Vaihtelua vauvan ruokiin, miten?

lurps

Olenko ainoa, josta tuntuu, että kaikki reseptit on kokeiltu ja kaikki mahdolliset kombinaatiot keksitty, mutta tuntuu, että kokkaan 8 kk pojalleni "aina sitä samaa"! Raaka-aineina siis lihaa, kalaa, perunaa, porkkanaa, parsaa, kukkakaalia, munakoisoa, kesäkurpitsaa, kurpitsaa, purjoa, selleriä, tomaattia... mitä vielä, erilaisin yhdistelmin. Laitan myös mausteeksi yrttejä joskus, esim. lehtipersiljaa ja tilliä esim. kalan kanssa, väillä basilikaa tai hieman rosmariinia. Perunaa on yleensä aina ruoan kanssa, välillä joukossa riisiä tai baby-pastaa esim. Olisiko jotain juttuja, jota ehkä ei vielä olisi kokeiltu, vinkkejä?

6

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei aina perunaa..

      Sinullahan on ihan hyvä perusvalikoima :) Juureksista kannattaa kokeilla esim. bataattia. Ja kanasta ainakin meillä neiti tykkäsi heti ekasta maistelukerrasta alkaen.

    • wqefgewqef

      Lihaakin on kovasti erilaisia: kanaa, nautaa, possua, lammasta, kalkkunaa, hirveä, jne. Kalaa on lohta, seitä (näitä ainakin saa pakasteenakin), haukea, kuhaa, jne. Lisää välillä oliiviölyä, joskus rypsiöljyä tai hamppuöljyä.

      Meillä muksut tykkää valkosipulista ja paprikasta, muita mausteita rosmariini, timjami, basilika, tilli, persilja, oregano, sipuli, curry, valkopippuri, suolaton grillimauste, jne. Pastaakin saa tummana, spagettina, täysjyvänä, tomaattina, jne. Ihan pakasteherne-maissi-paprika toimii, samoin wok-vihannekset. Kokeile ohrasuurimoita välillä perunan sijaan tai tee kukkakaalista muusi. Ohjeita on netti pullollaan.

      Syötkö itse monipuolisemmin?

    • No ainakin..

      bataattia, maissia ja herneitä voi tuon ikäisen ruokaan soseuttaa. Ja kana tietysti toiseksi "lihavaihtoehdoksi".

    • lurps

      Maissi ja herneet ovatkin jo käytössä, mausteita en ole uskaltanut kauheesti vielä lisätä, voiko tosiaan 8 kk ikäiselle laittaa jo currya ja pippuriakin, ja valkosipulia?? Kyllä meillä syödään aika monipuolisesti, aina tehdään itse.

      • maustamaan vaan

        Suola on tosiaan se, mitä noin pienille ei suositella, mutta eipä noissa muissa mausteissa pitäisi mitään outoa olla. Suomessahan syödään aivan mautonta ruokaa, jos verrataan moniin muihin maihin. Veikkaanpa, että esimerkiksi Meksikossa vauvatkin vetelevät melkoisen tulista ruokaa ilman ongelmia. Samoin Aasiassa...


      • Ehdotus

        Onko joku syy, miksi lapsi ei voi syödä samaa ruokaa kuin te aikuiset, paitsi suolattomana ja ilman tulisimpia mausteita? Että ottais teidän ruoasta ennen suolan lisäämistä lapsen annoksen, ja hienontais tarpeen mukaan? Tai jättäis raaka-aineista osan syrjään ja tekis vauvalle omaa? (Toki huomioiden rajoitteet esim. maksa, idut jne.)

        Meillä 6,5-kuinen ruokitaan usein samoista raaka-aineista kuin vanhemmat. Kun meillä on uunijuureksia ja lohta, niin vauva syö samaa (suola lisätään aikuisille vasta lautasella), kun meillä on kanarisottoa ja nuppuvihanneksia, niin vauva syö keitettyä kanaa, nuppuvihanneksia ja palan suolatonta leipää pakkasesta (sormiruokaillaan, niin riisi ei vielä onnistu).

        Silloin ei joutuis miettimään erikseen monipuolista valikoimaa teille ja vauvalle. Curry, pippuri, valkosipuli kaikki käy... (valko)sipulia tosin jos käyttää runsaasti niin tiedossa saattaa olla ilmavaivoja.

        Jos mentäis "neuvolan ohjeilla", 1 uusi maku per viikko, ja kiinteät olisi aloitettu esim. jo 5kk iässä, niin eihän ruokavaliossa "kuuluisikaan" olla 8-kuisena kuin noin 13 ruoka-ainetta sisältäen puurot ja hedelmäsoseet sun muut. Ja viime keväisen allergiakoulutuksen mukaan tuota 1maku/vko voisi noudattaa vuoden ikään... täytyy kyllä tunnustaa että ei meillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4294
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      100
      3740
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3429
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3010
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2498
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2429
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2202
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1836
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1625
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1612
    Aihe