Palolaitoksilta alaarvoista toimintaa tuulikaatopuiden raivauksessa. Tielle kaatuneet puut pätkitty n.1m mittaisiksi paloiksi. Ymmärrän kyllä että tiet täytyy saada nopeasti auki,mutta terveiden tyvi tukkien lumppaus polttopuuksi on kyllä törkeää. Puiden katkominen 4-5 metrin mittaan ei pitäisi olla yli voimaista, tukkien siirtäminen tieltä onnistuu helposti yhdeltä henkilöltä rautakangen avulla.
Tukit pilalla
21
942
Vastaukset
- Älä valita
Tielle kaatuneet puut voi kuka vaan pätkiä vaikka 10 cm paloiksi. Ja ihan kuule lain mukaan. Tie on saatava mahdolliismman nopeasti turvallisesti liikennöitävään kuntoon. Ei siellä aleta rautakangen kanssa heilumaan 5 metrin mittaisten tukkien kanssa.
- voi osaamattomuus
Kannattaa kuitenkin käyttää järkeä , jos sitä on
- volttia
voi osaamattomuus kirjoitti:
Kannattaa kuitenkin käyttää järkeä , jos sitä on
Meidän kylätiellä tiekunnan puheenjohtaja tahallaan katkoi tuulenkaatopuut metrin pätkiin naapuria kiusatakseen.
Omilta mailtaan kyllä malttoi katkoa tielle kaatuneet puut tukkien mitoille.
Vuosiokouksessa avustanut tieisännöitsijä sanoi: "Kyllä näin voi tehdä .Ei siitä joudu vastuuseen"
- 20kV
Nyt on alkanu vähentyä vaatimukset .että maanomistajien tulisi kantaa vastuuta Fortumin sähkölinjoista.
Kun katsoo ko firman johdon tekemisiä ,maanomistajien vastuut loppuu siihen .
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/1-391-921----fortumin-johdon-palkat-raivostuttavat/art-1288440351333.html?ref=hs-tf-promo4 - O(LGG
Yöllä kaivurinvalossa voi pätkiä mieleisekseen kun liikennettä vielä ole ja työntää sivuun siksi aikaa.
- DIY?
Olisit käynyt itse sahaamassa, niin olisit saanut mieleistäsi pituutta.
Ja toisekseen, palokunnalla ei yleensä ole motoa mukana ja kiire on mennä muuallekin paikkoja raivaamaan. - mies metsästä
Hätätyö antaa tietenkin vapauksia, mutta kuvaavaa on, että saha on annettu henkilölle joka ei tiedä mihin ja miten puuta raaka-aineena käytetään. Vahingon korjaaja on tehnyt lisää vahinkoa. Samalla vaivalla olisi useimmissa tapauksissa voinut lisävahingon välttää. Olen nähnyt vastaavia tapauksia usein , milloin on arvokas tukkirunko pätkitty liian lyhyiksi, pitkiksi tai mutkaisiksi tukeiksi. Yhtiöt eivät aina edes yritä hankkia töihin ammattimetsureita. Valitettavasti
- Palomies erimies
Palomiesten tehtävänä ei ole ammattimetsurina toimiminen vaan pääpaino on aivan muualla. Monien muiden pelastusvälineiden ohella palomiehet saa peruskoulutuksen myös moottorisahan käytössä. Siihen koulutukseen ei valitettavasti kuulu arvokkaiden tukkirunkojen oikeisiin mittoihin pätkiminen. Tien aukisaamiseksi ei ole aikaa kalastella sitä kylän ainoaa ammattimetsuria paikalle ja isäntää jolta kysyä minkä mittaista tukkia hän haluaa, valitettavasti.
- Raivoojana
Palomies erimies kirjoitti:
Palomiesten tehtävänä ei ole ammattimetsurina toimiminen vaan pääpaino on aivan muualla. Monien muiden pelastusvälineiden ohella palomiehet saa peruskoulutuksen myös moottorisahan käytössä. Siihen koulutukseen ei valitettavasti kuulu arvokkaiden tukkirunkojen oikeisiin mittoihin pätkiminen. Tien aukisaamiseksi ei ole aikaa kalastella sitä kylän ainoaa ammattimetsuria paikalle ja isäntää jolta kysyä minkä mittaista tukkia hän haluaa, valitettavasti.
Vastauksesta saa käsityksen ,että palomiehiltä on arki hukassa ,niin kuin osalla nykyisillä päättäjillä eduskunnassa .
Luulisi olevan itsestään selvää, jos katkottavat rungot tukkipuun kokoisia ja niistä saa lautaa ja lankkua, 4-5 sahatavarasta helpompi rakentaa ,kuin metrisistä pätkistä.
Muutenkin huvitti tuo palomiesten marmatus,kun joutuivat raivaamaan myrskytuhoja ja muihin pelastustoimiin...........sitä vartenhan he ovat olemassa ja tukka hiestä märkänä kaiket päivät harjoittelevat niihin tehtäviin.
Sitten kun pelastustehtavä tulee..se tehdään.
- Kaks
kolmasosaa pelastustoimeen täysin kykenemättömiä/sopimattomia, ylimielistä sakkia, vahingon satuttua olis luonnollista edes yrittää lisävahingon tekeminen, ja mitä tulee puiden katkomiseen sekä siirtelyyn, olen nähnyt näitä metrin pätkiä tekeviä,mutta myös 4-5metrin pätkille tehtynä oksittu sivut ja päälipuoli sitten kädet alle selkä suoraksi ja käveli hymyssä suin tien yli,eli on niitä pelastus Miehiäkin.
