19. v nuorimies etsii isähahmoa itselleen.

Moro!

Olen siis 19. vuotias nuorimies Joensuusta päin, olen siellä asunut 4kk.
Sitä ennen olen asunut Tampereella koko ikäni, josta sitten päätin muuttaa Joensuuhun päin tyttöystäväni kanssa.
Kiinnostuksenkohteitani löytyy profiilista mm. painonnosto ja siihen kuuluvat ohjelmat ja musiikki ja elokuvat.
Tykkään myös puutöistä ja metallitöiden teosta, myös auto jutut kiinnostaa ja olen harkinnut myös autopuolen alaa.
Mutta asiaan pidemmittä puheitta...
Minulla ei ole käytännössä ollut isää koskaan, hän lähti kun olin 3kk ikäinen, sen jälkeen kuullut hänestä oikeastaan mitään.
Muutaman kerran hänet nähnyt ja sen jälkeen yhteydenpit on katkennut, oikeastaan pitkään aikaan hän ei ole ollut isä vaan vain joku mies minulle.
Joten yritän tämän keskustelun kautta etsiä isähahmoa itselleni koska sellainen olisi tärkeä, ei ihan isä mutta edes isähahmo (aikuinen mies kaveriksi).
Jonkun mielestä tämä voi olla outoa tai tyhmääkin, mutta ei minusta. Itse varmaankin yrittäisit samaa jos olisit ollut yhtä kauan ilman isää.
Se on todellakin ontto olo ja jokseenkin kolkkoa kun ei ole isää jota sanoa isäksi. On vain mies joka joskus on ehkä yrittänyt olla isä.
Voihan se kuulostaa oudolta että melkein 20 v mies etsii isähahmoa itselleen, mutta itse koen sen tärkeäksi että sellaisen saisin.
Varakkuudella ei ole väliä vaan ihmisen sisällöllä, millainen on jne.
En pidä valehtelusta enkä pettämisestä enkä itserakkaista ihmisistä, olen itse rehti ja rehellinen nuorimies ja toivon sitä myös tulevalta "isältäni".
Sukujuureni tulee Saksasta ja Pohjammaalta, lisää saa kysyä jos kiinnostaa tietää enemmän.

Jos mietit että sinusta olisi tähän niin ota ihmeessä yhtyettä ja juttele lisää =).

Terv. Henry.

5

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • first time with dad

      Saat varautua melkoisen kaksimielisiin vastauksiin aikuisilta kakkosreiän miehiltä. Vai ellet niitä sellaisia suorastaan haluakin? Isikkähahmoja on monia, jotka mielellään "leikkivät" kanssasi.

      • ASIALLISTAKO?

        Olin lyönyt vetoa että tälläinen vastaus tulee!!!!! Jumankauta että taas piti jonkun pikkupilin vastata TOSI ASIALLISEEN viestiin näin.Painu nyt peukku suussa olemaan tyytyväinen itseesi.Sinulle isähahmon etsijä;onnea..oikeasti,älä välitä näistä epäonnistuneista.


      • ASIALLISTAKO? kirjoitti:

        Olin lyönyt vetoa että tälläinen vastaus tulee!!!!! Jumankauta että taas piti jonkun pikkupilin vastata TOSI ASIALLISEEN viestiin näin.Painu nyt peukku suussa olemaan tyytyväinen itseesi.Sinulle isähahmon etsijä;onnea..oikeasti,älä välitä näistä epäonnistuneista.

        Kiitoksia sinulle (ASIALLISTAKO?) =). En jaksa välittää moisista viesteistä koska tiesin oikeastaan että jokin tälläinen viesti tulee. Vaati aika paljon että sain kirjotettua tänne tämän jutun.
        Niin ja muuten hyvää uuttavuotta =).


      • ASIALLISTAKO?
        jehustinen-92 kirjoitti:

        Kiitoksia sinulle (ASIALLISTAKO?) =). En jaksa välittää moisista viesteistä koska tiesin oikeastaan että jokin tälläinen viesti tulee. Vaati aika paljon että sain kirjotettua tänne tämän jutun.
        Niin ja muuten hyvää uuttavuotta =).

        Tsemppiä sinulle ja myös hyvää uutta vuotta.Olen nyt yhden pienen pojan sijaisvanhempi..pian toisenkin:) Ja toivottavasti muutkin rohkenee kommentoida asiallisesti..


    • boy without father

      Puoli vuotta vanha postaus, mutta tiedän omalla tavalla miltä susta Henry tuntuu. :) Mulla on sentään ollut oma isä fyysisesti läsnä koko elämän ajan, tosin hän ei ole pystynyt tarjoamaan mulle fyysisen "vamman" takia sellaista isä-lapsi -suhdetta, jollaista olisin kaivannut. Olen vasta näin aikuisiällä oppinut luomaan parempaa suhdettaa omaan isään, mutta silti tunnen ikävää koska multa puuttuu ns. "normaali isähahmo". Sitten sitä isähahmoa etsii muualta.

      Tosin moni varmaan ajattelee jo, että täysi-ikäinen nuori miehenalku pärjää hyvin ja on itsenäinen eikä tarvitse ns. miehen mallia. Viestisi oli hieno, itse en uskaltaisi edes kertoa tällaisesta kenellekään sillä koen ettei mulla oo oikeus valittaa kun mulla on sentään isä, vaikkei kunnollista isäsuhdetta häneen. Saati uskaltaisi toivoa kestään tutusta ja turvallisesta henkilöstä itselleni tukevaa miehen mallia.

      Aiheeseen liittyen luin myös kirjan Mieheksi ilman isää (Jorma Myllärniemi, 2010).

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      64
      4441
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3688
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      20
      1887
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      819
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      807
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe