keskustaa ei ole missään. Rakokiveä yritetään kutsua liikekeskukseksi, mutta läntisistä osista ei ole mitään järkeä sinne lähteä, Lahteen on hyvät yhteydet.

Asuntoja on paljon saatavilla ja ne ovat todella edullisia. No, taloissa on suuria eroja ja niitä on mahdotonta ryhtyä kuvaamaan lyhyesti.

Asuinpaikastani johtuen ulkona syön usein Nastonaharjussa (Huokotiellä). Kebab juoman kanssa on 7 euroa, thai-ruokaa on 100 metrin päässä ja annos maksaa 6,50 euroa.

Äänestä
  • Nastolaa ei ole suunniteltu yhtään, on vaan alettu rakentamaan. "Liikekeskus" ja sen liikennejärjestelyt surkeita. Uusin "yrityspuisto" sen liikennejärjestelyt uusiksi muutaman käyttövuoden jälkeen - kun EI taas oltu suunniteltu, tehtiin vaan, maksoi todella paljon. Uusin päiväkotiurakka n.2milj. oli kunnalle liian kallis urakka - kunta rakensi itse, maksoi 3milj. Junaseisakkeita mokomassa kylässä on useampi ja kalliita olivat, tietty. Kela on jo lahdessa, työkkäri lähtee ja TERVEYSKESKUKSEN
    päivystys siirtyy phks toukokuussa, hyvin "nuorekas" ja kehittyvä "kuntayhtymä"
    Ostoksilla (muu kuin ruoka) käydään lahdessa.

    Äänestä

Muutin Lahdesta Villähteelle ja en ole katunut. Mukavia ihmisiä ja rento meno. Lahteen pääsee helposti päivittäin töihin joko omalla autolla tai julkisella kulkupelillä.

Myös kunnallinen terveyshuolto tuntuu Nastolassa toimivan ripeämmin kuin Lahdessa. En sitten tiedä miten käy lähitulevaisuudessa mutta Suomessa on koko terveydenhuolto muutekin niin huonossa jamassa ettei voikkaan mitään ihmeitä odotella.

Ja tosiaan, asunnot ja talot paaaaljon halvempia Nastolan seudulla!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poistäältä kirjoitti:

Olis kiva jos joku vois kertoa millainen paikka Nastola on??
Suunnitelmissa muuttaa sinne, vaihtaa nykyistä maisemaa kokonaan.
Ja hakea mahdollisesti Parmalle töihin, koska siltä alalta kokemusta.. Jos hyvä tsägä kävis et joku siellä töissä oleva lukis tämän... Onko millaista porukkaa töissä Kivikkeellä??

Ja kaikki muu tieto Nastolasta tervetullutta, hyviä baareja/ ruokapaikkoja? ym...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu