Allergiselle koiraa?

Mitkä koirat oli niitä jotka sopivat allergiselle? Ainaki Bichon Frise oli yksi.Muita?
Lähteekö lyhytkarvaisista koirista paljon hilsettä tai karvoja? Olen nimittäin kovasti ihastunut lyhytkarvaiseen Chihuahuaan.Onko ne allergiselle sopivia? Mä en itse ole allerginen, mutta mun äiti on.
Kiitti!
9561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ole olemassa allergiselle sopivaa koirarotua! Ehkä joku sietää jotakin tietyn rodun yksilöä, esim. bichon friseä mutta se on hyvin yksilöllistä. Äitisi saattaa sietää vaikka jotakin chihuahuaa mutta taas toista samanrotuista yksilöä ei siedä.

Älä ota koiraa, on koiralle erittäin raskasta vaihtaa kotia! Ota koira sitten kun et enää asu äitisi kanssa samassa talossa.

Äänestä
  • Mulla todettu allergiaa kissoille,koirille ja hevosille allergiakokeessa (verikoe). Kuitenkaan mulle ei tullu siskoni koirista mitään oireita ja ostimme hänen kasvattamansa pennun(vehnäterrieri). Ja koiranäyttelyissäkin käyty eikä mitään oo ollu ja koira ollu meillä nyt viis vuotta ja keväällä tuli toinen.

    Eli kysymys herää myös allergiatestien luotettavuudesta(?)

    Jos olet jo tutustunut johonkin "ei niin allergisoivaan" koirarotuun, kannattaa kysellä kasvattajilta antaisivatko he koiriaan perheeseenne hoitoon joksikin tietyksi ajaksi, niin voisi koirakin välttyä ainaiselta muuttamiselta...

    Äänestä

  • MuFFe kirjoitti:

    Mulla todettu allergiaa kissoille,koirille ja hevosille allergiakokeessa (verikoe). Kuitenkaan mulle ei tullu siskoni koirista mitään oireita ja ostimme hänen kasvattamansa pennun(vehnäterrieri). Ja koiranäyttelyissäkin käyty eikä mitään oo ollu ja koira ollu meillä nyt viis vuotta ja keväällä tuli toinen.

    Eli kysymys herää myös allergiatestien luotettavuudesta(?)

    Jos olet jo tutustunut johonkin "ei niin allergisoivaan" koirarotuun, kannattaa kysellä kasvattajilta antaisivatko he koiriaan perheeseenne hoitoon joksikin tietyksi ajaksi, niin voisi koirakin välttyä ainaiselta muuttamiselta...

    Ehkäpä nuo koirat sopivat juuri sinulle, mutta et voi silti väittää niiden sopivan kaikille. Itselläni on erittäin paha allergia ja olen kasvattaja. Minulle tulee kaikkein pahimmat oireet juuri noista "allergisoimattomista" koirista. Ihmisissä on niin paljon eroja, roduissa on eroja ja jopa koirayksilöissä on eroja. Voi olla että sinullekin tulee jonkun toisen vehnäterrieristä oireita, koska myös nartuissa ja uroksissa on eroja. Olet erittäin vastuuton jos väität, että tälläisiä rotuja mukamas olisi olemassa, jotka eivät allergiaa aiheuta.

    Ja nuo allergiatestit ovat erittäin luotettavia, mutta kuten sanoin, mutta sanon toiseenkin kertaan että varmasti ymmärrät; koiraroduissa, ihmisissä, sukupuolissa, allergioissa, koirayksilöissä on eroja. Jopa siis saman rodun yksilöissä on eroja.

    Äänestä

Voisitko kelata aiempia keskusteluja. Tämä aihe on käyty läpi moneen kertaan. Allergiselle ei ole sopivaa eläintä. Hilsettä irtoaa myös käärmeistä ja kilppareista. Karvoja irtoaa toisista koirista, toisista ei. Hilsettä irtoaa jokaisesta.
Jotkut allergiset kertovat, että heille on sopinut se ja se koira, toiset kertovat, että juuri ko. rotu laukaisee allergisen reaktion.

Äänestä

JOS ON ALLERGIAA NIIN MIKÄÄN KOIRA EI SILLOIN SOVI. MIKSI IHMEESSÄ IHMISET EIVÄT USKO TÄTÄ. BICHON FRISE EI SOVI ALLERGISELLE, EI SOVI VILLAKOIRA EIKÄ MITKÄÄN MUUTKAAN RODUT. JA TÄMÄ ON 100% TOSI JA FAKTA!!
TOISET OVAT LYHYTKARVAISILLE PALJON ALLERGISEMPIA KUIN PITKÄKARVAISILLE JA TOISINPÄÄIN. ITSELLENI PAHIMMAT OIREET AIHEUTTAA BICHON FRISEE JA VILLAKOIRAT. JOTEN ÄLÄ NIITÄ AINAKAAN OTA, KOSKA MULLE NE AIHEUTTAA PAHIMMAT OIREET.

Äänestä

ei ole sopivaa koirarotua olemassakaan, vaikka jotkut vastuuttomat kasvattajat näin väittävätkin.
Totta on että joku koirayksilö ei allergiselle henkilölle aiheuta oireita, mutta joku toinen saman rodun yksilö taas voi aiheuttaa oireita. Tämä asia ei selviä kuin kokeilemalla, ja kokeilulle tulee kallis hinta jos koira sittenkin aiheuttaa allergisia oireita.
Kaikista koirista irtoaa hilsettä, kuten kaikista ihmisistäkin, ja hilse on se joka pääasiassa niitä oireita aiheuttaa, ei karva. Myös koiran virtsa ja sylki ovat vahvoja allergisten oireiden aiheuttajia.
Uskokaa hyvät ihmiset jo: allergiselle sopivaa koirarotua ei ole olemassakaan!

Äänestä
  • Hei!
    Kahden bichonin ja allergisten perheenjäsenten
    kanssa asuvana voin kertoa asiasta seuraavaa...
    Väitän, että väite bichoni ei aiheuta allergiaa
    ei ihan pidä paikkaansa. Meillä ei koira-allergiset oireile, mutta varmasti se johtuu siitä, että pesen koirani viikoittain. Koirani oli hoidossa astma perheessä ja perheen astmaatikko ei oireillut, vaikka koira oli peuhannut sängyssä, samassa perheessä kävi toinen bichoni jolle poika oireili, mutta koiraa pestiin neljästi vuoteen, joten puhtaus...
    Meillä kuitenkin allergioiden takia koirat eivät oleskele eivätkä nuku makuuhuoneissa, vaikkei koskaan kukaan heille ole oireillutkaan.
    Allergisen ei tulisi koskaan antaa pentukoiran varsinkaan nuolla itseään, koska syljessä on mukana allergeenejä. Ja suosittelen lämpimästi jos harkitset koiran ottoa allergiasta huolimatta yrittää saada koiraa kotiinne hoitoon jaantamaan peuhata siellä sängyyssä jossa allergikko nukkuu... Oiret näkyvät hetimiten. Ja rauhassa tutustumaan koirarotuun bichoni on isotöinen koira ja täyttä allergiatakuuta ei voi yksikään kasvattaja antaa.

    Äänestä

Tohon Bichoniin voisin sanoa, että todella tapauskohtaista. Meillä on allerginen äiti myös, ei pystytty bichonia pitää. Mutta tutuillamme, joilla on astma ja allergia kolmella perheenjäsenellä, on kaksi bichonia eikä mtn oireita ole tullut. Joku puhui pesemisestä, koiria EI saa pestä liian usein, tuossa astmaperheessäkään koiria ei pestä kovin usein, siltikään ei oireilla. Mutta sanoisin myös, että ota koira sitten kun asut omassa asunnossas. Tosta Chihuahuasta en tiedä, itsekin semmoista halajaisin(tai oikestaan ihan mitä vaan rotua ;)) Tuttuni on juuri ottamassa lyhytkarvaista chihua, vaikka perheen äitillä on astma. Saa nähdä miten käy..

Äänestä
  • bichon on semmoinen rotu jota saa pestä useammin kuin muita koiria esim. kerran viikossa eikä niiden iho kärsi siitä ja siihen juuri perustuu se miksi jotkut allergiset kestää bichoneita. jos esim. chihuahuaa alkaa pestä näin usein, sen iho kärsii (kuivuu) ja hilseilee entistä enemmän. bichonin iho on silleen erilainen että se tosiaan kestää pesua. mulla on 4v bichon, jonka pesen 2 kertaa viikossa. mulla on myös allergia ja astma mutta oireita ei tule omasta koirasta. saan kyllä oireita semmoisista bichoneista jotka pestään vain kuukauden välein. mutta en saa oireita semmoisista vieraista bichoneista jotka pestään 10 päivän välein (mikä onkin suositus bichonin turkin pesutieheydeksi) tai tiuhemmin. Kasvattajalta saamassani hoito-ohjeessa sanotaan että "bichon frisen turkki pestään 10 päivän välein"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liinu89 kirjoitti:

Mitkä koirat oli niitä jotka sopivat allergiselle? Ainaki Bichon Frise oli yksi.Muita?
Lähteekö lyhytkarvaisista koirista paljon hilsettä tai karvoja? Olen nimittäin kovasti ihastunut lyhytkarvaiseen Chihuahuaan.Onko ne allergiselle sopivia? Mä en itse ole allerginen, mutta mun äiti on.
Kiitti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu