Tervulle kaveria?

Omppuna

Minkä ikäisenä kannattaisi tervulle hankkia toinen eri rotuinen koirakaveri?
Ja mitkä rodut olisi ehdoton "ei"?jos sellaisia onkaan...

3

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgfdfghj

      Se ei ole rodusta kiinni, vaan koiran luonteesta. Jos hankit koirallesi toisen koiran keveriksi, valitse pentueesta leikkisä ja avoin koira. Ja se vaatii myös sen, että oma koirasi viihtyy toisten koirien seurassa.

    • Omppuna

      Juuh :)

      Meinasin lähinnä sitä, että milloin olis sopiva hetki/kehitysvaihe; Silloin luovutusiän aikaan, kun tapahtuu leimautuminen ja imetään kaikki tieto mitä ulkomaailmasta vaan voi saada ja tapellaan myöhemmin sitte kahden melkein saman ikäisen koiran kanssa, vaiko muutaman kk iässä, kun hampaat vaihtuu ja syödään kaikki mikä eteen tulee, vai olisko parempi parin(?) vuoden iässä, kun murrosikä parhaimmillaan. Entäs sitten, kun se ensimmäinen on jo vanhempi ja rauhoittunut, mutta hyväksyykö enää uusia rääpäletulokkaita reviirilleen kiusaksi?

    • fargo

      Kyllä paras aika hankkia koiralle kaveri on silloin kun on saanut vanhemman koiran koulutettua sille tasolle,että elämä on sen kanssa jo helppoa. Elikka ikäero olisi noin 3 vuotta.
      Kyllä se vanhempi koira yleensä hyväksyy uuden tulokkaan. Parhaiten tulevat aikuisena toimeen keskenään jos ovat eri sukupuolta,mutta sitten olisi hyvä ainakin toinen leikkauttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2081
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1272
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      982
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      806
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe