Paljonko menee puuta kerralla lanssiin

Paljonko menee puuta kerralla lanssiin ajokoneella vaikka tukkia? Kauvanko kestää aukolta kerätä täyskuorma tukkeja ja kuskata ne lanssiin, jos ajomatkaa ei ole kuin 100m ?
81161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

siinä 10 motia keralla,2-3ntuntia menee kuorman teosa,tulee päivää aika paljo

Äänestä

Koneen kuormaan mahtuu 10-14mottia. Kuormaus n.7-14min, ajo 2-3 min/suunta ja purku hieman nopeammin kun lastaus n.10min. Hyvissä olosuhteissa, hyvä kuljettaja voi tuoda kolmekin kuormaa tunnissa.

Äänestä

Traktorilla missä metsäkuormain ulottuvuus 6.5m ja mekaaninen venttiilipöytä puittenkerääminen n:7kiintoa kestää 1.5-3h ja kuorman purku 15-30min Oikeasta metsätraktorista ei ole kokemusta.

Äänestä

Aivan sama kuinka paljon ajat ,mutta yksi asia on varmaa ,koskaan et tuota tarpeeksi riittävästi!

Äänestä

Koneita , miehiä ja metsiä on niin kovin erilaisia , mutta tuossa ylla jo jotain haarukointia.

Äänestä
  • Onneksi polttoaineen hinnat alkavat olla sitä luokkaa, että kannattaa ammattikuskien antaa hoitaa hommat, tai muuten jää pekkä löpö lasku käteen.

    Äänestä

Isännät ovat äpäriä

Äänestä

8€/h palkalla tulee vain vähäsen puuta lanssiin,10€/h eipä paljoa enempää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiiinnostunut kirjoitti:

Paljonko menee puuta kerralla lanssiin ajokoneella vaikka tukkia? Kauvanko kestää aukolta kerätä täyskuorma tukkeja ja kuskata ne lanssiin, jos ajomatkaa ei ole kuin 100m ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu