Mulla on asennettu 160gt kovalevylle windows ilman osiointia. Voiko kiintolevyn osioida nyt jälkikäteen ilman että tarvitsee käyttöjärjestelmää(xp pro) asentaa uudelleen vai miten teen..? Käyttis aito muttei asennuslevykettä :( Linux olisi tuolla nurkissa jos tuon windowsin joutuu poistaa..
Miten jakaa osioihin?
mitenköhänpäin
6402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pystyy. Esimerkiksi tällä ohjelmalla: http://www.download.fi/jarjestelma/kovalevyn_osiointi/easeus_partition_manager_home.cfm
Kiitos,kokeilen :)
Miksi osioida noin pientä levyä...?
Jos sulla tosiaan ei ole Windowsin asennusromppua, olet ennen pitkää todella pahassa liemessä, joten kehottaisin erittäin huolelliseen varmuuskopiointipolitiikkaan (joka toki muutenkin on paikallaan).
Korjataan pieni väärinkäsitys. Levy on osioitu yhteen osioon. Windows ei osaa käyttää osioimatonta levyä. Linux osaa mutta osiointi on silläkin erittäin suositeltavaa.
Ei, ei ja kerran vielä ei, noin pientä levyä ei saa osioida, tilat loppuu samantien.
Kannattaa se järjestelmäosio pitää pienehkönä ja pitää toista osiota "varastona". Sitten kun käyttis (taas) sekoaa niin toinen osio tiedostoineen pysyy paremmin turvassa ja on mukavampi asentaa käyttistä.