Vajaa pari kuukautta ja limamikot aloittavat hääseremoniansa. Löytyykö Suomussalmelta hyviä mateen kutupaikkoja ja mistä?
Mateen kutupaikkoja
mr luvelahti
222247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
En kerro!
olipas yllätys kun kainuun alueella ei kalapaikkoja kerrota....se kuuluisa kateushan se vaivaa ettei vaan joku saisi kalaa..
luoma kala, kutekoon rauhassa, en hamua.
Eräs puhelias putkimies kehui kerran laittaneensa elävän matikan sepaluksensa sisään tansseihin lähtiessä.Matikka lämpesi sitten sisällä ollessa
ja luikerteli lahkeessa.Oli kuulemma ollut vientiä koko ajan vaikkei ollut edes naisten
haku!
Homojen tanssit??
K-Supermarketissa Suomussalmella on hyvä kalatiski, sieltä saa madettakin.
Tempputorilla oon päässyt muutaman kerran kutemaan.
juu, mateen kutu jo kuukauden päästä, nam
Kaverit laitto kutusärkälle kerran kokeeksi 2 katiskaa aidat vastakkain ja jotain valkosta rättiä houkutteeksi sisään.Limamikot kansotti katiskat niin että molemmat pyyöt oli kaksissa miehin pitäny vääntää jäälle.Eivät laskeneet takasi.Mateen onginta haralla on mielenkiintoista.Suomen suurin vapavälineillä saatu on n.8 kg
Laita syötti pohjaan painojen kansa.Hirvenpää tai vastaava mikä pysyy kasassa kun alkaa kypsyä. Mateet ovat vesistöjen puhtaanapitäjiä,eiköhän tästä syötin läheltä tule "limamikkoja"
Suomussalmi on kuuluisa madepitäjä. Kannattaa tulla.
Täältä meikäläesen pirtistä löyvät kutupaikan. On semmonen kutuluola että! Paska vain meinaa haista, ku tuli löysät housuun.
Mateenmaksaa ja Hirvenkieltä ei voita mikään.
Samaa mieltä soppakalan kanssa.Lisään vielä hirven turpakeiton.
Joko on kutu paikat löytyny suomussalmelaisilla?
Järvessähän ne matikat,järvessäpä hyvinkin.
jalonuoman rannassahan ne kutee tieräksä!
Pesiöllä
pitänöö tulla harroomaan pessiiseen kun sielä niitä tuntuu olevan.Moantien varresta heti kun se tie koartaa siitä rantoo myöten.Nahkat talteen niitä voe tarvita naesten tanssiloessa.
Pitämä-järvestä saa matikoita.
Onko kokemusta vai kuulopuheita?
Joko on tälle vuotta matikoita nasahellu