Kohdunvuokrausta

Teresa

Onko Suomessa laillista tarjota "kohdunvuokrausta"? Onko jollakin kokemusta?
Haluaisin suoda tällaisen "lahjan", eli tarjoan kohdunvuokrausta niille jotka oikeasti haluavat lapsen, kun muut keinot eivät auttaneet. Itselläni on jo pari ihanaa, tervettä muksua, joten lisää lapsia en halua perheseen.

10

267

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piste.

      EI ole!

      • ..

        Ei tosiaan ole laillista.


    • mies kommentoi

      Ei ole laillista.
      Toisaalta siitä ei ole myöskään säädetty rangaistusta.
      Kiinnijäämisen riski myös tosi pieni, maassa on tosi paljon aviottomia lapsia.

      Mitä sossutädit voisivat tuolle sitä paitsi tehdä?
      Ottaa lapsen pois?
      Pakkosteriloida?

    • JK

      KYLÄON

    • Uusi laki suo oikeuden fyysisen vian takia. On kuitenkin pitkä n. 2vuoden prosessi ennekuin onnistuu. Kokemusta on itsellä. Älä lähde hommaan, jos et jaksa vuosien juttua. Ei ole läpihuutojuttu. Ihanaa kuitenkin, että ajattelet lapsettomia. Itse synnytin tyttärelleni vuonna 2000 lapsen.

      • Lue joulukuun ET lehdestä juttu. Se kertoo mun kokemuksesta sijaissynnytyksestä.


    • Lapseton pari

      Hei!

      Me olemme valmiit ryhtymään prosessiin välittömästi kun asia on laillinen suomessa ja sopiva sijaissynnyttäjä löytyy. Me emme voi saada muuten lasta, vika on minussa.
      Olemme varmoja että meillä on paljon annettavaa lapselle ja kykenemme huolehtimaan hänestä.

      • rakkautta ei ole

        Sinä olet onnekas.

        Minun mieheni miettii joka ikinen päivä jättävänsä minut, koska menetin kohtuni. Hän lähtisi etsimään naista, joka lapsia voi saada edes teoriassa. Tulevaisuutta ei enää voi suunnitella kuukautta pidemmälle.

        Tätäkö se rakkaus sitten on? Olla pelkkä välinearvo miehen lisääntymistavoitteissa. Adoptiolapset eivät tietenkään käy. Meillä olisi rahaa hakea vuokrakohtu ulkomailta, mutta "kun se on niin outoa".

        Erohan tästä varmasti tulee. Kohduton ystäväni on 39 ja edelleen sinkku, koska miehet eivät halua naista, joka ei lapsia pysty saamaan. Hän on ikäisekseen todella nuoren näköinen ja kaunis, joten miehet suorastaan juoksevat hänen perässään. Siihen saakka, kunnes saavat tietää, ettei lapsia olisi tulossa.

        Hän katkeroituu jo. Sama lienee minullakin edessä.


    • hjguhjhkljl

      Onko kellään kokemusta sijaissynnyttäjän käytöstä ulkomailla? Tietyissä maissa (kuten Usa ja Ukraina) biologiset vanhemmat merkitään saman tien myös syntymätodistukseen, mutta en tiedä, miten Suomen laki tähän suhtautuu.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      109
      7197
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      96
      5225
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3392
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1491
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1114
    Aihe