Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa

Mihin summaan päästään noin suurinpiirtein kun talopaketin hinta n.45000€ (120 10m2) sateelta suojaan-asennus, josta jatketaan loppuun omilla timpureilla ja tutuntutuilla? Eli ainoa palkattu työvoima tekisi tuon pystytyksen ja muuten mökki itse.
114514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos jää niin jätä tilille ettei elämä mene liian tiukoille. Luulisin että kustannushaarukka on
125 000 - 150 000 euroa sun tapauksessa.

Äänestä

ja talkoilla. Valitettavasti oma osaaminen loppuu aika nopeasti ja opettelu on hidasta, myös talkooväki kyllästyy ja väsyy aika nopeasti noihin "ainaisiin talkoisiin". Eli ostopalveluja tulee huomattavan paljon, ne tehdään yleensä ilman kuitti - eli myös ilman takuuta, kuten talkootkin ja omatyö. Lisäksi ne "pimeät Paavot" rahastavat pimeänä lähes saman kuin virallinen firma takuun kanssa, siis missä pointti ? Tuo 125.000 - 150.000,- on aika lähellä varmaan, vaikka perustiedot ovatkin aika vajaat.

Äänestä
  • Siis "talkooväkenä" on käytettävissä tarvittaessa asiansaosaavia miehiä joilla ei ole kuin aikaa eläkepäivinä. Takuuhommina kuitilla tehtäisiin tietenkin sähköt ja LVI:t. Jostain on sentään maksettava.

    Ideaalitilannehan olisi että koko suku on rakennusalalla mutta jos näin ei ole niin nyt on tarjolla kuitenkin tuttuja ja työkavereita joilla taito ja suhteet on.

    Mutta tärkein tuli selväksi että pieni toivo on onnistua tuohon haarukkaan.

    Äänestä

menee reilusti enemmän kuin 150 tonnia. varaa ainakin 180 tuhatta!

Äänestä

Meillä on juuri valmistunut talo, lämmintä pinta-alaa 145 m2 (130m2 15m2). Talotehtaan asennus lämmitysvalmiiksi. Paketin hinta 43585 EUR. Rahaa on palanut vähän alle 160000 EUR (ei tonttia), pihatyöt ovat vielä tekemättä. Tästä n. 30000 EUR on kirvesmiesten palkkoja. Lisäksi on ulkopuolisille maksettu LVIS-töistä ja maansiirtotöistä. Eli jos tosiaan meinaa itse tehdä kaiken, niin kaippa vastaavan tekisi sitten ainakin 30000 EUR halvemmalla. Vaatinee kyllä aikaa ja rutkasti hermoja.

Äänestä
  • 30000€ kirvesmiesten palkkoihin 145m2? Minusta se on paljon.

    Äänestä

  • xarto kirjoitti:

    30000€ kirvesmiesten palkkoihin 145m2? Minusta se on paljon.

    noissa "perinnetarinoissa" unohduksia ja puutteita, kuka sitä kehtaa kertoa oikeita lukuja kun on alunperin lähdetty soitellen sotaan ja tietysti viisaampina kuin aikaisemmat "epäonnistuneet", siis ne "tyhmemmät" rakentajaparat. Silleen se homma meillä täällä junttien luvatussa maassa menee, toinen toistaan halvemmalla rakennetaan koti, talo, veneet ja autot sitä vastoin hinnoitellaan aina yläkanttiin.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    noissa "perinnetarinoissa" unohduksia ja puutteita, kuka sitä kehtaa kertoa oikeita lukuja kun on alunperin lähdetty soitellen sotaan ja tietysti viisaampina kuin aikaisemmat "epäonnistuneet", siis ne "tyhmemmät" rakentajaparat. Silleen se homma meillä täällä junttien luvatussa maassa menee, toinen toistaan halvemmalla rakennetaan koti, talo, veneet ja autot sitä vastoin hinnoitellaan aina yläkanttiin.

    No toisessa tapauksessa näin pankin paperit ja ilman jemmarahaa oli 2xpaketti, lisää ei ole ruinattu, enkä usko että 2.5x on ylittynyt. Oikeastaan olen siitä varma.
    Mutta työvoiman hinnassakin taitaa olla paikallisia eroja. Maksaahan auton ruostesuojaus helsingissä 500-700€, kun se täällä jossain on vain 200-300€. :b

    Äänestä

  • xarto kirjoitti:

    30000€ kirvesmiesten palkkoihin 145m2? Minusta se on paljon.

    Noh, kyllähän sitä kaikenlaista saa luulla. Omien kokemuksien perusteella en kyllä usko, että meidän taloa olisi voinut kukaan tehdä alle 100 000 eurolla valmiiksi. Vaikka kaiken olisi tehnyt itse. Ja tuo paketin hintahan ei kerro yhtään mitään, merkitystä on sillä mitä pakettiin kuuluu.
    Kummasti näitä juttuja tuttujen halvoista taloista aina kuulee ;-)

    Äänestä

120x1200=144.000€ Menee varmaan aika läheelle?

Äänestä

Saatiin juuri 170 m^2 talo valmiiksi ja se on kokolailla teetetty ulkopuolisilla. Kustannukset ovat melko lähellä 1.200 euroa/m^2(Ilman tonttia, liittymiä ja pihahommia). Timpureille tästä summasta meni noin 15%. Näissä neliöhinnoissa on syytä olla tarkkana, koska esim pihahommiin (asfaltit, kivetykset, kasvit, nurmikot,...) saa helposti menemään tuhansia eskoja. Myös erilaiset lähes välttämättömät varastorakennukset ja autokatokset puuttuvat usein laskelmista. Liittymiinkin taisi meillä mennä 8.500 euroa.

Kustannuksia suunnitellessa kannattaa hyödyntää webistä löytyviä laskureita (mainio.net tai rakentaja.fi). Kyseisten laskureiden tuotokset tuntui alkuun aika korkeilta, mutta itse asiassa ne ovat melko hyvin pitäneet paikkaansa.

Tutuntuttujen varaan ei kannata liikaa ramata, elleivät he sitten tule oikasti töihin. Lisäksi on hyvä ynnätä, että kummassa tuottaa paremmin. Omissa oikeissa töissä vai raksalla. Meillä timpuri laittoi ikkunan pielilaudat neljä kertaa itseäni nopeammin. Nyt rakentamiseen meni 7kk, olisiko itselläni mennyt 28 kk?

Kannattaa varata rahaa heti alkuun riittävästi. Stressiä rakentaessa riitttää muutenkin ja jos rahat loppuu kriittisessä vaiheessa, niin seuraa kyllä unettomia öitä.

Paketteja on hyvin erilaisia ja sisältöisiä, joten suoraan tuosta 45000 eurosta ei voi tehdä johtopäätöksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kädetön kirjoitti:

Mihin summaan päästään noin suurinpiirtein kun talopaketin hinta n.45000€ (120 10m2) sateelta suojaan-asennus, josta jatketaan loppuun omilla timpureilla ja tutuntutuilla? Eli ainoa palkattu työvoima tekisi tuon pystytyksen ja muuten mökki itse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu