Itse odottelen ainakin yhden tädin kupsahtavan tänä vuonna, ei tuosta suuria irtoa, mutta yksi kerrostalokämppä ja vähän metsää kuitenkin.
Perintörikasta uuttavuotta kaikille!!!!
12
189
Vastaukset
- Kake-setä
Kiitos sitä samaa! Itse odottelen "jättipottia", mutta kyllä näyttää vahvasti siltä, että ei tänä vuonna toteutdu!
- serkku
Entä jos kuollat kupsahdat itse ennen tätiäsi, katsos ei kuolema ole iästä kiinni!
- Vaarimies
Älä nuolaise ennenkuin tipahtaa. Entä jos tätisi on testamentannut omaisuutensa naapurin lapsille. Turhaa odotat tätisi kuolemaa. tai kuka tietää sinun päiviesi määrän ja elon kaaren. Vain Jumala sen päättää!!!
- Sisko ja veli
Empä ole ennen kuullut näin PASKA puhetta. Oletko varma itsestäsi kuinka kauan saat hegittää...
- Monelle täti
Olen monelle sukulaiselleni täti ja järkytyin kirjoituksestasi,toivottavasti he eivät samoin ajattele kuin sinä.
Onko tätisi kotona vai laitoksessa ,mene käymään hänen luonaan ja ota häntä kädestä kiinni ja pyydä edes ajatuksissasi anteeksi häneltä ,mitä kirjoitit. Ahneus mustaa sydämesi eikä raha tee ihmistä onnelliseksi- usko minua vanhaa monen lapsen tätiä.
Minun tulee sääli sinua ,joka elät noin maallisissa ajatuksissa ,vain lähimmäisesi kuolemaa toivoen.
oletko kuullut lauseen "joka toiselle kuoppaa kaivaa se itse siihen lankeaa",- karu totuus
Ei näitä kirjoituksia kannata ottaa vakavasti. Aloitus saattaa olla pelkkä provo tai hirtehishuumoria. Tosi elämässä muutoin on sellaisia, jotka kyttäävät perintöä ja odottavat vain "jonkun mummelin" kupsahtamista. Hyvä, etteivät pyri jouduttamaankin sitä kupsahtamista - vain kiinnjäänninpelko saattaa estää eikä aina sekään. Kaikilla ei ole omaatuntoa olemassakaan saati jotain lähimmäisenrakkautta tai jotain kunnioittamista. Meitä on oikeasti moneksi. Valitettavasti.
- Monen täti
karu totuus kirjoitti:
Ei näitä kirjoituksia kannata ottaa vakavasti. Aloitus saattaa olla pelkkä provo tai hirtehishuumoria. Tosi elämässä muutoin on sellaisia, jotka kyttäävät perintöä ja odottavat vain "jonkun mummelin" kupsahtamista. Hyvä, etteivät pyri jouduttamaankin sitä kupsahtamista - vain kiinnjäänninpelko saattaa estää eikä aina sekään. Kaikilla ei ole omaatuntoa olemassakaan saati jotain lähimmäisenrakkautta tai jotain kunnioittamista. Meitä on oikeasti moneksi. Valitettavasti.
Hei kaikki tädit ja sedät ,tuo kuoleman odotus mielessä neuvon teitä meitä kaikkia tekemään testamentti aivan vieraalle, vaikka jollekin hyvälle yhdiistykselle, niin nuo sukulaisten kuolemaan toivovat ,saavat sitten aikoinaan pitkän nenän kun omaisuus meneekin aivan muualle kuin näille kuolemaa odottajille.
Ehkä tulee mieleen ,että olisi täytynyt olla sille sukulais tädille mieliksi ja käydä sitä katsomassa ja vaikka siivota sille tai käydä kaupassa. perunkirjoituksessa on sitten myöhäistä katua omaa tyhmää käytöstään.
Varataan kaikki tädit ja setät lakimieheltä aika ja tehdään testamentti sille, joka ei sitä tiedä odottaa....
- Testamentti
Muistakaa tehdä ajoissa jonkinlainen testamentti ja kertoa perillisille sen teosta mutta ei sisällöstä. Moni perillinen voi muuttaa kantaansa vanhempiinsa ja alkaa huolehtimaan ja käymään useammin. Niin me olemme tehneet.
- hyvä neuvo
Tuo on viisaan ihmisen neuvo.On todella.
Kun katsoo tätä nykymaailman osin raadollista menoa, ymmärtää rukouksen:...älä köyhyttä anna - älä rikkauttakaan. Itse jatkaisin tuota noin: ...jos rikkautta annat, neuvo minua käyttämään se oikein lähimmäisteni hyväksi, sellaisten köyhien ja vaatimattomien ja hyvien ihmisten, jotka eivät vahingoita toisia ihmisiä eivätkä tavoittele kieroudella toisten rahoja tai omaisuutta. - Isomummo
hyvä neuvo kirjoitti:
Tuo on viisaan ihmisen neuvo.On todella.
Kun katsoo tätä nykymaailman osin raadollista menoa, ymmärtää rukouksen:...älä köyhyttä anna - älä rikkauttakaan. Itse jatkaisin tuota noin: ...jos rikkautta annat, neuvo minua käyttämään se oikein lähimmäisteni hyväksi, sellaisten köyhien ja vaatimattomien ja hyvien ihmisten, jotka eivät vahingoita toisia ihmisiä eivätkä tavoittele kieroudella toisten rahoja tai omaisuutta.Kirjoitit kuin minun suullani. Näin minä myös ajattelen. Annetaan omaisuutemme joillekin yhdistyksille niin menee yleishyödylliseen käyttöön ,josta kaikki hyötyvät. Jos sukulaisesi saavat niin ilman jääneet alkavat riitelemään saaneiden kanssa - näin se on!!
- .........
Aloitushan on provo.
- Vaikka oli
Vaikka oli provo niin aihe on ajankohtainen monessa perheessä ja laittaa monen miettimään asoita uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2611059- 428437
- 1285336
- 1443674
- 693598
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353554- 373240
- 552549
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352051- 281806