Eläinallergia

Haluisin lemmikin;(

Olen allerginen hepoille, koirille, kissoille ja marsuille. Tarkoittaako se etten voi ottaa myöskään hamsteria tai gerbiiliä? Muista eläimistä ei oo tietoovkun noi jotka luettelin. En ole käynyt testeissä. Alan aivastelemaan kun joku kissa tulee syliini. Koirista, hepoista ja marsuista en saa niin helposti.

5

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jyrsijöille, kuten hamsterille ja gerbiilille herkistyy vielä mopeammin kuin muille karvaisille eläimille. Kun on jo eläinallergia, allergian kehittyminen uusille otuksille on erittäin todennäköistä, jos ne asustavat samassa tilassa ihmisten kanssa.

    • koirarakas

      hei
      Toiveena koira (flätti) mutta tyttö pienempänä allerginen nyt 12v. eikä tule oireita koirast uskaltaako ottaa?

      • Jolleivät aikaisemmat allergiat ole eläinallergioita ja koirakuume on kova, pienellä riskillä flätin voi ottaa.


    • Niina

      Hei!
      Kyselisin siedätyshoidosta. Itselläni puhkesi eläin/siitepöly allergia n. 12 vuotiaana. Vuosia allergia oli todella paha, hengenahdistus ja silmäoireet. Kissat, linnut, häkkieläimet, pujo ja koivu ovat pahimpia. Saan oireita myös tietyistä pähkinöistä ja raasta omenasta. Viime vuosina olen tympääntynyt koko allergiaan ja yrittänyt olla mahdollisimman pitkään ilman lääkkeitä. Ja maistellut varovasti jopa omenaa ja pähkinää ja ollut koirien kanssa samassa tilassa. Saan oireita mutta pystyn elämään niiden kanssa.
      Voiko allergiaa parantaa altistamalla itsensä vähitellen oireiden aiheuttajiin vai saanko näin vain itselleni astman? Vai voisiko pistoshoidolla saada lievennystä?
      Kiitos jo etukäteen!

      • Eräässä vastikään ilmestyneessä tutkimuksessa on osoitettu, että omenalle voi siedättyä syämällä omenaa joka päivä usean kuukauden ajan. Alkuannos on gramma päivässä, ja annosta lisätään 1-2 viikon välein kunnes ollaan 100-150 grammassa. Useimmat siedättyvät, mutta sen jälkeen pitäisi syödä omena päivässä, jotta sietokyky säilyisi.
        Pähkinäsiedätyksiä ei ole tietääkseni yritetty.
        Koirasiedätystä ei tehdä, jos koiria on kotona. Riskit vakamammista reaktioista on niin iso. Koirasiedätys kestäisi 3-5 vuotta.
        Jos koiroireet pysyvät kurissa antihistamiinilla, ei koirista tarvitse luopua. Löydät varmaan allergialääkärin, jonka kanssa voit tarvittaessa keskustella lisää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4742
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3212
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2959
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1710
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1294
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1019
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      961
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      29
      953
    10. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      105
      936
    Aihe