Paljon käyttörahaa 2 viikon lomalle?

bellariina

Millainen hintataso on playa del carmenin ym. läheisillä alueilla?
Minkä hintaista ravintolaruoka, ruokakaupat, retket ym?
Kuinka suuri matkakassa suurinpiirtein riittäisi 2 viikon lomalle 2 hengelle?

4

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se vähän riippuu

      Kaikki on hivenen halvempaa kuin Suomessa, retket yllättävän tyyriitä. Vaikea sanoa, riippuu paljon siitä mitä siellä tekee. Meillä meni viime vuonna n. 1500 € kahdelta yhteensä. Saa nähdä paljon menee tänä vuonna, helmikuun alussa katselemaan ja moikkaamaan tuttuja uudestaan. Ravintolat muuten halpenee sit aikas lailla kun menee 30 avenuen suuntaan..

    • Meksikoon uudelleen

      Olin Cancunissa juuri kolme viikkoa ja kyllä kaikki oli huomattavasti halvempaa kuin Suomessa. Kahdelta hengeltä ei saatu kulumaan tonnia tuona aikana, vaikka ostettiin tuliaisiakin aikalailla. En tiedä Carmenin hintatasoa, mutta Cancunissa paikan päältä sai retketkin tinkaamalla todella edullisesti esim. Chitzen Itza 28 euroa hengeltä.

      • pesomies

        Äkkiä laskettuna rahaa meni teillä max .noin 25 eur. päivässä per nenä.
        Mahtoiko olla hotellina all inclusive?


    • Toni V

      jos lähdetään laskemaan hintaa retkelle niin mielestäni 1000e/henkilö ei ole paljoa, mutta veikkaisin että tuostä summasta ei mene noin paljoa jos ei osta mielivaltaisesti joka paikasta jotakin, lisäksi pitää muistaa että jos pyytävät jotakin hintaa jostakin esim. matkamuistosta niin pitää tinkiä koska hinta tippuu helpostikin puolella. Tottakai he kokeilevat paljonko turistit maksavat kyselemättä mitään. Tämä pätee erittäin hyvin jenkkituristeihin jotka eivät kysele vaan maksavat pyydetyn hinnan kiltisti. Kyllä sielläkin bisnesihmisiä on vaikka "köyhä" maa onkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      224
      2926
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      117
      2080
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1691
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1645
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      292
      1509
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1247
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      47
      1186
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      105
      1024
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      56
      968
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      90
      935
    Aihe