Vuokralle Vaasaan, mutta minne sinne?

äitee...

Asunnon pitäisi olla sillä tavalla rauhallisella paikalla, ettei ulkonaliikkumista pimeälläkään tarvitse pelätä, lähellä keskustaa ja hyvien bussiyhteyksien varrella. Niin ja kohtuuhintaisella alueella. Ei mitenkään isot vaatimukset.... :D Mutta siis kun ilman autoa pitäisi lapsen kanssa selvitä eikä rahakaan kasva puissa niin mistä päin Vaasaa kannattaisi katsella asuntoa?

17

464

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *************

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10065688

      Palosaarta suosittelen. Mutta hyvin bussiyhteyksien varrelta jos etsit asuntoa, niin sitten keskusta on kyllä ainoa vaihtoehto, Vaasassa ei sellaista ihmetta kuin hyvät bussiyhteyde tule. Kerran tunnissa on maksimi vilkkaimpaan aikaan ja esim. lauantaisin parin tunnin välein ja iltasella ei kovin myöhään yhtään mitään. Itse sain palosaaresta, kun viime vuonna tänne muutin, edullisen asunnon, tosin tuttavan kautta. Täällä on Pikipruukinkin, eli vois verrata kaupungin asuntoihin mutta sellaisiahan ei enää ole missään, asuntoja. En tiedä miten rauhallisia, itse asun eri puolella. Mutta jos olet terve ja lapsi vielä ratasikäinen, niin palosaaresta jaksaa torille kävellä - ihan pieni lapsi ei ehkä kävellen jaksa. Hietalahti minusta vaikuttaa kanssa rauhalliselta, lähellä keskustaa, mutta siellä olen vain piipahdellut, en ollut koskaan yötä, vaan käynyt kylässä muutaman kerran. Mutta ei tuntemani ihmiset siellä ole moittineet.

    • äitee....

      Juu. Katsoin Vaasan paikallisliikenteen reitit ja aikataulut ja suoraan sanoen pikkuisen hämmästyin. Tunnin välein, ehkä. Miten se voi olla noin huonosti? Kuitenkin jonkin kokoinen kaupunki kai? Palosaarenkin olen tsekannut mutta sieltä on melkoinen matka mun töihin toiselle puolelle kaupunkia.... ja todellakaan ne liikenneyhteydet ei toimineet mun työvuoroihin ja -paikkaan... ja lapsikin pitäisi saada hoitoon jonnekin ihme paikkaan.... Ei voi olla todellista....

      Jotenkin hassua. Tuleva työ tuntuisi ihan kiinnostavalta, siis todella kiinnostavalta, mutta tuo Vaasan arkkitehtuuri ei oikein osu eikä iske. Ja olen muuten nettiä pemistellyt, mitä nyt Vaasan sivuilta olen irti saanut.

      Hietasaaresta löytyy jotain mutta Hietasaarikin näyttää olevan aika väljä käsite. Menee sekä lähelle että melkoisen kauas keskustasta, jota siis kai liikenneyhteyksien takia tarvitsen. Niin ja kauppojen näin autottomana. Noin googlemapin terveisin., mitä olen katsellut...

      • åpoaåpatpatoik

        Katso nyt ensisijassa asuntoa läheltä työpaikkaasi


      • vaasalainen äitee

        Äitee hyvä!
        Oletko ostamassa vai vuokraamassa asuntoa? Mihin kaupunginosaan tulet töihin, jos sanot että Palosaari on toisella puolella kaupunkia kuin työpaikkasi niin oletko töissä Suvilahdessa, Huutoniemellä, Melaniemessä, Ristinummella, Metsäkalliossa vai peräti Sepänkylässä (j9ka on jo Mustasaarta).

        Näistä paikoista ihan ok. asuinpaikkoja ovat Suvilahti, jossa hinta- ja vuokrataso on reilusti esim. Palosaarea alhaisempi, Melaniemi ja Sepänkylä, josta on pelkkä "kullinluikaus" Vaasan keskustaan. Palosaari on vanhusten ja opiskelijoiden kaupunginosa, joskin ihan kiva sellainen. Arkkitehtuuriaan Vaasa tuskin voi sun tarpeiden mukaan tähän hätään muuttaa....

        Ihmepaikkaan lasta tuskin tarvitsee viedä hoitoon, sillä kaikissa mainitsemissani paikoissa on päiväkoteja (sekä suomen- että ruotsinkielisiä). Oletko ajatellut Vaasan keskustaa? Ns. pistetaloissa moottoritien alussa kaupunkiin tultaessa on ihan ok asua, olen itsekin opiskelija-aikoina asunut siellä. Lyhyt matka joka paikkaan. Tosin vuokrataso taitaa olla nykyisin vähemmän tyydyttävä vuokralaisen kannalta, mutta niinhän se on joka paikassa kaupunkien keskustoissa.

        Vaasan julkinen liikenne on surkea, mutta eipä tämä kaupunki toisaalta ole niin iso, että julkista liikennettä kannattaisi harjoittaa 24/7. Jos olet autoton, tilanne on tukala, sillä bussivuorot loppuvat Vaasassa about klo 20:n aikaan ja viikonloppuisin bussiliikenne on olematonta, joten sen varaan ei kannata laskea.

        Sinuna katsoisin asuntoa keskustasta. Vaasan kaupunkin vuokrataloyhtiö Pikipruukilla on ihan mukavia asuntoja esim. Mäkikaivontiellä - lapsiperheelle ehdottomasti vältettävä paikka Pikipruukin asunnoista on Olympiakortteli, joka on etnisten ryhmien ja sosiaalisesti ongelmallisten tapausten vuoksi rauhaton paikka. Pikipruukilla on asuntoja myös Teeriniemen, Melaniemen ja Huutoniemen suunnassa, joskin osassa näistä asunnoista on samoja ongelmia kuin Olympiakorttelissa. Pikipruukki voi silti olla käypä vaihtoehto tilapäisesti, kun etsit pysyvää asuntoa.


    • Siikliöljy

      Moi.

      Vaasaan itsekin muualta vuosia sitten muuttaneena perheellisenä voisin sanoa että jos työpaikan sijaintiin sopii niin keskustaa ja Hietalahtea suosittelen. Tietenkin täytyy ottaa huomioon minkä tyyppistä päivähoitoa lapsi tarvii, jos tarvii vuoropäivähoitoa se on sitten Korkeamäellä, eli silloin kyseeseen lähinnä Korkeamäen lisäksi Hietalahti ja Suvilahti. Arkkitehtuuri mielipidettäsi hiukan ihmettelen, Vaasan lisäksi Turussa, Oulussa ja Porissa asuneena voisin nostaa Vaasan Turun rinnalle viihtyisyydessä ja vanhojen historiallisten rakennusten ja merenrannan ja ulkoilumahdolisuuksien kera. Tietysti jos olet mieltynyt havumetsien keskellä olevaan punatiilikerrostalokaupunkeihin, niin täältä ei sellaista löydä.

    • Bussarna

      Niistä busseista vielä. Kunnon kaupunkibussi maksaa satoja tuhansia.
      Vaasassa ajetaan parin tonnin ritsoilla jotka oli Ruotsissa määrätty romutettaviksi
      mutta tuotiinkin Vaasaan.
      Bussit ovat niin saastuttavia että Ruotsissa ne joutuivat ajokieltoon.

      • kkggg

        Täytyy sanoa, että ei oikein innosta noissa romuissa kulkea...mut en tiedä miksei kannata, kun moni valittaa ja aina on bussit täysiä, ottaen huomioon että ne on romuja. Muutenkin tää liikennefirma, ihme byrokratiaa, 10 matkan kuukausilippua varten kerättiin tiedot yms ja hirmu tarkkaa muutenkin, en tiedä mihin helkkariin ne osoitettani tai syntymäaikaaani tavallisessa sarjalipussa tarviivat. esim. Kuopiossa lipuilla, jotka eivät ole matkusta rajattomasti -kuukaudessa tai johonkin alennukseen oikeuttavia lippuja, saa mennä vaikka 20 hengen jalkapallojoukkue yhdellä ja samalla sarjalipulla, esim. 20 matkan lipulla. Silleen saa asiakkaita.

        Vaasassa sitten saat tympeää palvelua 60 % tapauksissa ja aidosti ystävällisiä ehkä vajaa 10 % eikä ole kielestä kiinni. Muualla maassa suhde on toisinpäin, varsinkin jos tulet jostain Tampereelta, missä on pääsääntöisesti hyvää palvelua, voit järkyttyä pahasti.


      • joo joo
        kkggg kirjoitti:

        Täytyy sanoa, että ei oikein innosta noissa romuissa kulkea...mut en tiedä miksei kannata, kun moni valittaa ja aina on bussit täysiä, ottaen huomioon että ne on romuja. Muutenkin tää liikennefirma, ihme byrokratiaa, 10 matkan kuukausilippua varten kerättiin tiedot yms ja hirmu tarkkaa muutenkin, en tiedä mihin helkkariin ne osoitettani tai syntymäaikaaani tavallisessa sarjalipussa tarviivat. esim. Kuopiossa lipuilla, jotka eivät ole matkusta rajattomasti -kuukaudessa tai johonkin alennukseen oikeuttavia lippuja, saa mennä vaikka 20 hengen jalkapallojoukkue yhdellä ja samalla sarjalipulla, esim. 20 matkan lipulla. Silleen saa asiakkaita.

        Vaasassa sitten saat tympeää palvelua 60 % tapauksissa ja aidosti ystävällisiä ehkä vajaa 10 % eikä ole kielestä kiinni. Muualla maassa suhde on toisinpäin, varsinkin jos tulet jostain Tampereelta, missä on pääsääntöisesti hyvää palvelua, voit järkyttyä pahasti.

        Bussiliikenne on jokatapauksessa vain kukuerä, joten on hyvin järkevää käyttä siinä halvinta mahdollista kalustoa.


    • jhbgvfcdfvgbhnjmk,l.

      Rantakadulla on halvimmat kämpät

    • Nastarenkaat pyörään

      Sen muutaman kerran, kun olen bussilla kulkenut, ne ovat tosiaan huonokuntoisia ja täysiä. Ihmeellistä, että ruuhka-aikanakaan ei kulje kuin tunnin välein...itsellä neljään töitä ja bussi lähtee 16.05, en ehdi siihen. Seuraava sitten lähteekin tunnin päästä. Kyllä tällainen kulkijoita vähentää. Pitää olla todella huono keli, että viitsin enää tuohon viiden bussiin odottaa, kävellen ehdin perille jopa ennen, n 4 km työmatkani kokonaisuutena. Edellinen asuinkaupunkini oli pienempi, ja kyllä siellä ruuhka-aikaan pääsi lähiöihin bussilla/töihin puolen tunnin välein. Päivällä sitten vähän harvemmin. Kaunilla keleillä kävelisin kyllä muutenkin.

    • Perusvaasalainen

      Keskusta ja Hietalahti on hyviä paikkoja autottomille. Hietalahdessa välttäisin mäkikaivontietä sen monikulttuurisuuden takia, muuten alue on kuin keskustaa.

      Vöyrinkaupunki on hietalahden tapaan todella lähellä keskustaa, mutta sieltä välttäisin monikulttuurista Olympia-korttelia

      Riippuen työpaikkasi sijainnista tietenkin mihin kannattaa muuttaa...

      Palosaari, Korkeamäki ja Suvilahti ovatkin jo lastenvaunuja ajatellen jo kaukana

    • vaasan poika

      Keskusta, Palosaari, Hietalahti. Siinäpä ne lähimmät keskustaa ajatellen.

    • vasabo.

      Sellaiset ihmiset,jotka ei itse asu esim. Ristinummella,ta Olympiakorttelissa,ovat turhan kovia vättämään näitä paikkoja jotenkin huonommaksi,kuin muita paikkoja Vaasassa.Itse olen vuosia asunut noiden paikkojen lisäksi myös Palosaarella,eikä niissä suurempia eroja ollut; jokaisessa paikassa on puolensa.Huhut ja ennakkoluulot on valistumattomien ravintoa...m.o.t

    • totuus olympiasta

      Älä vasabo viisastele. Kukaan normaali ihminen, joka haluaa asua edes keskiverron normaalissa paikassa, ei pysty asumaan Olympialla viikkoakaan. 95% kaikista vaasalaisista, etenkin siellä asuneista, on todellakin tätä mieltä. Se, että et kuulu tähän joukkoon - vaikka olet jopa asunut tuolla kansainvälisillä tulokkailla, sossun syrjäytyneillä, nisteillä ja sekoboltseilla täytetyllä äärimmäisen levottomalla, turvattomalla ja sotkuisella rupusakkikorttelilla - kertoo ennemminkin sinusta ihan riittävästi.

      • kvarn.

        -vasabo ei viisastele,vaan osoittaa,että tälläkin sivulla ennakkoluuloista kärsivät,harhaiset tyypit yrittävät jotenkin purkaa pahaa oloaan tuomitsemalla muita...


      • olipas tässä
        kvarn. kirjoitti:

        -vasabo ei viisastele,vaan osoittaa,että tälläkin sivulla ennakkoluuloista kärsivät,harhaiset tyypit yrittävät jotenkin purkaa pahaa oloaan tuomitsemalla muita...

        hel.vetin hyvin sanottu miten asia oikeasti on! siis aikuisten oikeasti!


    • fdkjfehrjhfgje

      Siis niinkuin aikuisten oikeesti, helllllllllveeeeetin hyvin santtu on se, että olympia on sumgulandia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe