Mielipiteitä?
Päivitetty Java turvallinen?
hghhhh
9363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nykyinen Java on niin massiivinen sepustus, että turvareikiä varmasti löytyy.
Mikä on päivitetty java? Sehän on vaan java, mistä on suljettu tiedossa olevat rei'ät. Uusia löytyy ja etsitään jatkuvasti, kuten versio numeroinnit kertoo. Valitettavasti paikkaajat on aina jäljessä, vaikka se on heidän oma kyhäelmä.
Kannataa pitää huoli, että koneesta löytyy automaattisti päivittyvä, reaaliaikainen tietoturvaohjelma ja selaimiinkin löytyy suojakikkareita, kuten Firefoxiin noscript
Jos se noin turvaton on, rittääkö että sen ottaa selaimesta pois päältä? Voisi sitten tarvittaessa käytää.
Kyllä. Ihan hyvä konsti tämäkin.
On riittävän turvallinen. Jos javaa ei tarvitse mihinkään niin silloin se kannattaa kuitenkin poistaa.
Kaikkia suurempia ohjelmistoja paikataan tietoturvan takia jatkuvasti, kaikkia käyttöjärjestelmiä, selaimia, selainten lisäosia, etäkäyttöohjelmia, toimisto-ohjelmia jne. Tämä on aivan normaalia tietotekniikkaa.
Java haavoittuvuuksia vastaan on 1 hyvä keino. Kun käyttää tietokonetta tavallisen käyttäjän oikeuksin niin haittaohjelma saattaa tarttua javan avulla, mutta siitä haittaohjelmasta pääsee suhteellisen helposti eroon ja rootkitit eivät asennu lainkaan edellyttäen että itse käyttöjärjestelmä on päivitetty.
Olisi tälläisiä Java liitännäisiä Firefoxissa
Java Deploiment toolkid 7.0.10.8 10.10.8
np runtime script plug-in library for Java(TM) deploy
Java(TM) platform SE 7 U2 10.2.0.13
Next generation Java plug-in 10.2.0 for Mozilla browsers.
Voiko nämä huoletta poistaa käytöstä ja saako ne vaivatta takaisin(samasta paikasta eli lisäosien hallinnasta)?
Voi huoletta poistaa ja lisäosan saa helposti takaisin käyttöön.
Javan poistaminen käytöstä on hyvä idea jos ei tarvitse sitä juuri koskaan.
Java pitää kuitenkin päivittää ennen käyttöä silloin kun tarvitsee jos käyttää aniharvoin.
Kiitos!
Ajattelin vaan että onko noissa jotain Javan päivitys systeemejä. Mutta Javassa taitaa olla itsessään jo sellainen.
On. Aina kun reikiä löytyy ja ja päivitykset asennetaan niin Java on turvallinen. Sitten kun päivityksiä ei voi enää asentaa kun Java vanhenee niin sitten se on hyvin pian turvaton.