Olenkohan ainoa, joka tottui Ylen Puhe radiokanavan ohjelmatarjontaan. Asiakanava, jossa tuli dokumenttejä, asiaohjelmia ja yleensä paljon miettimiseen ja ajattelemiseen ohjaavaa puhetta ilman musiikkia.
Kanavan tarjonta on muuttumassa viihdeohjelmiin painottuvaksi, esimerkiksi urheiluohjelmat on siirretty Puheeseen. Toimittajien joukosta näyttää poistuneen ammattimaisimmat pois, tilalle tullut selkeästi viihde tai nuorisokanaville sopivia toimittajia.
Vaikka viihde on ok, mitä jos olisi kuitenkin yksi erillinen radiokanava asiaohjelmille. Miettien EU:n ja Suomenkin haasteita, ehkäpä tiedolle olisi nyt tarvetta.
Itse annoin jo oman palautteeni: http://yle.fi/puhe/kanavainfo.html
Yle Puheen radiokanavan muutos
15
476
Vastaukset
- Et ole ainoa
Et ole ainoa pettynyt. Sössöttävä ässävikainen Olga K ei minun aamuani pitkään pilannut., eikä vaihtoehtoakaan löytynyt, suljin radion.
Yle Puhe siis sortui kaupallisten kanavien tähtijuontajakeskeiseen malliin, eli luulee, että juontaja itse olisi kiinnostava ohjelma. EI OLE. Radio Suomen maakuntaohjelmat ovat siitä huonona esimerkkinä.
Toisekseen, urheilu on nyt kahdella kanavalla isosti. Katsopa esim tämän maanantai illan radio-ohjelmia Radio-Suomessa ja Puheella. Radio Suomessa on urheiluaiheinen Taustapeili ja sen jälkeen Puheella jatkaa neljän tunnin urheilun teemailta. Ja rinnalla jatkuvat Radio Suomessa Urehiluuutiset joka tunti.
Sama meno huomenna, Puheella jääkiekkokierros ja Radio Suomessa nämä maailman tärkeimmät uutiset URHEILUUUTISET aina klo 19.03 klo 20.03 ja klo 21.40.
Tärkeämpää asiaa ilmeisesti ei maailmassa olekaan, kuin tuo urheilu.
Puheen Nuorennusleikkaus ei tule onnistumaan, ei nuoriso tule puhekanavalle. Mutta sitähän ei myönnetä, kun ei ole pakko myöntää, kyllä ne rahat nyt tulee ihan erikseen pyytämättä. Hyvä yleisösuhde ei ole ylelle maksun tae, automaatti hoitaa rahastuksen ensi vuodesta lähtien takuuvarmasti.
Mikä pelastaisi meidät näiltä jatkuvilta uudistuksilta ja nuorennusleikkauksilta.
JA URHEILULTA? - ex kuuntelija
Oikeasti kypsyttää hömpän ja tyhjänpäiväisyyden kuunteleminen kaikilta kanavilta, aikaisemmin YLEN Puhe radiokanavalla tuli jotain valtavirrasta poikkeavaa.
Laitoin oman radioni myös kiinni.
Mitenkä pystyisi antamaan kunnolla palautetta Ylelle ja sitä ohjaaville poliitikoille?
Ymmärrän hyvin, että asiaohjelmien ja tiedon levittäminen ei ole kaikkien edun mukaista, mutta ei enään 2000 luvulla Suomessa kaikki mene läpi.- Kodittomat korvat
Palautetta voit antaa ylen sivuilta, ja toivottavaa olisikin, että ihmiset oikeasti reagoisivat sinne.
Poliitikoille ei kannata valittaa, eivät ne ylen ohjelmasuunitelmiin puutu, isompien kokonaisuuksien kimpussa ne ovat. eihän siitä tulisikaan mitään, jos ne vielä alkaisivat riitelemään ohjelmien sisällöstä.
Puhe sai tähän saakka olla rauhassa ja tehdä omaa työtään. Tuskin kukaan siitä valitti - no ehkä vähä liian paljon uusintoja siellä oli, mutta sekin oli vain kauneusvirhe.
Miksi korjata sitä mikä ei ole rikki. No rikkoa osasivat.
Missä meidän korville uusi koti. Ei kerrassaan missään!!! - voi että
Aivan.Tv:tä en omista,ja nyt ei tarvitse enää radiotakaan kuunnella,kun Olga K. ja urheilu tulivat Yle puheeseen.Mutta Yle vero pitää siitä huolimatta maksaa.
- Tuossa
toisessa ketjussa myös juttua aiheesta, suora linkki Puheen muutokseen, ylehän muuttuu muutenkin...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10299308/#comment-52906411 - Aivollinen nuori
Ja ne vietätän tunnarit, on uutistunnaria ja olgak tunnaria ja muuta melusaastetta.
Eikä ne tunnarit ole puhetta vaan musiikkia, tai ei edes mitään musiikkia vaan näitä epämusiikkituotoksia, joita kaupalliset radiot on käyttäneet jo kauan, Nyt sitten tämän keksi yle puhekin.
Kuka näitä muutoksia tehtailee? pilalle meni, aamulla on olgaa ja illalla on olgaa. NO olkaa siellä olganne kanssa. SE MUUTEN SÖSSÖTTÄÄ, ja puhuu ihan höpöjä.
Nuiorennusleikkaus, nuoret eivät tarvitse aivoja vaan idoleja, niinkö?- Sirkkanen YES! mutta
Sakari Sirkkanen on kanavan valopilkku, eikä sen ohjemissä räiää tuo melusaaste niinku olgan ohjelmien joka välissä.
Hel vet tiin koko olga, se huohottaa ja sillä on mikrofonitekniikka ihan peee stä
Anteksi kielenkäyttöni, mutta se tuntuu sopivan mykyiseen puheen ilmeeseen. - Uus-oikeiston nousu
Sirkkanen YES! mutta kirjoitti:
Sakari Sirkkanen on kanavan valopilkku, eikä sen ohjemissä räiää tuo melusaaste niinku olgan ohjelmien joka välissä.
Hel vet tiin koko olga, se huohottaa ja sillä on mikrofonitekniikka ihan peee stä
Anteksi kielenkäyttöni, mutta se tuntuu sopivan mykyiseen puheen ilmeeseen.Sirkkanen on Kokoomuksen agitaattori.
- Jo riittää
Taitaa tosiaan olla niin, että tehokkain keino on kirjoittaa palautetta suoraan sylttytejtaalle. Annoin itse jo hieman tulikivenkatkuisen palautteen http://yle.fi/puhe/kanavainfo.htm
- Mika22
Loppui valtakunnan ainoa asiallinen puheradio. Kuten monet ovat todenneet, uusi YLE Puhe on viihteellistä ohjelmaa ja urheiluselostuksia.
Onneksi on olemassa NPR, BBC Word Service ja BBC Radio 4. Kotona voi kuunnella netistä ja matkoja varten imuroida MP3-soittimeen parhaat ohjelmat-
Mutta miksi sitä YLE-veroa tulevaisuudessa maksetaan? Käykää kaikki täällä avautumassa YLE:n "uudistuksesta" :
http://yle.fi/puhe/ohjelmat/puheen_iltapaiva/radio_herattaa_tunteita_1300.htmlKäykää kaikki täällä avautumassa YLE:n "uudistuksesta" :
http://yle.fi/puhe/ohjelmat/puheen_iltapaiva/radio_herattaa_tunteita_1300.html- Us-ko-ma-ton-ta
Tässäkin vielä yksi löytynyt blogi aiheesta.
"Yle Puhe pilattiin koska 30-40 -vuotiaita haluttiin pois kaupallisilla kanavilla"
http://grohn.puheenvuoro.uusisuomi.fi/95661-yle-puhe-pilattiin-koska-30-40-vuotiaita-haluttiin-pois-kaupallisilla-kanavilla - Mielen Ilmaus
Mielenosoitusta pukkaa huomenna perjantaina 3.2.2012 Hesassa
http://www.ts.fi/online/kotimaa/306306.html- Jep..
Tuolla myös juttua.
"Ylelle tylytys: ”Suosittu kanava roskakoriin”
Yleisradiolta eläkkeelle jäänyt pitkän linjan toimittaja Antti Halinen kritisoi kovin sanoin entistä työnantajaansa..."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119846-ylelle-tylytys-”suosittu-kanava-roskakoriin”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986888- 1592036
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?7996Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41929