näin että jos itse antaa lapsen perhekotiin sijoitettavaksi ja perhekodissa ei tapahdu mitään edistystä lapsen parhaaksi niin onko oletettava että perhekoti tekee pelkkää bisnestä asialle eikä sillä ole aikomustakaan kotiuttaa lasta?Jos lapsi on vähäänkään vilkas ja purkaa pahaa oloaan vanhempiin ja perhekodissa tekee kepposia muitten lasten kanssa niin pitääkö vaihtaa paikkaa lapselle johonkin missä olisi toisenlaisia lapsia jotka eivät yllyttäisi lasta?Aika vaan kuluu,. Vai onko näin ymmärrettävä että siellä pelataan vaan ajalla?
Onko todellakin
5
83
Vastaukset
- Lapsikiista?
Netissä on joitakin keskusteluita aiheena > sijsisprhe vei lapseni
- ..............
Jokaisella huostaanotetulla ja sijoitetulla lapsella on oltava nykyisten lakien mukaan asiakassuunnitelma (entinen huoltosuunnitelma). Ihan jokaisella.
Asiakassuunnitelmassa on oltava riittävän selkeästi kirjattuna
huostaanoton/sijoituksen syy,
miten tämä huostaanoton/asijoituksen syyt/syy on tarkoitus ja aikomus lapsen elämästä poistaa
ja miten tätä syyn/syiden poistumista jne lapsen elämästä mitataan ja todetaan poistuneen
ja kuinka usein, vähintäänkin kerran vuodessa tehtävä, arvio/arviointi tehdään.
Ja ennenkaikkea
kaiken lastensuojeluviranomaisten, sijaishuollon jne antamine apuine ja tukine jne
on aina ja kaikessa toiminnassa ja toimimisessa tähdättävä
perheen jälleenyhdistämiseen.
Huostaanotto ja sijoitus on
Korkeimman Hallinto-oikeuden päätöksen mukaan
aina väliaikainen ratkaisu lapsen elämässä.- näin on
Näin ei kuitenkaan aina ole.Sijari voi manipuloida lapsen ja pitää omana lapsenaan varsinkin jos sijareilla ei ole olllut mahdollisuuta saada omia lapsia.
- Väliaikaista?
Niin Korkein hallinto-oikeus päättää yhtenä päivänä, että huostaanotot ovat väliaikaisia ratkaisuja, mutta seuraavana päivänä päättääkin, ettei ole syytä muuttaa hallinto-oikeuden päätöstä sijaishuollon muuttamisesta. Eli lasta ei haluta palauttaa takaisin kotiinsa. Vuoden 2010 aikana Korkein hallinto-oikeus ei muuttanut yhtään hallinto-oikeuden vahvistamaa huostaanottohakemusta.
Kuka väittää, että kaikissa tapauksissa on kyse lapsen edusta jos lapsi itse (yli 12 v.)on hakenut sijaishuollon muuttamista, mutta KHO ei sitä muuta?
- Lasten mollausta
Siinä se taas nähdään Suomen "erinomainen ja lasta kuuleva ls-laki"!
"Kuka väittää, että kaikissa tapauksissa on kyse lapsen edusta jos lapsi itse (yli 12 v.)on hakenut sijaishuollon muuttamista, mutta KHO ei sitä muuta?"
Lapsi on todellisuudessa mollattu ymmärtämättömäksi suomalaisessa ls:ssa.
Tämä koskee ls:n asiakkaita vähintään 18-ikävuoteen asti.
Räikein esimerkki tästä on aiempina vuosina paljon suosiota niittänyt perustelu, miten lapsi on lojaali huonoillekin vanhemmilleen, eikä ymmärrä itse omaa parastaan. Voi jukoliste, että lapsi saa olla lojaali huonoillekin vanhemmille, koska täydellisiä ei ole olemassakaan! Eikä muuten ole sijaisvanhemmissakaan ja joskus tuntuu lapsen kannalta, että vielä vähemmän siellä.
Lapsen mollaaminen ymmärtämättömäksi ja arvostelukyvyttömäksi kestää niin kauan, kun kunta vain rahallisesti pystyy mitenkään hyötymään hänen huostaanotostaan. Eli vanhemmat pakotetaan maksamaan huostaanoton kautta sellaisesta peruspalvelusta, johon heillä olisi täysi oikeus ilman huostaanottoa ja pelkästään verovaroin kustannettuna - mutta kun kunnilla ei ole VARAA näihin palveluihin.
Todellisuudessa jo hyvinkin pieni lapsi pystyy itse täysin luotettavasti kertomaan, missä ja kenen luona hänen on hyvä olla ja missä ei. Tätä lasten arviointikykyä ja rehellisyyttä ei arvosteta ls:ssa, siellä sitä ei itse asiassa ole olemassakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1137247
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?421270