WPA-suojausta ei pidä käyttää

http://www.cert.fi/tietoturvanyt/2012/01/ttn201201041606.html

Siis onko parempi olla käyttämättä koko suojausta kuten cert-fi neuvoo?
19421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Et sitten kovin tarkkaan viitsinyt lukea...?

Äänestä

Ei saakeli, eikö noin huono lukutaito yhtään hävetä.

Äänestä

Otin kotiverkosta suojauksen varulta pois.

Äänestä

Et näköjään ymmärtänyt asiasta yhtään mitään.

Äänestä

Kytkekää ne WPS:t pois päältä. Näin siis noissa uusissa laitteissa.
Sitten käytätte vahvaa salasanaa WPA2:ssa.

“using WPA2 encryption with a strong password.”

Toimikaa siis noin jos pelkäätte valtionsalaisuuksienne vuotamista nettiin.
Foliohattukin ihan suositeltava :)

Äänestä

Minäkin poistan! On se kumma että tälläisiä salauksia tehdään varkaiden suojelemiseksi!

Äänestä

WPA2 suojausta ei kanna missään nimessä poistaa! Sehän vain pahentaa tietoturvaa....

Äänestä

Öööh, mitäs tekemistä WPS:llä ja WPA:lla on keskenään???
No niissä 2 samaa kirjainta....:-o

Äänestä

Tutkijat löysivät vuoden 2011 lopulla WPS-tekniikasta suunnitteluvirheen, joka mahdollistaa siinä käytetyn PIN-koodin arvaamisen
CERT-FI suosittelee WPA2-salattujen verkkojen ylläpitäjille WPS-tekniikan poistamista käytöstä. Kaikissa tukiasemissa WPS:n poistaminen käytöstä ei kuitenkaan ole mahdollista.
Tällä ei ole mitään tekemistä WPA salauksen kanssa.

Äänestä

Oman tukiaseman asetuksissa on valinta (checkbox) "WPA Compatible" aktiivisena. Kannattako ruksi ottaa pois?

Äänestä

Jos nyt ymmärsin oikein niin wps on se "helppo liitettävyys" -toiminto tukiasemissa. Eli painetaan nappia kummassakin laitteessa ja ne luovat toimivan yhteyden ilman manuaalista asetusten tekoa. Omassa Buffalon tukiasemassa homman voi hoitaa AOSS toiminnolla helposti ja WPS:ää käytettäessä napinpainalluksen sijasta annetaan 8 numeroinen pin koodi. Tässä mallissa WPS:n saa pois päältä.

Buffalon ohjeessa sanotaan näin:
WPS
Configuring WPS
WPS is WiFi Protected Setup which corresponds to Windows Connect Now-NET (WCN-NET).
WPS is also known as the Wi-Fi Simple Configuration Protocol.
WPS function can safely and easily distribute wireless security information from an access point (AirStation) to the WPS clients.
The WPS device which registers wireless security information is called Registrar.
The AirStation has an internal Registrar built-in it, but can also use an External Registrar.
The WPS device which receives the wireless security information from the Registrar is called Enrollee.
The default is Enable.

Turvabugi liittyy jotenkin pin koodin välittämiseen toiseen laitteeseen, ja se mahdollistaa pin koodin arvaamisen brute force menetelmällä 4 numeroa kerrallaan. Tällöin arvaaminen helpottuu todella paljon, koska murtajan ei tarvitse arvata kuin 2x10000 mahdollisuutta 10000000 sijaan. Enemmän tietävät voivat selventää.

Äänestä

Mulla ei Buffalossa löydy mitään WPS:sää.

Äänestä

Mulla WHR-G54S.

Äänestä
  • Entäpä Jalostajan purkki hernaria? Tuleekohan suojaamattomia päästöjä? MItä arvelette ja suosittelette?

    Äänestä

  • mämmilän mummo kirjoitti:

    Entäpä Jalostajan purkki hernaria? Tuleekohan suojaamattomia päästöjä? MItä arvelette ja suosittelette?

    Nuole purkki ja pane mokkula siihen, käy karvalakkiantennista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


että siilei kirjoitti:

http://www.cert.fi/tietoturvanyt/2012/01/ttn201201041606.html

Siis onko parempi olla käyttämättä koko suojausta kuten cert-fi neuvoo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu