Narttukoiramme on nyt eilen ja tänään ''uikuttanut'' lelu suussaan etsien paikkaa, jossa voi lelun kanssa olla. Koirammme hoivaa lelua kuin pentuaan ja etsiessään petiä meni aluksi isoon IKEAN kassiin, jossa oli vaatteita ja rupesi ns. kaivamaan petiä. Voiko tämä olla alku myös että juoksut ovat tulossa, koska silloin koiramme; juoksujen aikana pitää pehmolelua pentunaan ja hoivaa sitä? Mutta nyt juoksut ei ole kuitenkaan käynnissä ja edellisistäkin on jo aikaa.
Otan vastaan ilomielin vastauksia :)
Mitä tarkoittaa?
7
300
Vastaukset
- valeraskaus ehkäpä
Kuulostaa ihan valeraskaudelta. Mutta se menee ohi parissa kolmessa viikossa eikä ole vaaraksi :) Todella yleistä nartuilla. Koeta kiinnittää koirasi huomiota myös johonkin muuhun, että tämä "äitiys" jää vähemmälle huomiolle koiralla, jos häiritsee liikaa teitä.
- pehmolelu
Kiitos vastauksesta! Todella hyvä tietää! :) Ei sen puolesta että se olisi ollut häiritsevää, mietin vain tuota poikkeavaa käytöstä.
Kiitos paljon, nyt osaamme ymmärtää koiraammekin paremmin! :) - ???
Entäpä kun meillä tuota tekee aina joskus iltaisin leikattu uroskoira??????
- Varmaan
vähän sellainen identiteettikriisi pupella. ;) Mutta ei siihen poikakoiran hoivaviettiin välttämättä tarvi olla leikattu. Meillä leikkaamaton, tosi machoadonis, mutta iltaisin käy aina hakemassa pimeän tullen jonkun pehmolelun tai vaikka kovemmankin viereensä nukkumaan. Huvittava ilmiö.
- ???
Varmaan kirjoitti:
vähän sellainen identiteettikriisi pupella. ;) Mutta ei siihen poikakoiran hoivaviettiin välttämättä tarvi olla leikattu. Meillä leikkaamaton, tosi machoadonis, mutta iltaisin käy aina hakemassa pimeän tullen jonkun pehmolelun tai vaikka kovemmankin viereensä nukkumaan. Huvittava ilmiö.
Herra on kohta 7-vuotias, tehnyt tuota lähemmäs kaksi vuotta aina silloin tällöin. Eikä ole kyse että hakee vain unilelun, kulkee lelu suussa ja uikuttaa, saattaa mennä petiinsä ja petaa lelu suussa ja uikuttaa aikansa, sitten alkaa nukkumaan. Aina kun näin tapahtuu, on ilta/yö, ei koskaan päivisin tee tätä. O.o
- tarkkailuun
Valeraskaus.piilottakaa kaikki lelut ja ettei se pääse hoivaamaan mitään. Märkäkohtua ja sen oireita voitte sit ruveta tarkkailemaan. Kerron kokemuksestani.
- ...........
Valeraskaus ja märkäkohtu ei liity toisiinsa. Jokaisella nartulla on tietyntyyppinen hormonitoiminnan muutos, toisilla vaan oireet ovat vahvemmat. Märkäkohtu (kohtutulehdus) taas ei vaivaa läheskään jokaista narttua, joskin yleinenhän sekin on. Ei sillä, ettei niitäkin oireita kannata tarkkailla, mutta toisiinsa ne eivät liity. Vaikka samalla koiralla voi olla molemmat. Kohdun ja munasarjojen poisto taas voi laukaista myös hirmuisen valeraskauden. Mutta sekin liittyy hormonitoimintoihin, ei itse kohtutulehdukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h644231- 674181
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1072900Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv552782Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551992Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211989Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151669- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1091343- 1801271