19. v nuorimies etsii isähahmoa itselleen.

Moro!

Olen siis 19. vuotias nuorimies Joensuusta päin, olen siellä asunut 4kk.
Sitä ennen olen asunut Tampereella koko ikäni, josta sitten päätin muuttaa Joensuuhun päin tyttöystäväni kanssa.
Kiinnostuksenkohteitani löytyy profiilista mm. painonnosto ja siihen kuuluvat ohjelmat ja musiikki ja elokuvat.
Tykkään myös puutöistä ja metallitöiden teosta, myös auto jutut kiinnostaa ja olen harkinnut myös autopuolen alaa.
Mutta asiaan pidemmittä puheitta...
Minulla ei ole käytännössä ollut isää koskaan, hän lähti kun olin 3kk ikäinen, sen jälkeen kuullut hänestä oikeastaan mitään.
Muutaman kerran hänet nähnyt ja sen jälkeen yhteydenpit on katkennut, oikeastaan pitkään aikaan hän ei ole ollut isä vaan vain joku mies minulle.
Joten yritän tämän keskustelun kautta etsiä isähahmoa itselleni koska sellainen olisi tärkeä, ei ihan isä mutta edes isähahmo (aikuinen mies kaveriksi).
Jonkun mielestä tämä voi olla outoa tai tyhmääkin, mutta ei minusta. Itse varmaankin yrittäisit samaa jos olisit ollut yhtä kauan ilman isää.
Se on todellakin ontto olo ja jokseenkin kolkkoa kun ei ole isää jota sanoa isäksi. On vain mies joka joskus on ehkä yrittänyt olla isä.
Voihan se kuulostaa oudolta että melkein 20 v mies etsii isähahmoa itselleen, mutta itse koen sen tärkeäksi että sellaisen saisin.
Varakkuudella ei ole väliä vaan ihmisen sisällöllä, millainen on jne.
En pidä valehtelusta enkä pettämisestä enkä itserakkaista ihmisistä, olen itse rehti ja rehellinen nuorimies ja toivon sitä myös tulevalta "isältäni".
Sukujuureni tulee Saksasta ja Pohjammaalta, lisää saa kysyä jos kiinnostaa tietää enemmän.

Jos mietit että sinusta olisi tähän niin ota ihmeessä yhtyettä ja juttele lisää =).

Terv. Henry.

5

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • first time with dad

      Saat varautua melkoisen kaksimielisiin vastauksiin aikuisilta kakkosreiän miehiltä. Vai ellet niitä sellaisia suorastaan haluakin? Isikkähahmoja on monia, jotka mielellään "leikkivät" kanssasi.

      • ASIALLISTAKO?

        Olin lyönyt vetoa että tälläinen vastaus tulee!!!!! Jumankauta että taas piti jonkun pikkupilin vastata TOSI ASIALLISEEN viestiin näin.Painu nyt peukku suussa olemaan tyytyväinen itseesi.Sinulle isähahmon etsijä;onnea..oikeasti,älä välitä näistä epäonnistuneista.


      • ASIALLISTAKO? kirjoitti:

        Olin lyönyt vetoa että tälläinen vastaus tulee!!!!! Jumankauta että taas piti jonkun pikkupilin vastata TOSI ASIALLISEEN viestiin näin.Painu nyt peukku suussa olemaan tyytyväinen itseesi.Sinulle isähahmon etsijä;onnea..oikeasti,älä välitä näistä epäonnistuneista.

        Kiitoksia sinulle (ASIALLISTAKO?) =). En jaksa välittää moisista viesteistä koska tiesin oikeastaan että jokin tälläinen viesti tulee. Vaati aika paljon että sain kirjotettua tänne tämän jutun.
        Niin ja muuten hyvää uuttavuotta =).


      • ASIALLISTAKO?
        jehustinen-92 kirjoitti:

        Kiitoksia sinulle (ASIALLISTAKO?) =). En jaksa välittää moisista viesteistä koska tiesin oikeastaan että jokin tälläinen viesti tulee. Vaati aika paljon että sain kirjotettua tänne tämän jutun.
        Niin ja muuten hyvää uuttavuotta =).

        Tsemppiä sinulle ja myös hyvää uutta vuotta.Olen nyt yhden pienen pojan sijaisvanhempi..pian toisenkin:) Ja toivottavasti muutkin rohkenee kommentoida asiallisesti..


    • boy without father

      Puoli vuotta vanha postaus, mutta tiedän omalla tavalla miltä susta Henry tuntuu. :) Mulla on sentään ollut oma isä fyysisesti läsnä koko elämän ajan, tosin hän ei ole pystynyt tarjoamaan mulle fyysisen "vamman" takia sellaista isä-lapsi -suhdetta, jollaista olisin kaivannut. Olen vasta näin aikuisiällä oppinut luomaan parempaa suhdettaa omaan isään, mutta silti tunnen ikävää koska multa puuttuu ns. "normaali isähahmo". Sitten sitä isähahmoa etsii muualta.

      Tosin moni varmaan ajattelee jo, että täysi-ikäinen nuori miehenalku pärjää hyvin ja on itsenäinen eikä tarvitse ns. miehen mallia. Viestisi oli hieno, itse en uskaltaisi edes kertoa tällaisesta kenellekään sillä koen ettei mulla oo oikeus valittaa kun mulla on sentään isä, vaikkei kunnollista isäsuhdetta häneen. Saati uskaltaisi toivoa kestään tutusta ja turvallisesta henkilöstä itselleni tukevaa miehen mallia.

      Aiheeseen liittyen luin myös kirjan Mieheksi ilman isää (Jorma Myllärniemi, 2010).

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10885
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8157
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3626
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2499
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2001
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe