3D tulostimet

steep learning curve

Onko kellään kotikäyttäjällä vielä 3D tulostimia eli niitä mitkä tavallaan "valmistavat" kolmiulotteisia tuotteita muovista tulostamalla kerroksen kerrallaan sen?
Olisi kätevä esim. pienoisautomalliharrastukseen, voisi suunnitella ja tulostaa sellaisia vanteita ja muita osia mitä ei muutoin saa mistään.
Kallis laitehan se varmasti on joten tietääkö joku 3D tulostuspalveluita, onko kokemuksia sellaisten käyttämisestä, vastasiko valmiit tulosteet 3D virtuaalisia malleja hyvin vai oliko niissä vielä "viilaamista"?

Osien suunnittelukaan ei ole ihan helppoa, latasin ja asensin jo Blender 3D mallinnusohjelman ja hieman aloitellut siihen tutustumista, aiempaa kokemusta 3D mallintamisesta ei ole joten siinäkin on jyrkkä oppimiskäyrä edessä :D

5

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CanonEiTulosta

      En usko että pariin vuoteen tulee sellaisia kotikäyttäjille.

      Hinnatkin on varmaan yli 50 000€

    • replikaattori
    • MakerBot-silminnäkij

      Olen nähnyt siinä määrin kokeiluja MakerBot tulostimella, että voin todeta sen, että minulla ei ole tarvetta hankkia sellaista laitetta. Ei varmaan sinullakaan. =)

    • jamba3
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3371
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2066
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1367
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe