Tiiteille kysymys pronomineista

Sukupuoleton

Kun transvestiitit teistä puhutaan kielellä, jossa tehdään kolmannes persoonan pronominissa ero sukupuolen mukaan, kumpaa pronominia teistä on käytettävä. Han vai hon, he vai she, er vai sie jne.?

3

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansainvälisillä sivustoilla itsestään selvä käytäntö, että transvestiitit ovat siellä naispersoonanaan ja täten heistä puhutaan muodossa she/hon. Mitä he sitten muussa elämässään tekevät ja kuinka itseään nimiittelyttävät, on se kunkin oma asia.

      • uubuu88

        Miten sitten siviilissä itseään nimittelevät tai miten haluavat itseään kutsuttavan on tietysti jokaisen transvestiitin oma asia. Riippuu kai siitä kuinka syvällä naisen roolissa ollaan tai kuinka voimaakkasti kukin kokee itsensä naiseksi. Mutta mietin vain kuinka yleistä on se, että " tittien kumpannit " kutsuvat kumppaaniia naisen nimellä? Kokevat tämän siis enemmän naiseksi kuin mieheksi... vai haluaako transvestittikaan yleisesti ottaen olla kumppanilleen nainen? Toki em. yksilökohtaista...mutta miten noin yleisesti ottaen?


    • Tässä suhteessa kirjo on valtava, tiittejä kuin puolisoitakin kun on niin moneen lähtöön. Osa tiiteistä toivoisi itseään kohdeltavan naisena aina mahdollisuuksien sen salliessa. Toisaalta taas osa haluaa jakaa mies-ja naisidentiteettinsä hyvin jyrkästi eivätkä halua itseään tytöteltävän miesmoodissa.

      Jos parisuhteessa tiitteys on olennainen ja positiivinen asia, tytötellään siis usein puolin ja toisin. Osa puolisoista taas ei halua olla asian kanssa missään tekemisissä ja näin ollen tilannetta testaavia kohtaamisia ei edes synny.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5295
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      191
      5003
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3486
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      28
      2368
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      248
      1814
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      4
      1435
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1075
    Aihe