Jooooo no siis mun ihastus tuli mulle juttelee yksis bileis enkä saanu sanaa suustani vaa sopersin jotai ja se sit lähti kun en vastannu oikee kunnol sen kysymyksiinkää tai mitää. Mut en kerral kun nään sen, mitä sanon? En haluu et se luulee et mä en haluis puhuu sille jne mut siis tarkottaako se sitä et sanon sille suoraan et joo sori jäädyin? Ähhhhh kumpa en ois näin ujo:D
Jäädyin...keroonko sille?
6
104
Vastaukset
- 4756
Voit ihan hyvin sanoa että jäädyit, mutta älä liikaa ala pahoittelemaan. vähän itsevarmuutta eikäpettymyksen tunnetta kävi mitä tahansa.
- dxyux6
Kerro niin nopeesti ku pystyt, jos menisin itse puhumaan ihastukselleni ja hänen reaktio olisi tuollainen luulisin että hän ei tahdo puhua kanssani :/
- Mr Frasier
Jos jäädyt niin käännä se vitsiksi ja kehuksi heittämällä vitsinä "sori kun jäädyin mutta toi sun kauneus vaikeuttaa kunnolla puhumista". Sovella tota lausetta jotenkin tai improvisoi.
- Shy guy
Olen poika ja mulla on vähän vipinää yhden tytön kanssa, mutta en vain saa sanaa suustani. :(
- kisakireä
Olit siis bileissä? Et selvästikkään ollut juonut tarpeeksi. Jo muutama paukku auttaa merkittävästi tuohon ongelmaan. Ei kuitenkaan kannata juoda liikaa koska puheen pitää olla ymmärrettävää. Ei ole helppoa jutella jos kaikki keskittyminen menee siisen että yrittää kuulostaa selvältä.
Me tytöt tykätään, kun meitä kehutaan. "nätitsilmätpannaanko?" ei ole silti kovinkaan hohdokas ja naisia kaatava repliikki.
Juurikin bileissä me tytöt ilahdumme, jos mainitset vaikka vaatteista jotain, ei ylitsepursuavaa kiimaista runoa, vaan ohiminnen voit sanoa vaikka että "toi mekko pukee sua" ja hymyilet rehellisesti perään. "Hieno mekko" antaa vähän sellaisen kuvan, että tuijottelet pelkkiä vaatteita, tai yrität tuijottaa niiden läpi.
Perusrepliikki "mites menee" on rento ja hyvä tapa aloittaa keskustelu. Mieti vaikka etukäteen mitä aiot sanoa, varaudu kysymyksiin. Jos ujostuttaa, vedä henkeä. Pikapuhuminen on nolompaa kuin hitaus.
Tytöt pitävät myös siitä, kun poika osoittaa kiinnostusta. Vaikkapa niinkin arkiseen asiaan kuin harrastukset. "Kuinka monta vuotta olet harrastanut --- ?" "No sä olet sit varmaan hyvä :)" "Ootko koskaan ---?" yms. ovat varmoja tapoja. Johonkin nojailu on hyvä tapa välttää hermostusta. Katso tyttöä aina silmiin! Mikäli ujostuttaa, katso kulmakarvoihin, eroa huomaa, sillä pupillit liikkuvat niin vähän ylöspäin.
Pojalle puhuttaessa katsotaan myös silmiin, hymyillään ja suhtaudutaan rennosti sanomisiin. Ei se ihastukselle puhuminen mikään suoritus ole. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17113043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454830Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211979Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1131725Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481