Missä vaiheessa olette ajatelleet että nyt riittä ja lähteneet kävelemään?
Mua nyppii aivan todella tämänhetkinen parisuhde. Ollaan tässä oltu jo muutama vuosi kimpassa, ja muutettiin yhteenkin jossain vaiheessa.
Puolisolla oli ensin viinan kanssa ongelmia, ja kopeloipa kännipäissään muitakin. Tosi pahat viinaongelmat oli viime keväänä, meinansi mennä omakin elämä vituralleen, kun yritti toista pitää tolpillaan.
No, nyt on onneksi viinan kanssa läträäminen loppunut. Sen sijaan mua alkaa todella kypsyttämään se, että toinen makaa päivät pitkät sohvalla. Ei saa MITÄÄN aikaiseksi! Mä käyn töissä, siivoan, pyykkään, laitan ruokaa jne. Maksan vuokran, ruoat, kulkemisen jne. Toinen käy vaan tätä nykyä vinkumassa sossussa rahaa, kun "Suomessa ei kuulemma ole enää töitä". Vitut sanon minä, kyllä se on omasta asenteesta kiinni, että löytyykö töitä vai ei! Olen asiasta kerran huomauttanut, mutta kun toinen ottaa itseensä niin olen asian jättänyt.
Luulis kuitenkin, että edes jotain sais päivän aikana tehtyä. Mä ainakin tulisin hulluksi, jos makaisin päivät kotona ja kattelisin kelloa. Tai yrittäisi edes johonkin koulutukseen tai kurssille, mutta kun ei!
Njoo, no anteeksi tämä purkaus...
Paska parisuhde
7
478
Vastaukset
- f4ck
ja sä olet vielä siinä suhteessan, nii minkä takia? Onko teidän rakkaus nii suurta ja sä olet onnellinen ja näet teidän tulevaisuuden kirkkain silmin?
Miks roikutaan, on alkkis ja pettää ja kaikki vaa vituttaa, ni miks olla? Mikä on niin arvokasta siinä suhteessa ett siihen jäädään? Luuleksä ett se muuttuu sun unelmien naiseksi taikaiskusta ja sitten vihdoin sun kärsimykset korvataan.
Naiset on roikkujia, ne toivoo ja uskoo ja kestää. Mä en ole ikinä uskonut siihen ett jos joku ei tunnu heti hyvälle ja tuota hyvää ni ei se sitä tee jatkossakaa. Sä aloit seurustelemaan dokun kaa, siitä lähtökohdasta siirryttiin siihe ett se pettiki, nyt se on lapamatona sun sohvalla ja sä mietit ett kyl se tästä, parempaan suuntaan olette menossa. - ...
Laitapa naises maksamaan vuokrasta puolet ja loput puolet maksat snä. Tuola tavalla elätät vain häntä ilmateeksi ja hän käyttää sinua hyväksi.
- jepjep
et kai oikeesti ole niin tyhmä että maksat kaiken? siitä sossun rahasta/päivärahasta/työmarkkinatuesta se toinen saa maksaa oman osuutensa, tietenkin?! ilmeisesti teillä on yhteinen vuokrasoppari, eikä omia, ai ai...
mutta noista töistä, eipä niitä todellakaan ole, ainakaan täällä päin, paitsi osa-aikaisia, joista ei seuraa muuta kuin ongelmia. (tiedät jos et työskentele jollain sosiaalialalla tai hitsarina, joilla töitä on) tai et ole muuten vaan lehtiä lukenut. itse viime aikoina hakenut kahta siivouspaikkaakin, kun oman alan töitä ei löydy mistään, eikä pääse niihinkään aina jollei ole väh. vuotta kokemusta! (en siis tod. väheksy heitä, päin vastoin!) - .,.,.,
En vaan osaa käsittää miksi ihmeessä viitsit tehdä kaiken ja vielä maksat kaiken. Kuulostaa, ihan mieheltä sun sohvanvaltaaja. Etkös sä olet tossa asiassa se vähän hölmömpi osapuoli, koska teet kaiken ja se syö pahasti sisältäsi ja samaan aikaan teet silti kaiken?
Kerran asiasta huomauttaminen paljon auttaakin...., varsinkin jos ei tee kantaansa selväksi. - Ei voi voittaa
Ymmärrän ongelman. Puolisosi on todennäköisesti masentunut/jumiutunut sellaisella tavalla, johon ei vakavat keskustelut auta. Kun on kerran sohvalle jämähtänyt niin sieltä on hiton vaikea nousta. Oma kokemukseni: yritin kaikkea rohkaisusta ja tsemppauksesta nalkuttamiseen ja itkuraivariin. Yllätys yllätys, suhde päättyi. Vain ero oli riittävä potku persauksiin. Nainen ryhdistäytyi ja muutti elämäänsä kaikin tavoin parempaan - kai ihan vaan näyttääkseen minulle!
- aisha
Kiitos kommenteista. Viitsin tehdä kaiken, koska en halua elää läävässä, ja koska minä haluan maksaa vuokrani ja hoitaa asiani.
Kun yksi tuossa kommentoi, että miksi seurustelen alkkiksen kanssa, niin hän ei siis juo nyt, ja joi ihan kohtuudella lesboksi, kun tapasimme. Hän jäi tuossa välissä työttömäksi, ja ilmeisesti siitä aiheutuneen epävarmuuden seurauksena ratkesi 'putkeen'. Nyt juominen siis on pois, mutta tämä vetelehtiminen rassaa.
Kommentoijan 'Ei voi voittaa' kanssa olen samoilla linjoilla.Olen ajatellut, että annan hänelle vielä hieman aikaa näyttää, että hän on tasaveroinen kumppani. Itse asiassa tiedän jo, että joudun tässä pettymään. Mutta ei voi mitään. Se kuitenkin on selvää, että kun ajan anto loppuu, kaikki on meidän välillä loppu.- Kerran upotettu
joi kohtuudella lesboksi??? Kyllä se juominen kuule ihan samoilla mitoilla mitataan, on ihminen sitten hetero tai lesbo, vai meinaatko että pikku alkoholismi nyt vaan kuuluu asiaan kun nyt on muutenkin niin vaikeaa elellä lesbona....
Juominen ei ole koskaan pois, alkoholisti on aina alkoholisti, ja juominen odottaa pinnan alla seuraavaa tulemistaan ja seuraavaa ongelmaa, mikä onkin sitten taas hyvä syy avata korkki ja putki.
Alkoholisti sairastuttaa ympäriltää kaiken, mutta laittaa ongelmat toisten syyksi todella taitavasti, ja uskoo siihen itsekin. Todella pohjalle pitää mennä, ennen kuin hakee apua ongelmaansa, toiset ei hae koskaan. Sulla makaa sohvalla alkoholisti, ja sä mahdollistat sille sen valitseman elämäntavan. Onnea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832