Hei! Olen muuttamassa Helsinkiin ja kauhistelen tässä vuokria. Miten te muut Helsingissä (yksiössä) asuvat pärjäätte? Laskin kuitenkin, että jos jää työttömäksi niin saisin kuitenkin tukea 800-1000 euroa. Mieleisen yksiön hinta näyttää olevan 700 euroa, joten melko tiukille menee.
Miten Helsingissä pärjää suurilla vuokrilla?
agdfsgdsfgdsfsd
5151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä muuta helsinkiin. Sieltä saa vain paskaa niskaan ja huonoja kalliita asuntoja,jos onnistuu saamaan sitäkään. Jää vaikka johonkin ympäristökuntaan mistä pääsee helposti julkisilla liikkumaan tai vaikka mieluiten kehökolmosen ulkopuolelle. Saatat löytää jopa kohtuuhintaisen asunnon.
Mistä olet laskenut, että saat tukea noin paljon? Joka tapauksessa kokemuksesta kerron, että tuet ovat asuntojen vuokrien hintoja pahasti jäljessä.
Itse ihmettelen miten pärjäämme puolisoni kanssa kahdestaan Tampereella. Vuokra kaksiosta on 700 euroa kuussa. Tukia emme saa, koska hyväksyttyihin asumismenoihin luetaan noin 450 euroa.
Helsinkiin en suosittele muuttamaan ellei siihen ole aivan pakottavaa syytä esimerkiksi opiskelun takia ( töiden perässä ei kannata muuttaa ). Se on lopulta aika järkyttävän ruma ja kallis paikka asua ja elää.
Laskin, että työmarkkinatukea saisin reilu 500 euroa ja asumistukea reilu 300.
No siellä lähinnä asuu tärkeimmät ihmiset, ja työpaikoissakin on valinnanvaraa..
Ei kannata myöskään luottaa siihen mitä vuokra on nyt, sillä se tulee nousemaan hyvin nopeasti ja paljon, vaikka vuokranantaja vakuuttelisikin sinua muutaman euron nousuista. Meillä nousi 30 euroa eikä siihen mitään muuta syytä ollut kuin se 5% yleinen asumisen kallistuminen. 700 euron päälle sitten sähkölaskut sun muuta. Ja se 30 euroa on yllättävän paljon jos talous menee tiukalle. Siinä ei siten loppukuusta syödäkään kuin nuudeleita.
Mutta mikään ei tietysti estä sinua muuttamasta Helsinkiin. Ainahan sieltä pääsee sitten pois jos ei tykkääkään. Mutta muista, se mikä on erittäin tärkeää: Et elä niitä muita " tärkeitä" ihmisiä varten, et elä sitä työpaikkaa varten vaan ELÄT VAIN ITSEÄSI VARTEN. Pohdi siis mistä juuri sinä tulet onnelliseksi ja mitä juuri sinä haluat tehdä. Älä ajattele mistä muut tulevat onnelliseksi.
Muuta jonnekin muualle. Työttömyyskorvausta saat halvemmassakin kaupungissa saman verran ja siellä sillä voi jopa tulla toimeen. 300 euron vuokra varmaankin helpottaisi elämää kummasti. Ja pikkukaupungeissakin useimmat ovat töissä.