Poika
Näin täällä jokin aika sitten, hieman aiheeseen liittyvää keskustelua, mutta
muuntaisin kysymystä hieman. Eli olen ihastunut ja haluaisin jollakin lailla saada ihastukseni tajuamaan se, haluaisin oikeastaan sanoa sen. Emme varsinaisesti ole keskustelleet mitään henkevää, mutta ollaan oltu 2 vuotta samassa koulussa ja nähdään joka päivä. Ongelma vaan on se ettei meillä ole ollut aihetta puhua mistään. Keskustelun aloittaminen tosta vaan ilman mitään ei itsestäni oikeen tunnu hyvältä sillä se jos mikä aiheuttaa "epäilyksiä" (en halua edetä liian nopeasti). Jos nyt kuitenkin sanon että oon ihastunut ja tykkään hänen luonteesta jne... niin voisiko olla mahdollista, että hän voisi kiinnostua ihan vain kaverimieleiseen suhteeseen aluksi? Haluaisin itsekkin vain kaveriksi aluksi että kummatkin oppisivat tuntemaan toisensa. En ole poika joka vain haluaisi vain sitä yhtä asiaa...
Kysymys kuuluukin olisiko se mahdollista jos skippais noita "vihjailuja". Ja tuo yksi edellinen keskustelu miten saada kiinnostuneeksi, ei toimisi, koska emme ole samalla luokalla ja sellainen käytös tuntuisi varmasti hänestä oudolta.
... ja tytöille: Miten itse suhtautuisit tilanteessa, kun kuitenkin olisit tuntenut hänet kauan ja nähnyt joka päivä, eli jotakin tiedät hänestä ja ei ihan random?
Tiedän kyllä että tulee näitä "Yritä saada keskustelua ensin", mikä auttaisi hyvin asiaa ja yritän miettiä sitä asiaa eka, mutta vastatkaa tuolta pohjalta miten olen asian ilmaissut."
Kertominen
4
109
Vastaukset
- tgrd
Jos toinen osapuoli on sporttinen, ehdota vaikka sulkapalloa. Jos kulturelli, keskustele vaikka jostain kirjasta jonka osapuoli on lukenut.
- Jäitä hattuun
No jos kerrot tytölle, että olet ihastunut häneen, niin voit kyllä saada kaverikortin hyvinkin todennäköisesti ja luultavasti seurustelumahdollisuuskin kariutuisi heti. Mainitsit, että et halua edetä liian nopeasti ja tämä tapa on juurikin sitä liian nopeasti etenemistä, joka pahimmassa tapauksessa säikyttää tytön tiehensä.
Kai näet häntä ruokalassa/välitunneilla/hyppytunneilla? Siitä vain rohkeasti keskustelemaan hänen kanssaan, niin näet onko teillä yhteistä kemiaa.
Onnea matkaan!- yksivaain
Pyh, ei mun mielestä ainakaan se että kertoo olevansa ihastunut oo mitään liian nopeasti etenemistä!!! Erityisesti tässä kohtaa jos kaveri entuudestaan tuntee tän tytön... Ite ainakin arvostan suoraa puhetta ja sitä että jos joku olisi minuun ihastunut kertoisi sen suoraan niin ettei itse joudu sitten arvuuttelemaan toisen tunteita. Sano suoraan vaan, mutta niin että tyttö huomaa että tarkoitat sitä ja kahden kesken!! Tsemppiä my friend! :)
- Sika
Mietin, sen etenemis systeemin niin että jos käyttäydyn niin että hän itse arvaa sen, niin voi pahimmassa tapauksessa tulla ennakkoluuloja ja paniikkia "Onko se ihastunut muhun." Ja kyllä mä yritän jollakinlailla jos mahdollista saada keskustelua aikaan ensimmäiseksi, mutta jotenkin en vain pidä tuollaisesta että annetaan ymmärtää tai vihjaillaan, en usko että toimisi.
Jos kerron sen omin sanoin hänelle niin voi muodostua erilainen käsitys kuin siinä tapauksessa, että antaisin ymmärtää? Ja edelleenkin ei olla mitään täysin tuntemattomia toisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036603
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875007Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1083258Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313128Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272308Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191676Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961301Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391262Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311166- 48944