ylläpitäjän sisäänkirjautumissalasana ongelmia

aivot toimii kuin PC

Tuossa joulun alla siirryin pois PC:stä ja ostin macbook pron, joten en ole vielä kovin taitava tän kanssa. No niitä uusia salasanoja tulikin sitten aika mukavasti ja Salasana vihjeeseen liittyvä salasana, ei tunnu kelpaavan. Luultavasti oon sen jo kerran vaihtanu ja on jäänyt se vanha vihje sinne. Olen siis tilanteessa jossa kone kyllä toimii, mutta mitään en voi asentaa, kun en muista salasanaa

Kaiken lisäksi se asennus cd on ilmeisesti jäänyt perheeni luo, jossa vietin joulun.
Cd:tä ei löydy mistään ja applen sivujen selailusta ei oo ollut apua, kun aina tarvittais se salasana.

6

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin tuntuu useammalle palstalle spämmääminen sujuvan mainiosti.

    • puusilima____asdfg
      • koputa puuta

        Sirtyi pois Wintoosasta ja osti tilalle Mac Proon. Siinä on pienoinen ero.


      • puusilima____asdf
        koputa puuta kirjoitti:

        Sirtyi pois Wintoosasta ja osti tilalle Mac Proon. Siinä on pienoinen ero.

        oletko idiootti? PC ei tarkoita windowsia.

        tosin osx on myös vähän vajakki joissain asioissa.


      • ei vaan toimii
        puusilima____asdf kirjoitti:

        oletko idiootti? PC ei tarkoita windowsia.

        tosin osx on myös vähän vajakki joissain asioissa.

        Taidat olla aika nuori? PC-nimitys on nimen omaan jäänyt vakiintuneeseen käyttöön lyhenteestä IBM PC -yhteensopiva tietokone. Muutoinhan PC voi tarkoittaa myös lyhennettä vaikka sanasta Pocket Computer tai melkein mitä tahansa, esim tietokonetta, jossa valmistusmateriaalina on polykarbonaatti, PC.

        Eli PC-tietokone on ollut kone, johon on voinut asentaa PC-DOS-käyttöjärjestelmän. Nimitys on jäänyt käyttöön, vaikka nykyisiin koneisiin ei voi asentaa edes MS-DOSia. Eli 99 % kansalaisista ymmärtää PC:llä Windows-konetta, on se ajatus sitten kuinka väärä tahansa.

        Totta on nykyään se, että Macit ovat yhtä paljon PC:itä kuin Windows-koneetkin, vaikkei yhteenkään Maciin ole voinut asentaa ainakaan suoraan PC-DOSia.


    • Omppu: Intel Inside

      Edesmennyt Applen pomo myi sielunsa PC:lle. Hyvä puusilima, moni ei tajua ettei Linux, Unix, Windows, Mac, Android... ole muita kuin käyttöjärjestelmiä. Jobs on nostettu jumalaksi Jumalan paikalle, vaikka kyseinen henkilö myi sielunsa "paholaiselle" kilpailijalleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe