Puistojen ovet

ffgdf

Mitenkäs hoidetaan tämä tilanne, kun koirani on puiston oven edessä ja aidan toisella puolella on koiria oven edessä, kun avaan oven ja päästän oman koirani sisään, miten saan estettyä ettei muitten koirat karkaa?? Kysyn tyhmiä koska en ole ennen käynyt ja miten aidan sisäpuolella estetään sama juttu?

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgjyuyiyiyi

      Minusta kaikkien pitää ottaa koiransa kiinni ennen ja vielä parempi olisi kun vain osa päästää koiransa irti ettei tule sumaa ja liian stressaavaa tilannetta tulijalle. Itse en päästä koiraani irti kuin vasta sitten kun tilanne rauhoittuu ja on tasapainoinen uudelle tulijalle. Toki tulijan koira heti irti.

      Itse odotan portin ulkopuolella että kaikilla koira kiinni tai poissa portilta sitten vasta sisälle. Ja jos varsinkin arka tai pieni koira niin paras kysellä tarkemmin miten muut menee sellaisen kanssa..linttaako jne. :)

      Jotkut ei tykkää ottaa koiraansa kiinni mutta odotan aina että se viimeisinkin ottaa koiransa kiinni tai pitää poissa portilta.

    • 18+4

      Jos joku ei vaivaudu koiraansa ottamaan kiinni niin ei todellakaan ole tulijan vika jos se livahtaa karkuun . Tällätavalla ainakin meidän lähipuistossa on ihmisiä oppinut sen koiran hakemaan pois portilta .

      Omani on koulutettu niin että vaikka portti olisi auki ne eivät siitä lähde ja kutsun aina pois portilta kun joku tulee . Nämä joiden koiria on karkuun päässyt eivät edes pyydettäessä hae koiriaan joten silloin se on jo omistajan täydellistä välinpitämättömyyttä koiraansa kohtaan .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe