lentokenttäverot Puola?

Tarkoituksena olisi lähteä kesällä Eurooppaan esim. Puolaan, paljonkohan siellä joutuu maksamaan lentokenttäveroja?
4284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Puolassa, kuten lähes koko Euroopassa kaikki lentokenttämaksut peritään lentoyhtiöiltä suoraan ja ne kuuluvat lipun hintaan.

Äänestä

Tietääkseni ne löytyvät hintaerittelystä lippuja hankittaessa. Viimeksi kun lensin saksaan niin nuo verot muodostivat lipun hinnasta suurimman osuuden, taisi tuplata lipun hinnan, eipä niitä vain voi kiertää.

Saksassa silti lienee Euroopan korkeimmat lentokenttäverot.

Äänestä
Aloittaja

Kiitos teille!

Äänestä

Puolassa ne tosiaan muun euroopan tavoin veloitetaan suoraan yhtiöltä. Eli jos olet esimerkiksi Wizz Airilta ostanut lentolipun hintaan 6,99 / suunta, on hinta todellakin tuo eikä kohdekentällä tule enää yllätyksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9857804 kirjoitti:

Tarkoituksena olisi lähteä kesällä Eurooppaan esim. Puolaan, paljonkohan siellä joutuu maksamaan lentokenttäveroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu