Hei,
Tilasin ilmamäärityksen, jossa todetaan ainakin 15000ug/m3 formaldehydiä ja
lisäksi on ylitetty keräimen maks. kapasiteetti. Voiko kyseinen aine olla viivästyneen kosketusallergian aiheuttaja / oireiden aiheuttaja. Materiaalia on käsitelty paljain käsin vuosikausia. Ilmamäärityksessä on kyseessä materiaalin kovettumisreaktio.
(PMMA). Sairaudet ovat kosketusihottuma, allerginen nuha ja astma.
kosketusallergia
6
324
Vastaukset
Formaldehydi voi olla oireiden takana. Se selviää lapputestillä, ja tarvittaessa tehdään testejä myös nopean allergian selvittämiseksi. Työterveyshuollon tai terveyskeskuksen lääkäri voi kirjoittaa lähtetteen kyseisiin tutkimuksiin.
- ammattijuttu
Hei,
Epikutaanitestissä on todettu viivästynyt kosketusallergia formaldehydille 2010.
Nyt 11/2011 suoritetussa analyysissä siis tulos 15 mg/m3. Työssä materiaalia
käytetty n. 19 vuotta. Nyt ei enää oireita kun sairauslomalla.
Säilönta-aineet : bioban 1135 , bentsyylihemiform. ,dmdm hyd. ? ,
diatsolidinyyliur. ? .
Lisäksi työssä toinen materiaali sis. max 1000 ppm formalin.
Koko juttu selitelty shampoo allergiana.
Onko mahd. yks. vastaanottoon ?
Matka ei ongelma.Ammattitautiselvittelyt tehdään tavallisimmin Työterveyslaitoksen ammatti-ihotautien poliklinikalla, jossa on käytössä tarvittavat kemikaalit ja altistuskammiot. Niitä tarvitaan syy-seuraussuhteen osoittamiseen. Työterveyslääkäri voi kirjoittaa sinne lähetteen.
- ammattijuttu
matti.hannuksela kirjoitti:
Ammattitautiselvittelyt tehdään tavallisimmin Työterveyslaitoksen ammatti-ihotautien poliklinikalla, jossa on käytössä tarvittavat kemikaalit ja altistuskammiot. Niitä tarvitaan syy-seuraussuhteen osoittamiseen. Työterveyslääkäri voi kirjoittaa sinne lähetteen.
Oheisena hyvä linkki, suht. uusi tutkimus.
http://www.journal-imab-bg.org/issue-2011/book2/vol17b2p134-136.pdf
- ammattijuttu
Aivan, mutta lähetteet palautetaan, vaikka on osoitettu uutta tietoa altistuksesta.
Sepä harmillista. Kehotan kuitenkin keskustelemaan työterveyslääkärin kanssa. Hän osannee kertoa, miksi lisätutkimuksia ei ole katsottu aiheellisiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370