Okisten hoito

Okis

Helli!
Mä oon hankkimassa kaks egyptinokahiirtä, mut mul ois vielä vähän kysymyksii joihin tahtoisin teiltä vastauksen.

1.tuleeko okahiirista helposti käsikesyjä?
2.onko totta että okahiiri pojat voivat olla samassa terrassa?
3.mikä hiirilaji on kaikista kivoin?
4.haisevatko okikaet?

Voisitteko kertoa vähän ruokinnasta ja ylipäätään okisten ja niiden "kivoimpien" hiirien hoidosta???! Mitä muuten hiirten kanssa voi harrastaa?

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+1

      1. Ei. Tarvitsevat paljon aikaa ja kärsivällisyyttä, ja silti saattavat joskus purra. En suosittele ensimmäisiksi lemmikeiksi tai kovin nuorille.

      2. Yleensä kyllä.

      3. Kesyhiiri on kaikkiaan mukavin ja helpoin hiirilaji. Kyllä, niistä lähtee hajua, mutta se pysyy aisoissa siivoamalla. Ovat mukavia käsitellä (paitsi monet eläinkauppahiiret ja ruokakasvattajilta tulleet), purevat hyvin harvoin.

      4. Okat ei haise.

      hiiret.fi ja hiirifoorumi.net on osoitteet, joista löytyy tietoa oksakkaista ja muistakin. Rapunzel tmi valmistaa monelle hiirilajille sopivia ruokia, mm. okille (ne kun tuppaavat lihomaan). http://koti.mbnet.fi/rapunzel/

    • oka tytsö

      hei vain minulla on tällä hetkellä ollut vuoden okahiiri tytöt ruokinta oli minulle vähän hankalaa aluksi 1 älä anna mitään ruokaa jossa on edes vähän siemeniä ja äläkä anna pelettejä ne lihoo liikaan anna vaikka kauraa ja kuivattua hedelmä lastu seonsta okalinusta saa hyvää ja maksaa vain 1e ron puol kiloo virkalasta ite käyn siellä ostaa ruokaa käsitelyyn menee ainakin vuosi jos ostaa eläin kaupasta kasvattajalta varmaan pari kuukautta ja ei haise olenkaan suosittelen teraa okat ovat taitavia karkaamaan häkistä ja paljon kiipeily mahdollisuuksia terra pitää siivota kerran viikossa eivät tarnitse purua kuin viis sentiä pohjalle ps minä pidän kaikista eniten okista kun ne voivat elää 3-7 vuottaa onnea okien hankintaan ole kärsivällinen käsittelyssä

    • Sedä

      Nimenomaan kannattaisi käyttää pellettejä koska niistä saa juuri oikeat ravintoaineet oikeassa suhteessa. Pelleteillä ei yleensä jyrsijää saa lihomaan. Pelkkä kaura on todella yksipuolista, annathan muutakin? Kasviksetkin mieluusti tuoreina, koska niissä on enemmän vitamiineja ja täyttävät vatsan paremmin.

      Jos et ole ennen käsitellyt pikkujyrsijöitä, hanki ensin mieluummin esim kesyhiiriä tai venäjänkääpiöhamsteri talvikko joita on helpompi käsitellä. Okat kannattaa hankkia kasvattajalta jolla niitä on jo käsitelty paljon. Urokset voivat asua laumoissa.

      Oikeita ohjeita täällä:
      http://www.hiiret.fi/fin/lajit/?pg=2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe