mikä näistä aseista kannattais ostaa on parempi (sako 85 synthetic,sako 85 hunter laminated stainless,sako 85 synthetic stainless,sako85 varmit vai sako85 finnlight ?
mikä sakon kivääri kannattais ostaa
11
6324
Vastaukset
- aseista riisuitunut
En suosita aseita kettinkiä ja puukko, sillä pärjää.
- hirvi mies
aseet on metsästystä varten :)
- eipienieiiso
Paljonhan tuos on vaihtoehtoja, ise pudottaisin pois tuon viimeisen heti kättelyssä, eli tuo finnlight..kyllä aseella painoa tarttee olla että ei tärise kuin heinänkorsi kevyenä, sitten jää tavallaan kaksi vaihtoehtoa, ohut piippuinenko vai paksupiippuinen, avotähtäimillä vai ilman, itse valitsisin avotähtäimet vaikka kiikarinkin päälle laittaisin ja paksupiippuista en ottaisi metsästyskäyttöön, eli itse valitsisin kultaisen keskitien, en kevyttä enkä painavinta, synt tukki nyt kestää ja kestää mutta puu on tietty tyylikkäämpi, kaliiperi sitten vielä?
Itse sitä mieltä että ei ehkä kannata valita kaliiperi vaihtoehtojen äärilaidoista vaan jostain siitä puolenvälin välimaastosta, 308 nyt on turvallinen valinta ja riittää Suomalaisen riistan metsästykseen ja patruunavalikoimaa riittää todella paljon. ruotsin mauseria monet haikailee mutta itse pidän sen luotia vähän "tikkuna" mutta tämä on nyt minun mielipiteeni eikä ko. kaliiperista ole käytännön kokemusta eikä näkemystä, 30-06 on taasen kuten 308 varustettuna turbolla..9.3...no noista kaliipereista en sano mitään, mitä raskaampi luoti sitä kaarevampi roikku.- Garmin astro 320
Aseen valinnassa tekisin karkeat linjaukset ensin.a)Käyttötarkoitus.b)liikkuvajahtitapa vai passiivinen.c)kaliberi suurelle riistalle vai yleiskaliberi.d)hinta. Hirvikoiramiehenä ainakin arvostan aseen keveyttä ja sitä että ase eikä aseen tähtäimet ole aivan heikoimmasta päästä.Turhat krumeluurit ei kuulu koiramiehen aseistukseen kun työnnytään sakeimpaan risukkoon.Suurellakaan kaliberilla en ampuisi oksista läpi koska vaurioitunut luoti tekee lihahävikkiä.Ampumamatkat koiramiehenä itselläni olivat tänä syksynä 10m -85m eli ei ne päätä huimaa.Avotähtäimillä pärjää jolla näkö on jees.Kaliberiin vaikuttaa tietysti paljonko ampuu vuodessa/patruunoiden hinta. Sako merkkinä on luotettava ja laadukas tuote.
- giprucov
Jos ampumamatkat pysyy tuossa 10-85 metriä niin kyllä normaalinäöllä varustettu ihminen osuu hirveen siihen kohtaa mihin pitääkin ja avotähtäimillä löytää kohteen jyvälle nopeammin, no ei kai siinä niin hoppu loppujen lopuksi tule mutta kuitenkin.
Vaurioituuko luoti pahastikin jos hipaisee tai jopa osuu max pikkusormen paksuiseen risuun??
Itse kun olen ampunut hirviluodilla mäntylaudasta läpi ja vielä penkkaakin osui niin ei se luoti pahasti risana ollut, uskon että laudasta kun läpi on mennyt niin ei ole ollut vielä pahasti rutussa..mene ja tiedä.- vain metsästäjä
On täs mets.uran aikana nähnyt luodin tekevän aika koukkuja kun matkalle sattunut sormenvahvunen, kuiva kuusenoksa pitkälti cal riippumatta. Mäntylauta on aika pehmeä verrattuna kuivaan kuusenoksaan ja metäs enempi oksia ku lautoja. Sori.
- vain metsästäjä
Jos et itse ole sokerista tehty niin mikätahansa ruostumaton, muovitukkinen sopii passimiehelle, mut jos olet koiramies tai naakkija niin jättäisin irtolippaiset mielummin kauppaan. Muutamia ikäviä tarinoita kuullut ryteikön läpäisyistä. Älä nuukaile kiikarin suhteen, tarkoitan laatua, en suurennusta. Kireitä siimoja ja tule sinuiksi aseesi kanssa.
- sako3
hyvän jos meinaan niin kantsii ottaa laminaatti tukilla, koska se ei rupea vääntämään niin kuin perinteinen tukki. sako 85 on hyvä lukoiltaan ja piipulta.
lippaan toiminta on mielestäni paljon parempi kuin tikassa jossa on yksi rivilipas. sakon lipas on suorasyöttö lipas joka on helppo radalla ja metsällä täyttää/tyhjentää.
sitten jos haluaa vielä paremman tukin kuin se tukki mikä on aseessa niin suosittelen vaihtamaan grs tai kkc tukkiin, joka samalla nostaa aseen arvoa ja tekee aseesta mukavamman ellei sitten halua teettättää tukkia.- vanha juttu
Hei kamoon...miksi vastailet kaksi vuotta vanhaan juttuun. Tuskin on enää ajankohtainen.
- antique
Se nyt on sama mitä hirvimetsässä kantaa. Samalla lailla tipahtaa halvalla kuin kallillakin kiväärillä. Osta vanha sotilaskivääri ikäänkuin museo rekkarissa oleva auto meinaan siinä on tyyliä.
- Pajeromies
Noista vaihtoehdoista ottaisin Sako Kodiakin ja kaliperissa 375 HH. Itellä tommonen ja 37 hirveä sillä ampunut. Patruunoita noihin hirviin on mennyt 42 kpl koska 5 hirvelle olen ampunut lopetuslaukauksen. Muut ovat lähes poikkeuksetta pudonneet paikolleen tai menneet enimmillään 15 metriä ja sitten menehtyneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648