- No helevetti!
Nopeemminhan ne rungot vitosiksi tekee, kuin metrin pätkiksi! Palomiehiksi yleensäkkin alkaa työhön soveltumattomat älyvapaat luuserit. Savua tulee hiukan tuvan toppauksista, niin revitään apinanraivolla paikat ja loppu pilataan helkkarinmoisella veden syytämisellä.
- Helvetti irti
No helevetti! kirjoitti:
Nopeemminhan ne rungot vitosiksi tekee, kuin metrin pätkiksi! Palomiehiksi yleensäkkin alkaa työhön soveltumattomat älyvapaat luuserit. Savua tulee hiukan tuvan toppauksista, niin revitään apinanraivolla paikat ja loppu pilataan helkkarinmoisella veden syytämisellä.
No just joo. Mietippä siinä sitten seuraavalla kerralla kun mökkis tulessa ja palomiehet tekee sen ihmeempiä kiireitä niitä naapurin isännän sahapuita. Voipi olla sinunlaisella juntilla taas toinen ääni kellossa.
On se kumma että täällä aletaan arvostelemaan muitten ammattitaitoa ja sitten ei osata sitä omaa puukauppaa tehdä. Pitää otta joku mhy:n kädetön avuksi. Voi v..tu mitä urpoja. - kädellinen sahuri
Helvetti irti kirjoitti:
No just joo. Mietippä siinä sitten seuraavalla kerralla kun mökkis tulessa ja palomiehet tekee sen ihmeempiä kiireitä niitä naapurin isännän sahapuita. Voipi olla sinunlaisella juntilla taas toinen ääni kellossa.
On se kumma että täällä aletaan arvostelemaan muitten ammattitaitoa ja sitten ei osata sitä omaa puukauppaa tehdä. Pitää otta joku mhy:n kädetön avuksi. Voi v..tu mitä urpoja.Tuohon pakko vastata..........tosi ylimielistä, yhteiskunnan varoilla palkattua porukkaa nuo palomiehet
Täällä kolmessa viimeisimmässä palolaitoksen vieressä sattuneessa rakennuspalossa,rakennukset paloi kivijalkaan asti.
Palot toki palomiesten hallinnassa lehtikirjoituksen mukaan.
Ehkä parempi niin vakuutuskorvausten takia
Myrskypuiden raivausta ei ollut samaan aikaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2010/06/1150191/joroisten-sekatavarakaupan-palo-on-hallinnassa
- mehtääjä
Nyt näkyy uutisissa, että p-miehille ruvetaan antamaan metsurikoulutusta Eivät sitte nysvää puun katkonnassa koko päivää. Onhan se ny ihmeelistä, että sähköurpot ja palomiehet on saanu katkoa puita miten sattuu, kumma kun ei ole mitää vakavaa sattunu.
- Mitä luulet
Monenko metsänomistajan luulet heiluvan metsässään puita katkomassa ilman minkäänlaista koulutusta. On monelta käsiä ja jalkoja katkeillut, innokkaimmat "tee se itse" urpot on jo mullan alla. Onhan se nyt aika ihmeellistä, että metsänomistajat saa katkoa puita miten sattuu vuodesta toiseen ja sitten ulistaan kun palo- tai sähkömies kerran vuosikymmenessä laittaa muutaman puun pätkiksi.
Herätkäähän nyt taas kaikkitietävät metsänomistajat ja painukaa vaan kyttäämään niitä leimikoilla häärivien motokuskien katkontalistoja.
- kaikenlaista..
...tietäväiset...
...miten pitäisi ja saa menetellä, kun naapurin puolelta kaatunut omalle tontille isoja puita sähkölinjan päälle...sähköt pelaa mutta johdot melkein maassa ....
Naapuri ei ole moksiskaan...voiko ne puut pilkkoa ja pitää itse....ja viedä havut ja risut naapurin puolelle...
...saako ne puut itse sahata vai onko sähkölaitoksen hommia.. - SINULLA EI
ole oikeutta mennä toisen omistamia puita ilman omistajan lupaa katkomaan tai ottamaan niitä itsellesi.
- kaikenlaista..
..onko naapurilla siis oikeus pitää ja säilyttää kaatuneita puita naapurin puolella ?
Polku mökille menee aivan näiden kaatuneiden puiden alta....siis täytyy uusi polku tehdä vai ???..naapuria ei ole näkynyt pitkiin aikoihin ja lähetetyt viestit eivät ole aiheuttaneet mitään toimenpiteitä. En jaksa uskoa että minun pitää näiden naapurin puolelta kaatuneiden puiden yli hyppiä....,,,saahan ne naapurin puolelta tulevat juuretkin katkoa... - Gf
Omassa metsässään maanomistaja saa sahata omia puitaan kuten parhaaksi katsoo, kunhan noudattaa yksityismetsälakia.
- Et ole tosissas
Meinaatko että yksityismetsälaki on ainoa noudatettava. No tervemenoa vaan sahailemaan niissä isoisältä perityissä haalareissa ja huopatossuissa.
- jyrkein
Sähköverkon omistajalle vissiin paras soittaa. Niillä on varmaan kokemusta tuollaisista naapureista ja puista.
Vai makaako ne puutenää sielä linjalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921