Omistan Wacom Bamboo -piirtopöydän ja Paint Tool SAI:n.
Piirtopöydässä on erinomainen paineentunnistus ja SAI:ssa sen pitäisi toimia.
Itselläni ei kuitenkaan toimi. Pitääkö kynän asetuksista laittaa jotakin, vai pitääkö käyttää jotakin erityistä brushia/sivellintä tms.?
Paineentunnistuksesta
6
199
Vastaukset
- Otenba
Olisin yhä vailla vastausta.
- arvaustavaan
Paineentunnistus on sovelluskohtainen eikä välttämättä toimi kaikissa ohjelmissa. Voihan se olla, että jokin vanha wacom toimiikin siinä softassa mutta uudempi ei.
- schorc
Edelleenkin SAI johon paineentunnistuksen täytyisi käydä.. :/
- arvaustavaan
ymmärsin, totesin vain asian yleisesti
- Käypä
googlettamassa ongelmasi englanniksi, ihan varmasti löytyy apua jostain sivulta :)
Itse voin sanoa että käytän SAI:ta ja wacom intuos3:sta ja paineen tunnistus toimii automaattisesti.
Oletko ladannut ohjelman vai ostanut ihan kunnon version? tälläkin voi olla vaikutusta asiaan. Jos olet ladannut kannattaa poistaa ohjelma ja ladata uudestaan, jos vaikka siihen on tullut jokin maaginen bugi :D- Auttaako yhtään? :3
Mullaki on sama ongelma tosin mulla on Trustin pöytä ja se toimi aikaisemmin saissa, mut voi olla että saissa pitää säätää asetuksia, ku siel on se "others" nii sit sieltä pitää valita se "pen" ja en tiiä pitääks ottaa muutaki että se otta sen niiku pitäs... Ite en osaa ku tuo englannin sanavarasto on mulla niin suppea :'D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869