Milwaukee hd28pd

338lm

Tarkoitus olisi ostaa laadukas akkukone jossa olisi myös piikkaustoiminto niin että perus proput saisi kiinni.

Käytän ammatikseni sähkötyökaluja ja tiedän eron ammattikoneilla ja "honkkarin" versioilla mutta mielenkiinnosta kysyisin onko kellään kokemusta otsikon koneesta tai sen pienemmästä mallista hd18pd?

Koneelle saisi kolmen vuoden takuun ja voisin yrittää saada sitä firman kautta jolloin saisi alennustakin, sen tiedän että varmasti kallis kone mutta uskon että tulevaan talon rakennusprojektiin olisi näppärä kone kun nyt se tilanne että joku akkukone ja iskupora ostettava niin tuli vaan ajatus että hoitaisiko tuo kone molemmat työt?

Muita mitä olen katsellut on Dewalt DCD985L2 mallin kone (18v) ja Makita BHP454RFE mallin kone (18v)

Nämä 18v koneet puolisen kiloa kevyempiä ja Makita ja Dewalt varmaan paremmin saatavissa. Panasonic on myös töistä tuttu merkki mutta "perus" koneet ei ole vakuuttaneet niin paljoa että haluaisin sitä ostaa ellei sitten todella rajua tarjousta tule.

Yhdellä työmiehellä olen nähnyt Milwaukeen puukkosahan (28v) ja kehui kyllä kovin konetta ja sen mitä kokeilin vaikutti täysin "johdolliselta" koneelta joten ajatus tuosta otsikon koneesta hiipii väkisinkin mieleen.

Kertokaas joku millainen kone jos tosiaan on kokemusta tai yleensäkin Milwaukeesta kokemusta.

4

2201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raksamies123

      Kyllä tuo milwaukee ihan laatu kone on. Itse ostaisin kyllä makitan mutta kyllä milwaukee on hyvä kakkonen

      • ++++++

        Makita ei ole aivan 100% ammattikone, Milwaukee on. Molempia löytyy ja ihan kelpokoneita, molemmissa omat hyvät puolensa, Milwaukee on jykevämpi, samalla raskaampi, akkuporassakin kokometallinen pakka.

        Aloittaneelle: kannattaa kysellä paketteja, joissa on esim akkuporavasara vara-akkuineen,latureineen siihen saa usein edullisesti toisen haluamansa koneen rungon.
        Ostin makitan akkuporavasaran 3 Ah, siihen samalle akulle 35 eurolla 18v / 3 Ah akkuporan, samanlaisia tarjouksia Milwaukeella.


    • 1069

      Ammattilaisen koneita on monta merkkiä kuten ammattimiehen tasoja, ammattilainen ostaa yleensä kalliita kestäviä, koska ei ole varaa lopettaa hommia rikkoutuneen rempulan takia, koneen hinta tosin laskee kun sen saa vähentää verotuksessa, ja koneita pitää olla kaksi toinen kuitenkin varastetaan, vaikka olisi huolellinen, akkuja pitää olla useita. Kylmää ei kestä juuri mikään akku, ja tiilen pöly tekee myös laitteesta lopun nopeasti.

    • Anonyymi

      Milwaukee takuuehtoihin kannattaa ensin perehtyä, vaikeuksia on jos jotain hajoaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      141
      14408
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      38
      6011
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      158
      5593
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4407
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      54
      4213
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3660
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3607
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      101
      1536
    Aihe