Kallen sisko

Kalle Taneli 2v sai 3 kuukautta sitten pikkusiskon, jonka nimeksi tulee Kiia Emilia.
"Kalle ja Kiia"
Mitä mieltä?
11596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kiia on ruma nimi! Emilia on nätti mut Kiia! HYI! Kalle on kans kiva mut Taneli YÄK!

Äänestä

kivat nimet!

Äänestä

Kalle Taneli on menevän miehen nimi.

Kiia nimenä on sitä vastoin lyhyt ja puheen virrasta huonosti erottuva. Se on siis erittäin epäkäytännöllinen. Eihän suomessa tosiaan ole sanoja, joiden äännekaava olisi tuollainen.

Se on vähän niin kuin linnun ääni.

Sanan tukirangaksi vaadittaisiin sen sisälle konsonantti.

Siispä varsin epäonnistunut valinta lapsen nimeksi.

Kalle-nimen pariksi se ei sovi alkuunkaan. Siihen sopisi vaikka nimi Katri tai Kaisa. Silloin kuulostaisi jo joltakin, toisin kuin Kiian tapauksessa, jota ei tosiaankaan voi puoltaa niin millään.

Äänestä
  • .. onhan myös nimet Piia ja Miia. Miten Kiia nyt muka niin vaikea on lausua?? Mun mielestä se on kaunis nimi, mut taitaa olla näitä tän hetken muotinimiä...

    Miten olis Kirsi, Katja, Karoliina, Karmen, Karen, Kaarina, Kaija, Krista...

    Äänestä

  • Suomalaisia suosittuja nimiä ovat Miia, Tiia, Piia ja Leea. Sanoja, joissa ei ole konsonanttia keskellä on myös mm. EI, KAAOS, KUU, PUU, TUO, NUO,NIIN,...keksi itse lisää. Vähemmän käytettyja samalla kaavalla ovat Riia, Liia, Fiia ja kysytty Kiia.
    Alkuperäiselle kysyjälle vastaukseksi: Kiia on ihan hyvä nimi, mutta suosikkini iia-loppuisista nimistä on Liia. Kallen seuraksi sopisi erinomaisesti jokin vanhahtava nimi esim. Martta tai Matilda, K-alkuisista jokin 5-kirjaiminen, kaksitavuinen esim. Katri tai Kaisa.

    Äänestä

  • TuisKu kirjoitti:

    Suomalaisia suosittuja nimiä ovat Miia, Tiia, Piia ja Leea. Sanoja, joissa ei ole konsonanttia keskellä on myös mm. EI, KAAOS, KUU, PUU, TUO, NUO,NIIN,...keksi itse lisää. Vähemmän käytettyja samalla kaavalla ovat Riia, Liia, Fiia ja kysytty Kiia.
    Alkuperäiselle kysyjälle vastaukseksi: Kiia on ihan hyvä nimi, mutta suosikkini iia-loppuisista nimistä on Liia. Kallen seuraksi sopisi erinomaisesti jokin vanhahtava nimi esim. Martta tai Matilda, K-alkuisista jokin 5-kirjaiminen, kaksitavuinen esim. Katri tai Kaisa.

    Liia on aika hassu nimi. Varsinkin genetiivissä 'Liian' se on jo liian erikoinen...

    Äänestä

minusta Kalle Taneli on kiva ja perssonallinen nimi. Kiia , no sorry keinotekoinen.
Miten olisi Kerttu , Maija , no yritä kestää, tämä oli vain vastau´s kysymykseessi. Onnea pienokaisten vanhemmille : )

Äänestä

Minun mielestäni sisarusten nimissä pitäisi olla jokin punainen lanka... Ilmeisesti sinä pyrit sitä lankaa hakemaan antamalla molemmille lapsille K:lla alkavan nimen. Mutta Kalle ja Kiia ovat täysin erityylisiä ja eri aikakausien nimiä. Kalle Taneli on kiva, vanha ja perinteinen nimi, Kiia taas on aika uusi nimi.

Jos pidät siitä, että lapsillasi nimi alkaa samalla kirjaimella, niin ehdottaisin jo tässä keskustelussa vilahtanutta Kaisaa tai Kerttua. Katariinakin sopisi hyvin.

Mutta jos nimi saisi alkaa eri kirjaimella, niin ehdotukseni olisi Elli tai Hanna.
Kalle ja Elli kuulostaa tosi hyvälle, eikä Kalle ja Hannakaan ole yhtään hassumpi, vai mitä?

Äänestä

eli Kalle ja Kiia ovat aivan eri maailmoista. Edellisten kirjoittajien ehdotukset saavat minunkin kannatukseni. Ja jos yksittäin arvostellaan nimiä, niin Kalle Taneli on oikein hyvä, Kiia Emiliassa en pidä Kiiasta, keinotekoinen nimi.

Äänestä

Ei Kiia mikään kamala nimi ole, ovathan Piia ja Miiakin ihan tavallisia suomalaisia nimiä. Tosin mielipiteeseeni saattaa vaikuttaa tuntemani Kiia-tyttö, en hätkähdä lyhyttä nimeä. Kiia on myös parempi kuin esim. Nea, joka selvästi on lyhenne toisesta nimestä.

Kiia sopii myös ihan hyvin Kallen kanssa, vaikka olen samaa mieltä muiden vastaajien kanssa että Kaisa, Katri tai vaikka Kerttu olisivat vielä parempia. Katariina kutsumanimenä on epätavallinen, se olisi erittäin kaunis.

Emilia on periaatteessa ihan kiva mutta hieman kulunut, tuntuu olevan aika monen suosikki. Itse vaihtaisin sen vielä jos nimi ei ole jostain syystä teille erityisen tärkeä (esimerkiksi suvussa periytyvä). Samankaltaisia ovat Eveliina, Elviira, Eerika, Eleonoora tai Elisabet.

Äänestä

Taitaa olla näköjään montakin Omppua täällä palstalla.
Minun poikani taas on Rasmus. Kyselinkin siitä mielipidettä tuossa aiemmin.

Kiia on kiva nimi. Emiliasta en oikein pidä. Kauniimpi olisi esim. Kiia Auroora.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omppu kirjoitti:

Kalle Taneli 2v sai 3 kuukautta sitten pikkusiskon, jonka nimeksi tulee Kiia Emilia.
"Kalle ja Kiia"
Mitä mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu