POSTIAUTON RYÖSTÖ 1981

poliisitausta

kuka muistaa v. 1981 Mouhijärvellä lähellä Laviaa toteutetun postiauton ryöstön. Oliko niin, että poliisin vaatteissa olevat henkilöt pysäyttivät postiauton, jossa rahalähetys. Kuljettaja ja apumies mukiloitiin, saalis vietiin ja jäljet katosivat.

Ketä epäiltiin ja oliko mukana entinen olympiaurheilija joka tuota tarkoitusta varten oli matkustanut Suomeen ja suomalaisen, suomessa asuvan tunnetun monitoimiosaajan kanssa toteutti ryöstön. Huhuja kuului, että tämän olympiaurheilijan isän autoa oli lainattu teon tekemisen apuvälineeksi. Auto oli ollut parkissa Hämeenlinnassa.

Saiko poliisi koskaan selville juttua tai halusiko saada, huhuja on vuosien saatossa ollut monenlaisia.

16

4850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kenties?

      käytettiinkö ryöstössä vantaan martinlaaksosta varastettua tumman sinistä volvo 144 henkilöautoa?

      • Anonyymi

        Ryöstössä ollut auto oli Vantaan Länsimäestä varastettu tumman punainen Volvo.


    • 00+00

      Poliisi ei halunnut tutkia tapausta. Mikäli rahoja ei olisi annettu, olisi tullut syytteet virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

      Oikeuslaitoksen mielestä vaatteet tekevät miehen, tässä tapauksessa poliisimiehen.

      Poliisi on samoilla linjoilla; vatteet tekevät narkomaanin, reppu ja polkupyörä huumeita viljelevän huumeparonin.

    • olisko2

      huhu tamperelaisia taisivat olla tuskin poliiseja autokauppaan viittaa

    • muisti ei pätki

      ansioristillä palkittuja ja monella suulla ja monin sanakääntein hyväksi todettuja, hyvin tehty homma eihän siihen sovi puuuttua

    • ????

      Joo ihmeellisesti se jäi selvittämättä tuo kaksikko johon viittaat suoritti vastaavan teon josta heidät tuomittiin. Lavian keikan rahat katosivat ja ketään ei tuntunut kiinnostavan.

    • tero5

      ja rahaa oli paljon koska oli aravalainojen maksupäivä,muistaisin

    • vph

      Mikähän oli sen elokuvan nimi joka kertoi tarinasta ?

    • kokoomus

      klo 17.00 Veikko Aaltosen "Tilinteko". Esitys oli samalla elokuvan 10-vuotisnäytös.
      "Tilinteko" kuvattiin pääosin Laviassa ja Kankaanpäässä. Se perustuu postiauton ryöstöön v.-81, joka tehtiin
      Mouhijärvellä lähellä Laviaa. Ohjaaja oli paikalla muistelemassa elokuvan kuvausvaiheita.

      • Bablo1

        Ei se mikään Aaltosen Veikko ollu Vaan Nymanin Veikko ruotsista parin kaverinsa kanssa ja saivat puolisen milliä puhdasta . Kuka ohjasi filmin?


    • Paikallinen

      Se oli Hyynilänkankaalla, Mouhijärvellä, lähellä Suodenniemen rajaa. Ei lähelläkään Laviaa.

    • Palinen

      Löytyypäs vähän juttua tästä tapauksesta netistä. Luulin tämän tapahtuneen joskus 60-luvulla. 80-luvulla sentään jo luin lehtiä ja radiouutisetkin tuli joka aamu kuunneltua ennen kouluun lähtöä, mutta tästä ei ole jäänyt mitään muistikuvaa. Itseasiassa hyvin vähän kuulin tästä kenenkään puhuvan vaikka melkein "paikallinen" olenkin. Tiedottaminen hoidettiin siihen aikaan hieman toisin, eikä avoimuudesta voi oikein puhua. Samoin poliisitutkinta...???!!

      • Anonyymi

        muistelen samoin kun ketjun aloittaja kirjoittaa. Muistelen tapauksen olleen 1981 ja yleisesti puhuttiin juuri tuosta olympia urheilijasta ja tämän isän autosta jota oli lainattu tai luvatta otettu tuohon keikkaan. Kaverina tällä urheilumiehellä piti huhujen mukaan olla muuan entinen poliisi joka oli niittänyt mainetta ja kuniaa mm. vuoden poliisi joskus ja yk. joukoissa kunnostautunut Siilasvuon autonkuljettajana ja tuonut maahan verovapaita autoja yk. statuksella ja rahastanut tuosta bisneksestä. Jäi sitten kiinni Tanskan ja Ruotsin poliisin vihjeen perusteella huumehomista ja joutui istumaan vankilassa ja menetti poliisin virkansa. Mutta onko tämä huhu joka liitty postiauton ryöstöön tosi sitä en tiedä. Ei tässä tutkinta jostakin syystä ottaut tulta ja koko juttu hiipui ja lopulta unohtui ja rikoksena vanheni. Olumpia urheilija(ram loar) pääsi Israeliin ja meni siellä naimisiin ja ko. valtio ei suostunut suomen luovutuspyyntöön. Suomeen jäänyt entinen vuoden poliisi oli sitten monesti julkisuudessa erilaisista rikoksista epäiltynä, mutta mistään ei selvinyt osuus tähän ko. postiauto juttuun. Että oli sitten kuka hyvänsä tekijänä niin sai hyvän saaliin ja pitää antaa kunnia sille jolle se kuuluu, eli tekijät ammattimiehiä ja tutkijat jotakin muuta .


    • Anonyymi

      Mieheni eno istui ko ryöstöstä 7v ja summa oli noin 8 mijoonaa,mitä ei koskaan löydetty.

    • Anonyymi

      OLIKO RAIMO MAJURI JOTENKIN TÄHÄN KYTKETTY TAI PEKKA ERKKILÄ

    • Anonyymi

      oli hyvin suunniteltu ja toteutettu rikos. poliisi alkujaan oli oikeilla jälillä mutta tuliko sitten ohjeet tutkinnan suuntaamisesta toisaalle ja rivimiehen on toteltava johtajaa vaikka kaikki menisi päin helvettiä. Tämä juttu on kahvipöytäkeskusteluissa selvitetty mutta se on pitänyt jättää silleen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      94
      4174
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      140
      3651
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      86
      3415
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1693
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe