60 000km sitten entinen omistaja vaihdattanut jakohihnan ja rullat (niin lukee huoltokirjassa). Pitkänkö vielä voi huoletta ajella? Mitä kaikkea tulee vaihtaa jakohihnan lisäksi normivaihdossa?
Jakohihnan vaihtoväli Megane1.4 Break vm2000
7
759
Vastaukset
- Renault Nervasport
Ajele vielä 20tkm sitten alkaisi olla aika vaihtaa niin jakopää kun monitoimihihna
jos sellainen on ja tietysti samalla kiristin ja ohjurirullat sekä vesipumppu.- Montako rullaa
Kesäkuussa 2008 näkyy vaihdetun hihna ja rullat. Neljän vuoden aika ei siis vielä ole täysi. Mutta miksi vesipumppukin vaihdetaan, se on vaihdettu tosiaan huoltokirjan mukaan viimeksikin?
- hesast
Montako rullaa kirjoitti:
Kesäkuussa 2008 näkyy vaihdetun hihna ja rullat. Neljän vuoden aika ei siis vielä ole täysi. Mutta miksi vesipumppukin vaihdetaan, se on vaihdettu tosiaan huoltokirjan mukaan viimeksikin?
Kiristetäänköhän siinä jakohihna vesipumpulla? Vesipumpun löysäyksen jälkeen on riski, että se jää vuotamaan. Pienempi riski reklamaatioihin kun vaihtaa samalla vesipumpun uuteen. Ja jos ajatkin neljässä vuodessa sen 90 tkm, niin vesipumppukin kestää sen paremmin.
- jakojuu
Tai jos edellisestä vaihdosta on yli neljä vuotta niin kannattaa vaihtaa, suomen talvessa hihnat kulahtaa tuossa ajassa, riippumatta kilometreistä. Mun mielestä toi 4v koskee kaikkia merkkejä joissa ei oo ketjuja.
- MJA-alkuperäinen
Et yhtään kilometriä huoletta. Vaimolla oli vm 2000 Clioon vaihdettu (huoltosoppari 10 v) jakopäänhihna apulaitehihna 18 000 km sitten kun moottorista kuului viime kesänä nirsk ja kone meni jumiin. HInausfirma kuljetti merkkihuoltoon, missä todettiin että apulaitehihna oli katkennut, jolloin se oli rikkonut jakohihnan muovisen suojakuoren minkä jälkeen meni jakohihna. Korjauskustannus 2000 euroa mihin toki sisältyi jakohihnojen uusinta pienhuolto. Meni yli auton arvon mutta käyttäarvo on uudesta saakka pidetyllä ja sopparillla huolletulla Cliolla enemmän. Onneksi oli vielä 8-.venttiilikone, selvittiin kansiremontilla.
Em. tapaus on Renaultissa ihan tyypillinen, peltinen suojakuori lienee liian kallis hihnaa varten? Samanlainen muovikuori on monessa Rellussa ja monessa muussakin merkissä. Apulaitehihnan katkeaminen tietää melko varmaa jakohihnan katkeamista. Cliossa oli lisävarusteena AC ja Autosalvan asentaja epäili ettei edellisessä Bilian hihnavaihdossa oltu vaihdettu apulaitehihnaa ollenkaan koska se on AC kompressorin takia kuulemma aika hankalaa. Hihnanvaihdosta oli Bilian huoltopöytäkirja mutta korvauksen saaminen Bilialta olisi vaatinut valtavasti töitä kun auto oli korjattu eri firmassa.
Minä en ajaisi kilometriäkään edellisen omistajan 60 tkm sitten vaihdattamilla hihnoilla ( onko myös apulaitehihna vaihdettu?) - Joo....jakohihna
Jooo....jakohihna on! vaihdettava 90tkm tai 4 vuotta ja sillä siisti. turha tuosta on kirjoitella. Samalla on tietty vaíhdettava apulaite hihna ja rullat ja vesipumppu. Vesipumppu siksi että siinä samalla se menee kun kaikki muukin. Se apulaite hihna siksi että se rikkoo hajotessaan sen jakohihnan ja siksi se pitää vaihtaa samalla. Ei se sen kummempaa ole. Ja piste. Ei ne hihnat mitään kulahda, ei Suomen, eikä misään muissakaan oloissa, vaan on laskettu varman päälle.
- öylätti bee
Onko missään myytävänä peltistä jakohihnan suojaa tai teettääkö joku paja niitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5078730Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1366010Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3475067Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli604684Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s814265Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664003SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1783862- 911808
- 1031364
- 47929