Suomalaisen mäkihypyn mahalasku on tosiasia.
Sääliksi käy Kanteen Villeä kun vieläkin pitäisi pitää mölyt mahassa
tällaisesta tulehdustilasta.
Yhtä kamalaa on YLEltä pitää Tommi Nikusta alan asiantuntijana, joka
todellisuudessa on yksi surkeimmista päävalmentajistamme, joka ratsasti pelkästään yhden miehen, Janne Ahosen siivellä.
Niin Ilkka Tiillikaiset ja kaikki muukin suomalaisen mäkihypyn takana saisivat mennä peilin eteen. Uuden vuoden kisassa ei ainokaan suomalainen olisi ollut toisella kierroksella ellei tämä keskieurooppalaisten kehittämä ja teennäinen hyppyparijärjestelmä olisi auttanut Koivurannan Anssia toiselle kierroksella.
On surullista katsoa tätä nykytilaa ja turha sormella osoittaa Pekka Niemelää.
Alasajo oli alkanut jo vuosia sitten
Olisiko valtiolla aika puuttua määrärahojen jakoon vai mikä auttaisi ?
Juniorit siirtyvät ennemmin jääkiekon pariin, siellähän niitä taaloja tehdään.
Suomalaisen mäkihypyn mahalasku
6
215
Vastaukset 6
- nuorten laji
Kyllä mäkihyppääjä on yli 25 vuotiaana auttamattomasti jo liian vanha taistelemaan voittosijoista. Missä ovat nykyajan nuoret Matti Nykäset, Toni Niemiset ja Janne Ahoset?. "Urheiljat turpa kiinni" meininki ei ketään nuorta innosta edes yrittämään huipulle. Koko homma uusiksi, aloitetaan saneeraus lajien johtopaikoilta.
- nilkkojen jännittäjä
Kapeaksi on käynyt juniori harrastajat rivit ei ole porukkaa harjoittelemassa eikä liion valmentamassa , eikä ole liioin paikkojakaan ,eli pikku mäkiä pitäisi olla joka kylässä KP 10m-35m ja 50 m sopivin välimatkoin.Mistä muuten tulvasuuden eaglet syntyy ,pienistä m mmm munista
- Kontti Pekkonen
Olen ensinnäkin sitä mieltä että koko Finnjumping r.y. on epäonnistunut täydellisesti Kaikki hallituksessa olevat ovat paistatelleet asemaansa siinä toivossa, että muut tekevät hommat ja me poijjaat eikun kierretään kisoja katselemassa.
Yksikään heistä ei ole käärinyt hihojaan, puhumattakaan rovaniemeläisestä autokauppiaasta, jonka vastuulla on ollut rahankeruu.
Jostakin pitäisi löytyä määrärahat, joilla juniori/valmennustoiminta aktivoitetaan.
Samaan aikaan kun me täällä toiminta supistetaan, ovat esim. puolalaiset rakentaneet kaksi suurta mäkihyppykeskusta opinahjoineen ja siellä kehitetty juniorityö on kasvanut ja vaudissaan.
Sama pätee niin itävallassa kuin Saksassa sekä Norjassakin.
Tuskin apuja saadaan jalkpallohullulta urheiluministeriltä, joten joku delegaatio pitäisi saada aikaan taistelemaan mäkihypyn kehityksestä.
Tämä tilanne on häpeällinen, melkeinpä yltää suomihiihdon tasolle. - Juha822222
Osaamista valmennukseen,Suomesta löytyy niitä mut niitä yleensä aliarvioidaan.
PS, älkääkä antako enään miinusta minulle koska se on typerää ja pikkumaista toimintaa teiltä joiltakin jotka harrastatte yhden ihmisen dissaamista. - kyl mä jtain tiedän
Onhan tuo NYT päivän selvä asia.Vuosia, siis vuosia oli suomalaista valmennustietoa jaossa eri maissa l. just niissä jotka nyt pärjää.Ei ole kauaakaan kun valmentaja lavalla oli 4-5 suomalaista valmentajaa,tosin eri maiden valmentajina. Nyt on maksun aika.
- makeRy
jääkiekko ei ole urheilua vaan tappelulaji kun yleisö haluaa ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde921355- 47911
- 95885
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku85799Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57727- 64592
- 42591
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191567- 34557
- 48547